Zajtra čaká cyklistický svet prvý monument sezóny. Na takmer 300-kilometrových pretekoch po talianskych cestách sa predstaví klasikárska smotánka. Chýbať nebudú mená, ako Van Avermaet, Kwiatkowski či slovenská hviezda Peter Sagan.

Bude vás zaujímať: Desať pamätných víťazstiev Petra Sagana

V histórii sa najčastejšie radoval belgický fenomén Eddy Merckx, a to celkovo sedemkrát. Posledné roky však priniesli rôznych víťazov. Za posledných šestnásť sa nikomu nepodarilo na tomto monumente obhájiť triumf. Naposledy sa tak stalo v roku 2001, keď sa tešil z prvenstva druhýkrát za sebou Erik Zabel.

Zopakovať minuloročný úspech sa bude zajtra snažiť Michal Kwiatkowski, ktorý bol vlani v záverečnom špurte rýchlejší ako Peter Sagan a Julian Alaphillipe.

Saganovo prianie?

Vyhrať tento prvý monument sezóny, ktorý mu už dvakrát ušiel v záverečnom špurte. Prvýkrát sa tak stalo v roku 2013, keď ešte ako mladý jazdec tímu Cannondale nestačil na prekvapivo rýchlejšieho Nemca Geralda Cioleka. Víťazstvo mu uniklo aj pred rokom. Po poslednom kopci sa vytvorila trojčlenná skupina favoritov. Spolu so Saganom v nej boli aj Alaphillipe a Kwiatkowski. Peter priviezol skupinu do San Rema, na ulicu Via Roma. Ako prvý sa postavil zo sedadla a začal kopať silnejšie do pedálov. Už, už sa zdalo, že to zvládne, no ukázalo sa, že žilinský rodák nastúpil príliš skoro. V samotnom závere stratil silu, Kwiatkowski ho prešpurtoval.

Tento rok by mal mať Peter ešte väčšiu podporu kolegov. Tím Bora–hansgrohe posilnil svoju klasikársku zostavu o skvelého talianskeho klasikára a domestika Daniela Ossa a britského pretekára Petera Kennaugha.

Prečítajte si tiež: Presilovka tipuje: štvrťfinále play-off

Medzi najväčších favoritov pretekov patria okrem Sagana aj Kwiatkowski, Alaphillipe, Van Avermaet, ale taktiež aj veterán Phillippe Gilbert. Uvidíme, či zvíťazí niekto z týchto adeptov, alebo sa zrodí prekvapenie.

FOTO: facebook/Peter Sagan