Po Švédsku čelili slovenskí hokejisti na majstrovstvách sveta v Dánsku ďalšiemu veľkému favoritovi – Rusku. Jedinú zmenu v zostave oproti sobote spravil Craig Ramsay na brankárskom poste, keď Patrika Rybára nahradil Marek Čiliak.

Rusko - Slovensko 4:0 (2:0,0:0,2:0)

Góly a asistencie: 12. Mamin (Šošnikov), 17. N. Gusev (Dacjuk, N. Zajcev), 59. Šalunov (Šošnikov), 60. A. Michejev (Barabanov, Šalunov)

Zostava Ruska: Šestorkin (Košečkin) – Gavrikov, Kiselevič, Nesterov, N. Zajcev, J. Jakovlev, Bereglazov, Trjamkin – Dacjuk, N. Gusev, Kaprizov – Grigorenko, Anisimov, Dadonov – Šošnikov, Šalunov, Mamin – Barabanov, Kablukov, A. Michejev – Bučnevič.

Zostava Slovenska: Čiliak (Rybár) – Čajkovský, Sekera, Ďaloga, Jaroš, Graňák, Fehérváry, Grman, Jánošík – Jurčo, Nagy, Krištof – Bakoš, Haščák, Hovorka – Bondra, Buc, Svitana – Cingel, Marcinko, Kudrna.

Rozhodcovia: Lemelin (AUT), Rantala (FIN) – Kohlmüller (GER), Oliver (USA)

Rusi vstúpili do zápasu mimoriadne aktívne. Slovenskí hokejisti sa snažili reagovať pobytmi v útočnom pásme, súper však nepúšťal puky z ich hokejok na svojho brankára Igora Šesťorkina a veľmi rýchlo sa dostávali do útočného pásma. Vo štvrtej minúte sme si najskôr poriadne vydýchli, keď Pavel Daciuk opečiatkoval bekhendom pravú žŕdku Čiliakovej bránky, o pár sekúnd však Dávid Bondra vybojoval pre svoj tím prvú presilovú hru pri vylúčení Nikitu Trjamkina. Z početnej prevahy stojí za zmienku len jedna strela Andreja Sekeru, inak mali Slováci pomerne veľké problémy usadiť sa v útočnom pásme.

V 7. minúte našiel Michail Grigorenko Jevgenija Dadonova, tomu však fantastickým reflexívnym zákrokom lapačkou ukradol gól Marek Čiliak. Následne prišla možnosť pre prvý slovenský útok, ktorú však vymazal nedovoleným zákrokom Tomáš Jurčo a Slováci išli prvý raz do oslabenia. V početnej nevýhode sa Slovákom na turnaji zatiaľ darí, čo potvrdili aj tentokrát a spoľahlivé zákroky predvádzal aj brankár Čiliak.

Krásny gól strelil proti Švédom Marek Ďaloga: Vychutnajte si gólovú lahôdku Ďalogu

NOVINKA! Vypočujte si: Ktoré talenty na MS treba sledovať? Počúvajte podcast Blafák

V 12. minúte však prišlo aj jeho zaváhanie, keď po nahodení Maxima Mamina mu puk vypadol a ruský útočník ho po obkorčuľovaní slovenskej bránky sám dorazil za jeho chrbát. Rusom vedúci gól výrazne pomohol a začali sa stále viac tlačiť pred slovenskú bránku. V 16. minúte ukázala ojedinelý protiútok popradská formácia, po krížnej prihrávke až do útočného pásma však Patrik Svitana nenašiel pred bránkou Dávida Bondru. A prišiel trest. Na opačnej strane Pavel Daciuk našiel prihrávkou naslepo spoza bránky Nikitu Guseva a ten aj cez cloniaceho Čajkovského zvýšil na 2:0.

A keď si Slováci mysleli, že to v prvej tretine už nemôže byť horšie, v priebehu poslednej minúty sa nechali za nebezpečnú hru s vysokou hokejkou vylúčiť Tomáš Jurčo a Michal Čajkovský a Rusko tak získalo 90 sekúnd trvajúcu početnú výhodu o dvoch hráčov. Tú síce v záverečných 30 sekundách prvej dvasaťminútovky využiť nedokázali, no slovenských hokejistov čakali náročné chvíle v úvode druhej tretiny.

Prvý gól Ruska padol po nedorozumení v slovenskej defenzíve.

Prostrednú časť hry tak Rusi začali vo veľkej výhode, slovenskí hokejisti však ukázali obrovskú bojovnosť a vďaka mimoriadne aktívnej práci v obrannom pásme v oslabení 3 na 5 napokon neinkasovali. Slovákom ubránené oslabenie pomohlo a zvýšili aktivitu aj v útočnom pásme. Ukázal to popradský útok, keď v 24. minúte najskôr nepresne pálil Patrik Svitana a následne Igor Šesťorkin zneškodnil príležitosť Dávida Buca. O dve minúty neskôr sme si poriadne vydýchli, keď Grigorenkovo nastrelenie od modrej čiary skončilo na žrdke a následne Marek Čiliak s vypätím všetkých síl a dávkou šťastia zneškodnil aj dorážky. Slovenskí kontrovali dlhým pobytom v útočnom pásme. Svoje príležitosti však nevyužili Andrejovia Sekera s Kudrnom ani Dávid Bondra.

V polovici zápasu vyhral Michal Krištof buly v útočnom pásme a vznikol z toho zmätok pred ruskou bránkou, ktorý však nevyužili ani Krištof, ani Tomáš Jurčo. V 34. minúte predviedol dobrý pohyb v útočnom pásme opäť Michal Krištof a získal druhú presilovú hru Slovenska, keď sa opäť proti pravidlám previnil Nikita Trjamkin. V tejto početnej prevahe sa dobrá príležitosť naskytla pre Dominika Graňáka, ktorý však poslal puk len do lapačky ruského brankára Šesťorkina. Minútu po skončení presilovej hry sa k puku v strednom pásme pretlačil Tomáš Marcinko, črtajúce sa prečíslenie 2 na 1 v nie ideálnej pozícii riešil nastreleným pukom na bránku, Andrej Kudrna sa k dorážke nedostal. Slováci boli v závere druhej tretiny omnoho aktívnejší, dostávali sa však len do náznakov príležitosti a žiadny väčší tlak pred Igorom Šesťorkinom si vytvoriť nedokázali. Rusi reagovali len strelou Kiriila Kaprizova, ktorú však krátko pred druhým klaksónom zblokoval Dominik Graňák.

Tretiu tretinu začali lepšie Slováci. Útočné pásmo okamžite vybojoval prvý útok, na čo nadviazali dobrým striedaním aj Popradčania, Dávid Buc však po prihrávke Patrika Svitanu mieril tesne vedľa. Následne sa po pravom krídle rozbehol Marek Hovorka, prihral pod seba Christiánovi Jarošovi, jeho strela alen mierila len do chráničov Igora Šesťorkina. Pri následnom tlaku Rusov to v 45. minúte prehnal s aktivitou v súboji s Tomášom Jurčom Maxim Mamin a Slováci tak aj v tretej tretine dostali príležitosť presilovej hry. Nastúpila na ňu prvá slovenská formácia a zahrala ju veľmi dobre. Zakončeniam Ladislava Nagyho a Tomáša Jurča však niečo chýbalo. Už po skončení presilovej hry sa do puku oprel Martin Feherváry, ktorého strelu však len mimo bránky tečoval Ladsilav Nagy.

V 50. minúte sa na odvážny ofenzívny výlet vydal Adam Jánošík, ani on však nebol pred ruskou bránkou úspešný a na opačnej strane zase Slovákov zachránil proti Jevgenijovi Dadonovovi Marek Čiliak. Rusi síce ani zďaleka na slovenskú bránku v tretej tretine nevývíjali taký tlak ako v úvode stretnutia, avšak veľmi dobre si strážili stredné pásmo, odkiaľ vyrážali do nebezpečných protiútokov a zamestnávali tak slovenského brankára. Jeden z nich predviedol Daciukov útok v 57. minúte, keď puk získal práve Pavel Daciuk a nabil na projektil Kiriilovi Kaprizovovi, ktorý pálil nepresne.

Dve minúty pred koncom hrali Slováci už vabank, no nedali si pozor na Maxima Šalunova, ktorý definitívne pochoval nádeje Slovákov na dobrý výsledok gólom do prázdnej bránky. Aj po inkasovanom góle pokračovala hra slovenského tímu bez brankára a konečný stav tohto stretnutia stanovil ďalším gólom do opustenej bránky Iľja Michejev.