Bol piatym draftovaným slovenským brankárom a postupne sa vypracoval na nášho najlepšieho v NHL. Jaroslav Halák počas desiatich sezón preukázal svoje kvality. Veľkým víťazstvám však predchádzali neúspechy spojené so zraneniami, slabšou formou či neustálym súperením o post jednotky. Napriek niekoľkým triumfom sa zdá, že Halák ostal v očiach NHL nedoceneným brankárom.

Jedno play-off brankára (ne)robí

Brankárska hviezda sa zrodila v úvode play-off 2010. Halák sa v drese Canadiens zaskvel neuveriteľnými výkonmi. V posledných troch zápasoch mu zo 134 striel prenikli za chrbát len tri. Frustráciu hráčov Capitals spečatilo vypadnutie už v prvom kole. Pre najlepší tím základnej časti na čele s hviezdnym Ovečkinom to bola hanba. Pre slovenského brankára skvelá vizitka, ktorá mu zaručila štart aj v druhom kole.

Na prázdno vyšli pre tentokrát tučniaky. Hoci štatistiky boli o trochu horšie, väčšina striel Crosbyho či Malkina pohodlne končila v moci Haláka. Jeho úspešnosť zákrokov presiahla 92%. Montreal našiel premožiteľa až v tíme Flyers. Napriek tomu mali Canadiens za sebou vydarený ročník, ktorý im zakončila menšia dilema s bránkoviskom.

Okrem skvelého play-off, v ktorom bol Halák druhý v počte víťazstiev, zanechal dobrý dojem už počas základnej časti. S prehľadom zatienil Careyho Pricea, ktorému sezóna nevyšla. Vedenie klubu dlho neváhalo a Haláka vymenilo v júni, necelý mesiac po vypadnutí z vyraďovacích bojov. Fanúšikovia boli zaskočení, no tento krok bol z pohľadu Montrealu logický. Do budúcna počítali s Priceom a Halák presahoval kvality dvojky, ktorá by príležitostne kryla chrbát kanadskému mladíkovi. Navyše, jeho hodnota po play-off výrazne stúpla. Halák sa tak sťahoval do St. Louis, ktoré nutne potrebovalo stabilnú jednotku.

V tieni špičkovej obrany

U Blues našiel slovenský brankár domov na necelé štyri sezóny. Za St. Louis odchytal najviac zápasov, len v prvom roku nastúpil do 57. Jeho výkony sa postupne zlepšovali rovnako ako samotný tím, ktorý sa stal jedným z najlepších. V bránkovisku sa Halák od druhej sezóny striedal s Brianom Elliotom. Tréner preferoval systém dvoch jednotiek, chytal ten, ktorému sa darilo viac. V defenzívne ladenom St. Louis s kvalitnými obrancami si boli obaja brankári takmer rovní. Napriek tomu, že sa slovenskí fanúšikovia obávali, že Halák stráca post jednotky, vždy mal mierne na vrch a odchytal viac zápasov než Elliot. Symbióza v bránkovisku fungovala. Dôkazom sa stala William M. Jennings Trophy, ocenenie pre brankárov, ktorí inkasovali najmenší počet gólov v základnej časti. V roku 2012 ju získali spoločne.

hal.jpg foto: bleacherreport.com

Jediným problémom bolo play-off. Blues doň pravidelne postupovali ako favoriti s perfektne odohratou základnou časťou. No nedošli ďalej než do druhého kola. Pre zranenie Halák nemohol odchytať prvé play-off. Pred tým ďalším sa opäť zranil. Po vyliečení sledoval už len zo striedačky, ako jeho tím podľahol Kings.

Keďže Elliot nechytal oveľa horšie než Halák, bol lacnejší a do prvého tímu sa pýtal talentovaný Jack Allen, slovenský brankár opäť menil klub. V poslednom roku zmluvy putoval do Buffala Sabres. Pamiatka naňho ostala v podobe prepísaného klubového rekordu v počte vychytaných čistých kont. Ten si od neho neskôr prevzal Brian Elliot, rovnako ako post jednotky.

Nekonečné boje o dôveru

Buffalo bolo iba dočasnou zastávkou. Po ďalšej výmene skončil Halák vo Washingtone, kde dochytal sezónu 2013/2014. Pre Capitals by bol zbytočným, preto ho v lete vymenili do New Yorku Islanders, ktorý mal pre zmenu zúfalo prázdne bránkovisko a súrne potreboval jednotku. Zdalo sa, že ju našli v Halákovi. V prvej sezóne si vytvoril osobné maximá. Odchytal najväčší počet zápasov (59) a aj výhier (38), čím stanovil nový rekord Islanders. K tomu pridal 6 shutoutov. Jeho výkony neostali bez povšimnutia a v januári sa zúčastnil svojho prvého Zápasu hviezd, ktorý aj vyhral.

Slovenský brankár našiel formu z dávneho play-off. Odchytal skvelú sezónu aj za slabšou obranou a svojim spoluhráčom dával nádej na víťazstvo v každom zápase. Zle sa mu nevodilo ani v play-off. Hoci tentokrát nedokázal zabrániť postupu Washnigtonu, svoj tím Halák podržal vo všetkých zápasoch. V marci 2016 nastal zlom, ktorý skomplikoval Halákovi situáciu v NHL. Pre poranenie dolnej časti tela vynechal zvyšok sezóny. V bránkovisku dostal príležitosť Thomas Greiss, ktorý chytal spoľahlivo. V nadchádzajúcom ročníku sa Halák nedokázal dostať do formy. Popri Greissovi zaostával a keďže Berube potreboval chytať, slovenský brankár putoval do nižšej AHL.

Prečítajte si tiež: NHL: Peter Cehlárik si otvoril strelecký účet a pomohol medveďom k triumfu

Zotrvá v NHL?

V tom roku sa mu podarilo vrátiť do prvého tímu, aby odchytal záver sezóny. Z posledných sedem zápasov šesť priviedol do víťazného konca. Príchod nového trénera a odchod tretieho brankára Berubeho zaručili Halákoví čistý štít do ďalšieho ročníka.

V úvode sa ukázal v dobrom svetle, chytal lepšie než Greiss. Karta sa však otočila a z jedenástich zápasoch vyhral iba šesť, pričom priemerne inkasoval takmer tri góly. Pre porovnanie, nemecký brankár sa v dvanástich stretnutiach tešil osemkrát z víťazstva. Problémom Haláka nie je zlý výkon, pretože chytá lepšie než jeho spoluhráč. Chybou je, že si nevie udržať formu. To robí starosť nielen slovenským fanúšikom, ale hlavne klubu, ktorý míňa väčšie peniaze na brankára, s ktorým sa nevíťazí. Trápiť by to malo aj Haláka, ktorému končí tento rok zmluva a Islanders s jeho službami zrejme do budúcna nepočítajú.

Slovenský brankár musí odohrať veľmi dobrý rok, aby mohol zotrvať v NHL. Otázne je, či ostalo preňho miesto. Predvedie ešte niečo alebo dosiahol strop svojich možností? A patril vôbec k tým kvalitným brankárom alebo bol celý čas iba priemernou jednotkou?

Zo súčasných jednotiek je Halák najnižšie draftovanou. Montreal si ho vybral až v 9. kole. Napriek tomu sa dokázal „prechytať! do najlepšej hokejovej ligy sveta. Svojimi výkonmi nejeden raz dal zabudnúť na hviezdnejšieho Careyho Pricea. V počte vychytaných čistých kont mu patrí 6. miesto spomedzi aktívnych hráčov. Poprepisoval niekoľko klubových rekordov. Perfektne odchytal Svetový pohár, na ktorom sa s tímom Európy prebojoval až do finále.

media.theplayerstribune.com.jpg foto: playerstribune.com

Faktom je, že vo veku 32 rokov bude počet víťazstiev k pomeru počtu odohraných zápasov mierne klesať. Taktiež pohyb v bránkovisku mu obmedzili rôzne zranenia. Avšak Halák je stále zosobnením solídnej jednotky. Pri súčasnom trende nasadzovaní mladých, „neznámych“ brankárov, bude preňho ťažšie nájsť nový klub, ale nie nemožné. Bude sa musieť pobiť. Tak ako predtým. Neustály kolobeh striedania v podobe Pricea, Elliota či Greissa nevypovedá o slabých kvalitách, ale o vytrvalosti a ochote bojovať za svoje právoplatné miesto. Miesto prvého brankára v NHL, ktorý podrží svoj tím.

FOTO: sny.tv