Posledné preteky Svetového pohára v biatlone v ruskom Ťumeni mohli priniesť historický úspech pre slovenský šport. Anastasia Kuzminová po zisku dvoch malých glóbusov za víťazstvá v hodnotení rýchlostných a stíhacích pretekov totiž v pretekoch s hromadným štartom bojovala s Fínkou Kaisou Mäkäräinenovou aj o veľký glóbus. Druhou Slovenkou na štarte bola Paulína Fialková.

Anastasia Kuzminová sa hneď po štarte zaradila na čelo 30-členného štartového poľa, všetky najväčšie favoritky aj s Kaisou Mäkäräinenovou sa však držali v tesnom kontakte. Prvá strelecká položka priniesla po jednej chybe na strane oboch kandidátok na celkový triumf vo Svetovom pohári. Kuzminová odchádzala zo strelnice ako 17., Mäkäräinenová hneď za ňou. V tejto fáze by to slovenskej reprezentantke stačilo na zisk veľkého krištáľového glóbusu. Na čele pretkov bola Francúzka Anais Chevalierová, Paulíne Fialkovej po jednej streleckej chybe patrilo 23. miesto.

V druhom bežeckom okruhu sa Nasťa Kuzminová držala tesne za Fínkou, čo sa jej napokon aj vyplatilo, keď druhú streleckú položku v ľahu dokázala Slovenka odstrieľať bez jedinej chyby. To isté sa však podarilo aj Kaise Mäkäräinenovej, a tak išli tieto dve veľké konkurentky do druhej polovice pretekov bok po boku na 11., respektíve 12. pozícii. Vybieliť všetkých päť terčov sa podarilo nielen priebežnej líderke Anais Chevalierovej, ale aj na 17. priečke jazdiacej Paulíne Fialkovej.

V nasledujúcich 2,5 kilometroch už Anastasia Kuzminová naplno ukázala svoje svetové bežecké kvality, keď sa z 11. miesta dokázala pred prvou streleckou v stoji dostať do úplného čela pretekov. Kaisa Mäkäräinenová sa snažila udržať jej tempo, to sa jej však napokon vypomstilo. Slovenská reprezentantka síce minula jeden terčík, Fínka sa však mýlila až dvakrát. Anastasia Kuzminová opúšťala strelnicu na 5. mieste, Kaisa Mäkäräinenová na ňu strácala 15 pozícií a až 27 sekúnd. Obrovskú radosť nám robila aj Paulína Fialková, ktorá po ďalšej bezproblémovej návšteve strelnice držala priebežnú štvrtú priečku. Do čela sa prepracovala Laura Dahlmeierová prenasledovaná svojou krajankou Karoline Horchlerovou a Anais Chevalierovou.

Prečítajte si tiež: Lintner v diskusii: Nech sa fanúšikovia radšej hnevajú, akoby to nemali riešiť

Štvrý bežecký okruh na ťumenských tratiach bol celý v znamení prípravy na poslednú streleckú položku, ktorá nám priniesla obrovskú radosť. Paulína Fialková totiž zaznamenala tretiu nulu a v záverečnom bežeckom okruhu tak mohla bojovať o svoje premiérové víťazstvo v pretekoch Svetového pohára. Anastasia Kuzminová spravila jednu chybu, napriek tomu bola po výjazde zo strelnice pred čisto strieľajúcou Kaisou Mäkäräinenovou. Keďže však Slovenka bola ôsma a Fínka hneď za ňou, do virtuálneho čela Svetového pohára išla Mäkäräinenová. Do boja o víťazstvo v pretekoch sa napokon zapojila Daria Domračevová, ktorá sa v posledných stovkách metrov dostala pred priebežne vedúcu Paulínu Fialkovú. Bieloruska sa napokon mohla tešiť z víťazstva, Paulína Fialková dosiahla najlepší výsledok vo svojej kariére, keď na druhom mieste zaostala za víťazkou len o necelé dve sekundy. Kaisa Mäkäräinenová prišla do cieľa na šiestom mieste, Anastasia Kuzminová bola až 11., a tak je veľký krištáľový glóbus ušiel len o tri bodíky.

Foto: adidas