Futbalový odborník Ladislav Borbély, známy najmä z televíznej obrazovky, objasnil, ktoré prvky hry považuje za najdôležitejšie. Poskytol svoj pohľad na astronomické sumy vo futbale, ktorého trend určuje nová generácia trénerov. Borbély prezradil, čo očakáva od slovenských sokolov a odkiaľ čerpá inšpiráciu svojho neraz komplikovaného vyjadrovania.
Časopriestor a rýchlosť sú kľúčové faktory
Vyštudovali ste trénerstvo spolu so psychológiou, no množstvo ľudí vás vníma ako odborníka na futbal najmä z obrazovky. Považujete sa skôr za trénera alebo futbalového analytika?
Po rokoch, keď už nerobím trénera, sa cítim skôr ako analytik. Aktuálne si neviem predstaviť, že by som sa mal vrátiť znovu do teplákov... Určite nie v takých podmienkach, v akých sa pracuje na Slovensku. Netúžim po tom.
Čo v modernom (súčasnom) futbale vnímate ako najdôležitejšie prvky hry?
Priestor, čas a rýchlosť. V prípade priestoru a času sa dostávame do časopriestoru. Je to fenomén súčasného futbalu. Herne taktické prvky sa stávajú najrelevantnejšími – z hľadiska ovplyvňovania efektivity a úspešnosti hry.
Dôležité je spojiť časopriestor s rýchlosťou. Prvá vec je, čo chcem s loptou urobiť. Je potrebné uvedomiť si, kedy a kde to mám zrealizovať. V prípade, že sa daný úkon urobí o niekoľko sekúnd skôr a v inej priestorovej konštelácii, už nemá herné opodstatnenie. To sú základné parametre hry, ktoré treba rešpektovať. Možno to znie ako z fyziky, ale vzhľadom na to, že sa futbal vo svojej evolúcii prepracoval k priestorovej obrane, tá vygenerovala podobné spôsoby útočenia aj bránenia. Pre obrannú činnosť je to schopnosť byť defenzívne proaktívny, pri ofenzívnej časti je to schopnosť hĺbkového útočenia.
Môžeme povedať, že vývoj priniesol vďaka priestorovej obrane v tomto tisícročí mnoho nových elementov.
To súvisí s vývojom futbalu, ako to však bude pokračovať? Aký očakávate trend?
Kondičná zložka je samozrejmosť. Bude dôležité, ako budú hráči schopní vnímať hru. To je záležitosť, ktorá je veľmi náročná na hernú inteligenciu. Dnešné vysoko sofistikované systémy – obranné aj útočné, nemôžu hrať hlupáci. Samozrejme, to nesúvisí so všeobecnou inteligenciou. Zároveň zohrá rolu tiež emocionálna inteligencia – teda správne vstúpiť do kontextu hry a byť efektívny, neohrozovať vlastné mužstvo. Bezpečnosť hry je dôležitá.
„Zdá sa mi, že prichádza nová vlna trénerov, ktorí sú silní svojím rukopisom.“ FOTO: Martin Toth-Vaňo
V posledných sezónach sú bohaté tímy ochotné dať za hráčov enormné sumy. Do akej miery môžu peniaze ovplyvniť svet futbalu?
Do veľkej. A bojím sa, že negatívne. Veľmi dlho bol futbal hrou širokých más. Pochopiteľne, aj dnes je dokonca istým typom športového náboženstva alebo pre mnohých životným štýlom, ale tým, že do futbalu vstúpil marketing s obrovským kapitálom, došlo k určitým anomáliám. Jednou z nich sú sumy, ktoré sú v obehu. Z finančného hľadiska to považujem za prirodzené, z hľadiska prirodzenosti hry je to neprirodzené, pretože už nie hra ako taká bude určujúca, no začnú do nej vstupovať ekonomické procesy. S tým však treba narábať opatrne, aby sa zachovala pôvodná podstata futbalu.
Viem si predstaviť ešte väčšie ovplyvňovanie – prestávky na reklamy a iné mediálne zabezpečenie, ale už to nebude futbal, ale nový produkt, ktorý sa naňho bude podobať.
Bude sa to neustále iba zhoršovať?
Finančné toky sú neobmedzené. Môžeme to vidieť aj na vrcholových inštitúciách, medzi ktoré patria FIFA a UEFA, že sa snažia rešpektovať tlaky finančného kapitálu. To sa môže odzrkadliť napr. na počte účastníkov na majstrovstvách Európy.
Prichádza nová vlna tzv. rukopisových trénerov
Situácia v Man Utd sa výrazne zmenila po odchode ikony klubu, Sira Alexa Fergusona. A vy ste označili súčasného lodivoda Červených diablov Josého Mourinha za jedného z najúspešnejších trénerov novodobej éry. Dokáže práve tento Portugalčan dostať Manchester opäť do slávnych čias?
Nie. Mám pocit, že nástupom trénerov, typu Klopp, Simeone, Conte sme sa dostali na hladinu, keď sila, akou dokáže tréner presadiť a načrtnúť svoj rukopis do herného prejavu mužstva, tieto vzťahy zmenila. Z hľadiska kormidelníkov budú prevažovať tí, ktorí majú dobrú filozofiu, ale bude dôležité transferovať ju do hry svojho tímu.
„Nemyslím si, že keď tím vyhrá anglickú ligu, že ide o záblesk. Skôr je to pretrvávajúce športové hromobitie.“ FOTO: Martin Toth-Vaňo
Zdá sa mi, že prichádza nová vlna trénerov, ktorí sú silní svojím rukopisom. S týmto začal už Bielsa. Tento dojem začínam mať u Kloppa, Tuchela či Conteho, ktorý ma niektorými vecami na majstrovstvách Európy fascinoval, že vďaka svojej koncepcii dokázal znásobiť silu mužstva aj napriek priemerným hráčom. Mourinho podľa mňa patrí do predošlej vlny, keď dokázal vďaka pragmatickým konceptom, ktoré boli defenzívne ladené a výsledkovo orientované, dosiahnuť obrovské úspechy. Samozrejme, bavíme sa o top tréneroch. Ale v rámci nich sú dokonca top top tréneri, ktorí sú trendoví.
Mourinhovi nikto nezoberie jeho triumfy a fakt, že ovplyvnil isté fázy futbalu. No mám pocit, že nastupuje nová generácia koučov, ktorí maximalizujú fyzický potenciál hráčov a vysoko efektívne herné koncepty, postavené na hernej proaktivite, vysokej synergii a schopnosti preniesť svoje predstavy do konkrétneho prejavu mužstva. To spĺňajú napr. Conte, Tuchel Klopp, Simeone, Pochettino alebo Guardiola.
Čo taký ostrieľaný tréner ako Ancelotti?
Naňho nemôžeme zabúdať. On je osobitná kategória. Pre mňa je to trénerský barón. Má uhladené spôsoby, perfektné herné videnie a schopnosť presadiť svoj rukopis – navyše, vytiahnuť z futbalistov 105 – 110%, čím zvyšuje ich výkonnosť. To je priorita.
Antonio Conte je taktiež novou postavou v pozícii trénera. Abramovičova Chelsea často mení tento post. Ustojí enormný tlak uspieť predovšetkým v nasledujúcej sezóne?
Musíme rátať s tým, že aj na úrovni majiteľov máme rôzne typológie. Abramovič má svoje zbohatlícke maniere. Mužstvo párkrát prehrá, mení trénera. Je to mocensky slabý článok. Conte patrí medzi top top trénerov, čo môže byť pre Chelsea prínosom.
V čom je problém v prípade Ranieriho Leicestru? Minulosezónny suverén figuruje v strede tabuľky a nevyzerá to na obhajobu titulu.
Nemyslím si, že keď tím vyhrá anglickú ligu, že ide o záblesk. Skôr je to pretrvávajúce športové hromobitie. Oni naozaj veľmi zaskočili. Je to ukazovateľ, že nastali výkonnostné presuny oproti predchádzajúcim rokom, kde sme videli „Big Four“. Zrazu sa tam začínajú tlačiť mužstvá, ktoré nie sú tradične hore.
To je prípad aj Manchestru City, u ktorého to spôsobil obrovský finančný kapitál. Tradičné kluby už neexistujú, ide len o pamiatku histórie. Sú iba bohaté tímy. No niektoré tradičné kluby zostali na výslní práve vďaka financiám. Možno povedať, že je to dôsledok nepredikovateľného posunu koncentrovaného kapitálu do športu. Keď vieme urobiť majstrovstvá v Katare, dokázali by sme to aj na Antarktíde.
Môže byť anglická súťaž ešte kvalitnejšia vďaka tomu, že sa v nej nachádza niekoľko elitných trénerov (Mourinho, Conte, Guardiola, Klopp, Ranieri, Wenger...)? Budú anglické kluby dôstojnejším súperom voči Španielom v európskych stretnutiach?
Infraštrukturálne sú anglické štadióny top. Rovnako to platí pri mediálnom zabezpečení. Skúpili najlepších hráčov planéty, čo je pochopiteľné, pretože v prípade anglických futbalistov by to nebolo natoľko atraktívne. Tento rok nastal zlom, že veľa vedúcich predstaviteľov si uvedomilo, že nestačia len nákupy, ale musia prísť aj nové myšlienky, metodiky, ktoré zmenia spôsob hry a zatraktívnia ju. Teraz je otázka, aké budú mať trénerské americko-európske vplyvy efekt na pôvodný anglický štýl. Pôjde o akýsi „sobáš“. Uvidíme, ako dlho bude trvať asimilácia trénerov do anglických podmienok a hráčov do ich požiadaviek.
„Predpokladám, že napriek všetkým hendikepom, ktoré majú Angličania, sú favoritom skupiny a budú chcieť postúpiť z prvého miesta.“ FOTO: Martin Toth-Vaňo
Ak by sme doma zaváhali, odpíšeme sa
Slovenskí sokoli majú z 3 zápasov 2 prehry a 1 triumf nad Škótskom. Najbližšie sa predstavíme v Trnave proti Litve. Tá je na 2. mieste za 2 remízy a 1 výhru. Nepochybne pôjde o nepríjemného súpera...
Vznikol špecifický tlak, ktorý je daný našimi dvomi neúspešnými vystúpeniami. Je veľmi dobré, že prišlo Škótsko, kde sa naše sebavedomie mohlo napraviť. Aj keď nepovažujem Litvu, Lotyšsko či Bielorusko pre nás za optimálnych súperov, sú to tímy, s ktorými máme „radi“ problémy.
Pôjde o inú situáciu, keďže v banku je celá kvalifikácia. Ak by sme doma zaváhali, odpíšeme sa. My už doma nemáme nárok na zakopnutie. Predpokladám, že napriek všetkým hendikepom, ktoré majú Angličania, sú favoritom skupiny a budú chcieť postúpiť z prvého miesta.
Účasť Slovenska na ďalšom vrcholnom podujatí by bola dobrá v rámci kontinuity, ktorá sa neprejaví iba v renkingu, ale zvyšuje prirodzenú hodnotu futbalu v danej krajine. Bude potrebné aj psychologicky zvládnuť nastolenú situáciu a ten „nôž na krku“ mentálne eliminovať, aby sme ho necítili. No možno práve toto môže byť mobilizujúce, keď si niektorí futbalisti uvedomia, že môže ísť o ich posledné vystúpenie na nejakom šampionáte. Vtedy môžu so sebou „strhnúť“ aj mladších hráčov.
Stane sa Milan Škriniar novým pilierom defenzívnej činnosti?
Určite je veľkou perspektívou na pozícii stopéra. Treba povedať, že naši stopéri sú už v rokoch. Avšak komorník lorda ešte nepovedal „pane, už je čas“. Samozrejme, Milan je veľká nádej. Taktiež Gyömbér a bude dobré, ak budú hrávať v talianskej lige. Akákoľvek účasť v zahraničných súťažiach je prínosom pre rast výkonnosti futbalistu, ak pravidelne nastupuje. To sa dá následne cítiť aj v reprezentácii.
Ako by mohli slovenské súťaže udržať mladých, perspektívnych hráčov na Slovensku – aby neodchádzali do zahraničia?
Nemáme šancu. Keď má raz hráč parametre medzinárodnej kvality, musí ísť do súťaže, pre ktorú je tá kvalita adekvátna. My sa tiež musíme snažiť zvyšovať úroveň domácej ligy a urobiť všetko pre to. To platí pre funkcionárov a ich sféru vplyvu, trénerov a hráčov. Tento trojuholník musí byť vo vzájomnej súčinnosti. Ak nebude, nastane vnútorný rozvrat a nebude fungovať futbal. Toto si musia uvedomiť hráči, tréneri i funkcionári.
S tým súvisí aj účinkovanie slovenských klubov v európskych súťažiach. Ambície – hrať Ligu majstrov – môžu mať len tie kluby, ktoré dosiahnu určitý ekonomický level. Ak je to inak, nemajú šancu. Keď už majú dobrých hráčov, rozoberú ho, čo je prirodzené – že silnejšie kluby skupujú futbalistov od ekonomicky slabších. A na vrchu sú tí najsilnejší, ktorí nemajú žiadne limity. Z toho vznikajú astronomické sumy.
Verbálny trik a jeho čaro
Vyjadrili ste sa, že keď vás do televízie pozývajú, žiadajú odbornú analýzu, čo zodpovedá aj komplikovanejšiemu prejavu a náročnejšej terminológii. Stalo sa vám, že sa vás kamaráti pýtali, „Lacko, ako si toto myslel?“.
Nie. Možno preto, že mám inteligentných kamarátov.
Ale hráči sa asi pýtali...
Priznám sa, že keď som trénoval, využíval som tzv. verbálny trik. Robil som prípravu pred zápasom, pričom niektorí hráči už mali tendenciu strácať pozornosť. Vtedy som použil nejaký odborný termín, ktorý sémanticky zodpovedal kontextu, ale pre nich bol trochu iný, zrejme nejasný. Zrazu ožili, že čo sa deje, a už boli hore.
Pri svojich výstupoch využívate kvantum cudzích slov a termínov, odkiaľ čerpáte inšpiráciu?
Vyštudoval som dve vysoké školy, snáď sa na mňa niečo nalepilo. Nikdy som nečítal beletriu, iba odborné publikácie. Preto môže byť môj slovník týmto faktom stigmatizovaný a logicky sa to prejavuje.