Slovenskí hokejisti nastúpili na svoj posledný zápas na tohtoročnom šampionáte proti Bielorusku, ktoré už malo istý zostup z elitnej A-kategórie majstrovstiev sveta. Zverenci Craiga Ramsayho sa pár hodín pred úvodným vhadzovaním dozvedeli, že už nemôžu postúpiť do štvrťfinále. V súboji tak išlo Slovákom už len o lepšie celkové umiestnenie a Bielorusom o získanie prvých bodov na turnaji.

Realizačný tím spravil pred duelom jednu zmenu v zostave. Do prvého útoku sa namiesto Krištofa presunul Bakoš. Tento ťah vyšiel trénerom dokonale. Už v 18 sekunde prekonal súperovho gólmana práve Martin Bakoš. Puk mu medzi kruhmi prenechal Nagy a nová akvizícia Komety Brno prepálila všetko, čo jej stálo v ceste. V šiestej minúte putoval na trestnú lavicu Nagy. Slováci presilovku súpera ubránili a o pár minút mali početnú výhodu aj oni. Bakoš strieľal od modrej a Jurčov teč poslal puk za chrbát Trusa. Do konca prvého dejstva hralo Bielorusko ešte jednu presilovku. V nej vytiahol viacero dôležitých zákrokov Patrik Rybár.

Od druhej tretiny stál v slovenskej bránke Marek Čiliak, nahradil Patrika Rybára, ktorý mal problémy s ramenom. Nedisciplinovanosť pokračovala naďalej, súperovi ponúkli zverenci Craiga Ramsayho dve ďalšie presilovky. V ani jednej si Bielorusi nevypracovali vážnejšiu šancu. Potom prišla aj početná výhoda Slovenska, v nej sa však do úniku dostal Kitarov a prepálil Čiliaka. V tej istej početnej výhode fauloval Sekera a sily na ľade sa vyrovnali. V skrátenej presilovke Bieloruska hrali Slováci zmäteno, vyústilo to do viacerých šancí a napokon až ku vyrovnávajúcemu gólu. Strelu od modrej tečoval tesne pred Čiliakom Lingel.

Vyrovnanie hokejistov s dvojkrížom na hrudi prebudilo. Začali hrať aktívnejšie a vypracovali si niekoľko stopercentných šancí na skórovanie, ktoré nedokázali premeniť v gól. Tlakom si vypýtali presilovku, ktorú do konca druhej dvadsaťminútovky nedokázali využiť.

Niekoľko šancí na vedúci gól mali Slováci už od začiatku tretej tretiny. Najviac si ich vypracovala najmä popradská formácia, skóre sa ale nemenilo. Po dobrej akcii sa dostali do šance aj Bielorusi, Čiliaka už prekonali, ale puk skončil na žŕdke. Nedáš – dostaneš sa potvrdilo aj v tomto prípade. O pár sekúnd neskôr si našiel odrazený puk Bakoš a poslal svoj tím do vedenia. Radosť slovenských fanúšikov netrvala dlho. O štyridsaťštyri sekúnd nikým nestrážený Koviršin z bezprostrednej blízkosti prekonal Čiliaka a vyrovnal.

O pár sekúnd zbytočne fauloval Marcinko. V presilovke od modrej čiary vystrelil Vorobej a puk si do vlastnej siete nešťastne tečoval Andrej Sekera. O necelú minútu našiel spoza bránky Bakoš Jurča, ten si položil gólmana a strelou do prázdnej bránky vyrovnal. Gólová prestrelka pokračovala. Päť minút pred koncom zápasu poslal Krištof puk pred bránku, ten pristál rovno na hokejke Mareka Hovorku, ktorý znova prinavrátil Slovensku vedenie. O necelú minútu bol v samostatnom úniku Ďaloga faulovaný a hlavný rozhodca nariadil trestné strieľanie. Marek strelou pomedzi betóny prekonal Trusa a poslal svoj tím do dvojgólového vedenia.

Bielorusi ešte ponúkli súperovi početnú výhodu za priveľa hráčov na ľade. V nej sa puk dostal k Jurčovi, ten našiel pred bránkou Krištofa, ktorý bol síce tiesnený dvomi súpermi, ale dokázal prepasírovať puk až za chrbát gólmana.

Slováci tak zvládli posledný zápas na turnaji, na ktorom obsadili v skupine A piate miesto so ziskom 11 bodov.

Bielorusko - Slovensko 4:7 (0:2, 2:0, 2:5)

Góly: 33. Kitarov (Drozd, Faľkovskij), 35. Linglet (Platt, Levša), 49. Kovyršin (Suško, Pavlovič), 51. Vorobej (Šarangovič, Platt) - 1. Bakoš (Nagy, Sekera), 11. Jurčo (Bakoš, Nagy), 48. Bakoš (Nagy), 52. Jurčo (Bakoš, Nagy), 55. Hovorka (Krištof), 56. Ďaloga, 60. Krištof (Jurčo, Nagy).

Bielorusko: Trus (M. Karnauchov) – Faľkovskij, Vorobej, Lisovec, Chenkeľ, Korobov, Ustinenko – Platt, Šarangovič, Linglet – Suško, Kovyršin, Pavlovič – Kislyj, Razvadovskij, Levša – Drozd, Kitarov, Gavrus – Materuchin.

Slovensko: Rybár (21. Čiliak) – Čajkovský, Sekera, Graňák, Ďaloga, Jaroš, Fehérváry, Grman, Jánošík – Bakoš, Nagy, Jurčo – Haščák, Krištof, Hovorka – Bondra, Buc, Svitana – Cingel, Marcinko, Kudrna.

FOTO: IIHF