O rok vypukne pod Tatrami hokejový sviatok. Majstrovstvá sveta v tomto športe sa tu uskutočnia po druhýkrát. Práve svetový šampionát dokáže ako jedna z mála vecí zjednotiť celú krajinu. Nikto sa nedelí na Košičana, Bratislavčana, Nitrana... Všetci fandia Slovensku!

Tentokrát však rozdeľuje. Keď sa vhodí úvodné buly, na všetky hádky opäť zabudneme a okolo krku sa budú držať a spievať spolu aj tí, ktorí sa teraz urážajú lebo – on má iný názor.

Vášne rozprúdilo rozhodnutie, že Slovensko odohrá základnú skupinu v Košiciach. Na východe republiky sa tešia, na západe smútia. Najsmutnejšie sú na celej kauze diskusie. Uráža sa a nadáva len preto, lebo niekto sa narodil a žije o pár desiatok kilometrov ďalej.

Košice a východ si domáci šampionát zaslúžia. V Bratislave boli domáci v 2011, teraz sa to vymení. Jediný argument, prečo by to tak nemalo byť, je kapacita. V Košiciach si zápasy Slovenska užije zhruba o 12-tisíc ľudí menej, ako keby sa hralo v Bratislave.

Iný rozumný argument, prečo nehrať v Košiciach, neexistuje. Taktiež môže prísť facka v podobe počtu vstupeniek, ktoré pôjdu do predaja. Pri kapacite košickej arény to môže byť pokojne len 7-tisíc a číslo môže ešte klesať. Veľa si ich totiž rezervuje IIHF a sponzori. Je to však rozhodnutie SZĽH. Treba ale podotknúť, že je paradoxom, že zápasy svojho tímu uvidí na svetovom šampionáte na Slovensku viac Čechov ako Slovákov. Nám zostáva toto rozhodnutie rešpektovať, či s ním súhlasíme alebo nesúhlasíme – nezmení ho nikto z nás.

Nech už sa toto obdobie skončí, pretože opäť sa malý štát delí na dva tábory. Nech už všetci sedíme pri jednom stole so spoločným cieľom. Aby sa slovenská reprezentácia predstavila aj v Bratislave a odohrala tam čo najviac zápasov.

FOTO: Ján Súkup