Nie je to len posledná minúta zápasu, s ktorou majú slovenskí hráči problém. Posledné roky chýba nášmu útoku prvý center a schopnosť vyhrávať vhadzovania.
Zotrvanie v útočnom pásme či odvrátenie pohromy pred brankárom. Alebo aspoň držanie puku na vlastných hokejkách a možnosť ísť vpred a strieľať góly, ktoré sú celkom dôležité, ak chce tím pomýšľať na výhru. Význam vyhraného buly netreba zrejme ozrejmovať či azda obhajovať. Mužstvo, ktoré chce pomýšľať na úspech, musí fungovať do posledného drobného detailu.
FOTO: Matt Zambonin/HHOF-IIHF Images
Výhra na vhadzovaní = výhra v zápase
Slováci vyhrali viac buly ako súper v troch zápasoch. Proti USA vybojovali 32 pukov z 56. Najviac sa im darilo v obrannom pásme, z 24 pokusov až 16-krát nedali žiadnu šancu Američanom. Druhý zápas, v ktorom mali prevahu nad protihráčmi, bol proti Francúzom. Vhadzovanie vyhrali 33-krát z 58, najviac sa im darilo v útočnom pásme (14 z 21). Šancu nedali ani Veľkej Británii. Ich tím prehral proti našim 31-krát z 53 vhadzovaní. Zároveň to bol jediný zápas, v ktorom sa darilo slovenským hokejistom rovnako v každej časti klziska. V útočnom a neutrálnom pásme vyhrali 10-krát, v obrannom pásme 11-krát. A čo majú tieto zápasy spoločné? Vo všetkých slovenský tím vyhral.
Najlepší je Krištof
Najviac vhadzovaní spomedzi Slovákov vyhral doteraz Michal Krištof. Puk pre tím ukoristil 49-krát z 97 príležitostí. Druhý najväčší počet úspešných vhadzovaní, 39, má Matúš Sukeľ. O dve za ním zaostáva Dávid Buc. Avšak zatiaľ čo Sukeľ potreboval 89-krát ísť na buly, Bucovi stačilo takmer o 20 menej, a to 69. Štvrté miesto patrí Liborovi Hudáčkovi, ten vyhral 19 vhadzovaní z 53. Slovenskú top päťku uzatvára Tomáš Žigo s 12 úspešnými buly z 27.
Ako sme na tom v porovnaní so súpermi v skupine?
Medzi top 30 centrov na vhadzovanie sa umiestnil len jeden Slovák, Dávid Buc. V pomere vyhraných buly s celkovým počtom obsadil poslednú priečku s úspešnosťou 53,62 percenta. Popredným miestam dominujú severania.
Foto: screenshot/ www.iihf.com
Skupina A
Bývalý reprezentant: Neviem, či sa to dá úplne naučiť, ale niečo sa nadrilovať dá!
O dôležitostí vhadzovaní nepochybuje ani bývalý reprezentant Richard Kapuš. „Ja som na začiatku kariéry hrával krídlo. Potom si jeden tréner myslel, že by som mal hrávať na poste centra. Vtedy sa mi to veľmi nepáčilo, ale nakoniec to bol dobrý nápad,“ spomínal na svoje začiatky pri slávnostnom vyraďovaní svojho „belasého“ čísla. Svoje skúsenosti v súčasnosti odovzdáva mladšej generácii. „Čo sa týka buly, je tam veľa vecí, ktoré sa snažím naučiť aj chlapcov, ktorých teraz trénujem. Ale málokto si dá povedať. Pri buly je dôležité všímať si súpera. Ako drží hokejku, kam sa pozrie, ako si postaví spoluhráčov. Ak toto všetko splním, viem si ho už dopredu prečítať. Keď si postaví hráčov doľava, tak asi ťažko bude hrať buly doprava. Všetko sa dá predvídať. Potom záleží na reakcii a pohybe. Všetko spolu súvisí. Neviem, či sa to dá úplne naučiť, ale niečo sa nadrilovať dá.“
FOTO: Matt Zambonin/HHOF-IIHF Images