Je druhým najlepším tímom Východnej konferencie. Spomedzi ostatných inkasuje v priemere najmenej gólov, no zároveň ich aj najviac strieľa. Málokto pred začiatkom sezóny čakal, že Boston bude jedným z favoritov play-off. Pre organizáciu Bruins nastala jar. Medvede sa zobudili po trojročnom zimnom spánku, sú pripravené bojovať a vyhrať.

Prvá živá diskusia Presilovky! Hosťom bude Richard Lintner

Vyzbrojili sa na play-off

Boston sa postaral o prievan pred uzávierkou prestupov, keď ulovil útočníka Ricka Nasha z Rangers. Skeptici videli víťaza výmeny práve v New Yorku, ktorý za krídlo dostal prvokolový výber tohtoročného draftu, siedmy výber budúcoročného draftu, perspektívneho mladého obrancu Lindgrena a dvoch útočníkov Ryana Spoonera a Matta Beleskeyho. Hoci protihodnota bola väčšia, Bruins v zásade neobetovali nič extra.

Prospekty si nazbierali po minulé roky, preto ich strata dvoch draftových volieb nebude tlačiť. Navyše, plánujú obsadiť vysoké priečky, takže hodnota prvokolovej voľby jemne klesá. Ani strata obrancu Lindgrena nie je tragická. Smerom do budúcna má Boston v zálohe ďalších a možno o čosi nádejnejších mladíkov. Spooner je platným hráčom, ktorý zapadol do zostavy, ale rozhodne nie je nenahraditeľný. Naopak, pri odchode Beleskeyho, ktorý bol pre svoje nedostatočné výkony preradený na farmu, padol kameň zo srdca nejednému fanúšikovi.

Za zmiešaný balíček výhod a nevýhod získali Bruins schopné krídlo do prvých dvoch útokov. Skúseného a rýchleho hráča, ktorému nie je cudzia hra na oboch stranách klziska. Rick Nash v utrápenom New Yorku upadol k slabšej produktivite. No v ambicióznom Bostone sa jeho zručnosti a schopnosti môžu skôr pretaviť do bodových zápisov.

Okrem Nasha získali Bruins takmer zadarmo útočníka Briana Giontu. Pri výhodnej zmluve, ktorá platí len do júla, môžu obe strany získať bez zbytočného risku. Boston hráča, ktorý je zosobnením líderstva a skúseností, a Gionta možnosť zahrať si v play-off. Zrejme už v poslednom. Podobný ťah vyšiel Bruins v roku 2011 so 42-ročným Marcom Recchim. Posledným prírastkom medveďov sa stal útočník Tommy Wingels.

Tieto tri ofenzívne posily v premiérových zápasoch dokázali, že nebudú na súpiske Bostonu iba do počtu. Rick Nash si v troch zápasoch pripísal tri body za dva góly a jednu asistenciu, Gionta v prvom zápase dvakrát prihrával na gól a Wingels mal podobne ako Nash v priemere bod na zápas.

Všetky predpoklady na dobytie Stanley Cupu

Boston sa nenápadne v priebehu troch rokov preradil zo zoznamu tímov v prestavbe medzi favoritov play-off. Zostava prešla expresnou obnovou. K ostrieľanému jadru pribudli energickí mladíci. Zmiešaním skúsenosti, rozvahy s dravosťou a talentom vzniklo mužstvo, ktoré by malo byť schopné čeliť rôznym situáciám vo vyraďovacej časti. Navyše, každú hráčsku pozíciu majú vystuženú stabilným pilierom.

V bránkovisku sa môžu spoľahnúť na svoju jednotku. Tuukka Rask zisk prvého Stanley Cupu v tomto storočí sledoval iba zo striedačky, druhý by chcel určite pre Bruins vlastnoručne vychytať. V tejto sezóne za zaradil medzi desiatich najlepších brankárov, spomedzi ktorých má najmenší priemer inkasovaných gólov. 26 víťazstiev, dve čisté kontá, dve asistencie a takmer 92% úspešnosť zákrokov potvrdzujú dobrú formu brankára, ktorá je kľúčová pre úspech v play-off.

Pozíciu top prvého obrancu posledné desaťročie zastáva slovenský obranca Zdeno Chára. Kapitán medveďov je najstarším, ale i najvyťažovanejším hráčom. V priemere na zápas odohrá 23 minút a 11 sekúnd. Okrem poctivej defenzívnej práce príležitostne vypomáha útoku. Vpredu ho zastupujú mladší obrancovia Torey Krug a Charlie McAvoy.

Ohrozí zranenie Bergerona úspech Bruins?

V najnevhodnejšej chvíli sa Bostonu zranil Patrice Bergeron. Pri snahe zablokovať puk utrpel zlomeninu pravej nohy. Bruins tak prišli nielen o prvého centra, ale aj špičkového two-way útočníka a adepta na ocenenie pre najužitočnejšieho hráča. Zranenie pre mužstvo predstavuje prvé výraznejšie a nechcené zakopnutie na ceste za úspechom. Hoci tím nestojí na jednotlivcoch, stratil významného hráča a je nevyhnutné, aby spoluhráči zastali jeho miesto. Zatiaľ sa im to darí.

Ofenzívu spoľahlivo ťahá najproduktívnejší hráč Brad Marchand so 61 bodmi a iba o tri body za ním zaostáva David Pastrňák. Ďalšie víťazné góly možno očakávať aj od najväčšej posily Ricka Nasha. Okrem nich má Boston ešte šiestich hráčov, ktorí dokázali prekročiť hranicu 30 bodov. Útok by mal byť teda zaistený aj napriek strate Bergerona.

Ohrozená nie je ani pozícia centra. David Krejčí po piatich rokoch strelil hetrik, Riley Nash zase spoľahlivo zastúpil Bergerona v prvej formácii so ziskom dvoch bodov a 52,9% úspešnosťou na vhadzovaniach. Nesklamal ani David Backes na presilovkách.

Mesiac pred ukončením základnej časti, má Boston k dobru tri zápasy na prvú Tampu a štyri na tretie Toronto. Jemný bodový náskok a dobrá forma mužstva sú vstupenkou do play-off. A môžu byť rozhodujúcim faktorom úspechu.

Boston ako nakupujúci pred uzávierkou prestupov potvrdil úlohu favorita. Prijal hodenú rukavicu a o účasť vo finále sa pobije s tými najlepšími. A ktovie. Možno sa začiatkom leta bude Stanley Cup opäť pozerať na hokejový svet z poriadnej výšky.

FOTO: screen/ YouTube.com