Na rozdiel od Mikea Milburyho, ktorý svojho času nezmyselne vymieňal hráčov a rád preplácal (generálnym manažérom sa peniaze rozdávajú ľahšie, keď nie sú ich), našiel majiteľ Senators jednoduchší spôsob, ako poslať klub na dno tabuľky. A veľmi lacný. Je takmer zadarmo! Eugene Melnyk okrem peňazí taktiež nerád plytvá výhrami, klubovými úspechmi či azda spokojnými fanúšikmi. Je to skrátka muž, ktorý šetrí na (ne)správnych miestach.

Ušetriť dolár za každú cenu!

Obranca číslo jeden. V súčasnosti azda najcennejší artikel, ktorý ťažko zohnať, či už na trhu s voľnými hráčmi alebo pred uzávierkou prestupového obdobia. A keď už jedna strana pristúpi k výmene kvalitného obrancu, druhá sa musí ľudovo povedané „buchnúť po vačku“. Niečo za niečo. Seth Jones z Nashvillu do Columbusu za prvého centra Ryana Johansena. Shea Weber opäť z Nashvillu do Montrealu za P.K. Subbana.

To isté platí o udržaní si špičkového zadáka v tíme. Naozaj to nie je zadarmo. Drew Doughty, osemročný kontrakt a 56 miliónov. John Carlson, osemročný kontrakt a 64 miliónov. Duncan Keith, trinásťročný kontrakt a 72 miliónov. A hoci Zdenovi Chárovi aktuálne platí jednoročný kontrakt v hodnote päť miliónov, za posledných osem rokov mu Boston zaplatil cez 50 miliónov. Všetci títo špičkoví obrancovia získali Stanley Cup. Pre svoje tímy boli základným kameňom úspechu.

Veľmi slušne zarábajú i P.K. Subban, Victor Hedman či Brent Burns. Na titul síce stále čakajú, ale už teraz sa pýšia Norrisovou trofejou pre najlepšieho obrancu NHL. Dvakrát ju získal aj Erik Karlsson. Najproduktívnejší hráč tímu za roky 2018, 2017, 2016, 2015 a 2014. Švédskemu obrancovi budúci rok vyprší platnosť kontraktu a vo vedení Senators tak nastal čas na dôležitú otázku ohľadom budúcnosti. Ponechať si kapitána tímu, jedného z najlepších obrancov ligy, hráča hviezdneho kalibru, ktorý je tvárou organizácie? Alebo si odložiť dolár do šporkasky? Pán Melnyk v tom mal jasno.

Nenávidený Ottawou, zbožňovaný v San Jose

Majiteľ a generálny manažér Senators ukázali odvahu, keď priznali, že ich obľúbený klub nie je ten, pre ktorý pracujú. Skryté sympatie prejavili Sharks. Niet sa čomu čudovať. Prostredie krásnej slnečnej Kalifornie, súpiska nabitá šikovnými útočníkmi a kvalitnou defenzívou. Príchod Erika Karlssona okamžite katapultoval San Jose medzi tých najväčších favoritov. Vedenie Sharks poslalo fanúšikom jednoznačný odkaz. Chceme konečne vyhrať ten prekliaty pohár. A spravíme pre to všetko.

Žiaden iný tím nemá k dispozícii dvoch držiteľov Norris Trophy. Navyše oboch ofenzívne ladených. Útočníci Vancouveru bratia Sedinoci vedeli zamotať hlavu nejednému súperovi. Čo potom môžu na ľade dokázať zohratí Burns s Karlssonom? Aj keď v hre piatich na piatich ich tréner pravdepodobne rozdelí do dvoch obranných párov.

Ten pocit, keď ubrániš Burnsa, ale zo striedačky ti vykorčuľuje oddýchnutý Karlsson

Zatiaľ čo priaznivci Sharks s nadšením odpočítavajú dni do zahájenia možno prelomovej sezóny, nadšencom z Ottawy ostali oči len pre plač. Útechou by mala byť prestavba tímu, ktorá sľubuje lepšie zajtrajšky. Avšak od tej poslednej avizovanej v roku 2011 sa fanúšikovia dočkali akurát tak odchodu šiestich vysoko produktívnych hráčov. Všetci boli vychovaní z draftových volieb. Kde je teda garancia, že ak sa aj medzi mladou krvou nájde nová mašina na body alebo klubová ikona či azda pilier obrany, bude pán Melnyk ochotný otvoriť peňaženku a dať svojmu klubu šancu na Stanley Cup?

FOTO: Twitter/ TSN Hockey