Kapitán. Držiteľ niekoľkých rekordov. Jeden z najlepších útočníkov. Najlepší mužský športovec roka 2018. Najužitočnejší hráč tímu. Víťaz Stanley Cupu. A v neposlednom rade manžel a otec. Okrem iného vlastní najviac ocenení pre najlepšieho strelca a pomenovali po ňom asteroid. Tým všetkým sa môže pochváliť ruský kanonier Alexander Ovečkin, ktorý dnes oslavuje 33. narodeniny. A už trinásť rokov obohacuje svojou hrou históriu NHL.

2004

„Ak ste druhý, ste druhý. Ak ste prvý, ste prvý. Vždy chcem byť prvý.“ Ovečkin pre Washington Post

Práve v roku 2004 Capitals vykročili k svojmu veľkému historickému úspechu. Na drafte si vybrali nádejného ruského mladíka, ktorý v sebe ukrýva zmes hokejového talentu, streleckého inštinktu a lámavej angličtiny. Osemnásťročný Alexander Ovečkin má skúsenosti zo seniorskej ligy a z juniorských majstrovstiev si priniesol prvé medaily, ale i status najlepšieho strelca či najproduktívnejšieho hráča. Niet divu, že sa stáva jednotkou draftu a veľkou nádejou pre Washington.

2005

„Moje sny sa stávajú skutočnosťou. Hrám v NHL. Prvý zápas sme vyhrali.“ Ovečkin pre NHL.com

Z dôvodu výluky sa Ovečkin predstavil prvýkrát na ľade NHL až 5. októbra 2005. Debutoval dvoma gólmi, ktorými zabezpečil víťazstvo Washingtonu. A zároveň potvrdil, že je výnimočným hráčom, ktorý má pred sebou skvelú sezónu.

2006

„Vyhrať Calder Trophy znamená veľa. Fakt veľa. Nemám slov. Môžem vám to povedať v ruštine.“ Ovečkin pre Washington Post

Na svoj prvý presný zásah čakal Ovečkin 27 minút a 21 sekúnd, na prvý hetrik 43 zápasov a na nezabudnuteľný a neuveriteľný gól 44 zápasov.

Po 81 zápasoch mal na konte 52 gólov a 54 asistencií. So 106 bodmi získal prvenstvo medzi nováčikmi a tretie miesto v rámci celej ligy. Stanovil nový rekord v počte striel nováčikov. Súperových brankárov ohrozil celkom 425-krát. Za svoju snahu bol odmenený nielen bodmi, ale i prvou trofejou pre najlepšieho nováčika.

2007

„Samozrejme, bolo by dobré keby som strelil 60 gólov. Ale je to ťažké.“ Ovečkin pre Washington Post

Mladý kanonier na prvú šesťdesiatku napokon dlho nečakal. S úsmevom na tvári ju pokoril vo svojej tretej sezóne. Zároveň už tretí rok po sebe prekročil hranicu 40 gólov a druhýkrát získal viac ako 100 bodov. V ročníku 2007/2008 si stanovil svoje osobné maximá (112 bodov a 65 gólov).

2008

„Bol to dobrý rok. Keď vyhrám Stanley Cup, poviem, že to bol môj najlepší rok.“ Ovečkin pre The Toronto Star

Po životnej sezóne sa roztrhlo vrece s oceneniami. Ovečkin získal Maurice Richard Trophy pre najlepšieho strelca, Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča a Hart Trophy a Ted Lindsay Award pre najužitočniejšieho hráča. Ocenený bol „iba“ za svoj individualizmus, no práve vďaka nemu prinavrátil play-off Washnigtonu, aj keď iba na prvé kolo. Smäd po kolektívnom úspechu Ovečkin dočasne uhasil zlatým úspechom s národným tímom na majstrovstvách sveta.

2009

„Šialená hra. Šialené góly odo mňa aj od neho.“ Ovečkin pre ESPN

Play-off 2009 bolo bojiskom dvoch veľkých hviezd, najproduktívnejšieho hráča základnej časti a najproduktívnejšieho hráča play-off. Ruského kanoniera a kanadského špičkového centra. Hoci každý z nich mal vlastný a iný štýl hry, hokejová verejnosť žila porovnávaním Crosbyho a Ovečkina. A nekonečnými diskusiami, kto z nich je vlastne lepší. Pamätným zápasom sa stalo druhé stretnutie druhého kola, v ktorom obaja hráči strhli všetku pozornosť na seba a súperovi nadelili hetrik. Z víťazstva sa napokon tešil Ovečkin. Radosť mu však dlho nevydržala. Pittsburgh vyradil Washington z play-off a víťazne dokráčal za Stanley Cupom. Od tej chvíle mal Crosby v očiach hokejového sveta mierne navrch. Hoci nemal tak veľa trofejí ako Ovečkin, no tú najvzácnejšiu získal skôr než on.

2010

„Som hrdý. Je to pre mňa veľká česť. Budem robiť to najlepšie čo viem, ale nechcem sa sústrediť iba na to Céčko na hrudi. Budem robiť to isté čo predtým.“ Ovečkin pre NHL.com

Vo svojej piatej sezóne prevzal Ovečkin kapitánske céčko ako štrnásty hráč a prvý Európan v klubovej histórii. A sľub, že góly bude strieľať rovnako intenzívne ako predtým, dodržal. Piaty rok pokoril hranicu 40 gólov. Súperom ich vsietil presne 50.

2011

„Nuž, chcel som byť súčasťou histórie a teraz som sa ňou stal.“ Ovečkin pre Washington Post

Ovečkin bol pravidelným účastníkom zápasov hviezd, v ktorých zanechal svoju stopu. A nielen strieľaním gólov. Ovečkinov pokus zabrániť súperovi v skórovaní skončil vôbec historicky prvým trestným strieľaním.

Kapitán Washingtonu sa prezentoval aj inými úsmevnými momentami. V roku 2015 žiadal, aby si ho hráči vybrali ako posledného. Kompenzáciou pre nechceného hokejistu bolo totiž nové auto. Ovečkina draftovali nakoniec ako tretieho od konca a z auta sa tešil Filip Forsberg.

2012

“Som pripravený bojovať za NHLPA!!!! Hahaha!!”

Zatiaľ čo prvá výluka, ktorú zažil, mu iba oddialila štart v NHL, v druhej bol Ovečkin jedným z aktívnych hlasov z tábora NHLPA.

2013

“Práve teraz strieľam góly a som kráľom sveta. Pred pár týždňami som bol ešte v záchode. Možno ste ma len zabudli spláchnuť.” Ovečkin pre Washington Post

V Ovečkinovej kariére neboli len svetlé chvíle. Malým obdobím "temna" si prechádzal pod vedením trénera Brucea Boudreaua, ktorý uprednostňoval poctivý defenzívny systém, ktorému sa mal prispôsobiť aj ruský ostrostrelec. Prejavilo sa to úbytkom gólov i bodov. Reakciou na tieto suchoty boli špekulácie o výmene Ovečkina či dokonca o vykúpení zo zmluvy. Avšak dva roky nato, v skrátenej sezóne, sa vrátil vo veľkom štýle a umlčal časť neprajníkov ziskom trofeje pre najlepšieho strelca a najužitočnejšieho hráča.

2014

“Moja práca je strieľať góly. Za to som platený.” Ovečkin pre Washington Post

Pod vedením nového trénera sa Ovečkin opäť prestrieľal k päťdesiatke a k zisku ďalšej Maurice Richard Trophy. Taktiež však pozbieral nezodpovedných mínus 35 bodov. Hoci gólov pribudlo, nestačili na postup do play-off, v ktorom Washington nechýbal posledných šesť rokov. Vedenie zareagovalo veľmi pohotovo a na post hlavného trénera priviedlo Barryho Trotza.

2015

“Iba žiarli, pretože mám vlasy.” Ovečkin pre For The Win

Ovečkin sa nevyhol ani žabomyším vojnám. Jednu slovnú výmenu absolvoval s kapitánom Anaheim Ducks Ryanom Getzlafom. Ten po prehre svojho tímu obvinil Ovečkina z filmovania. Ruský útočník si frustráciu súpera vysvetlil po svojom. Vraj mu Kanaďan závidí vlasy.

2016

“Je to špeciálny moment. Je milé byť medzi takými hráčmi. Je to naozaj ťažké – skórovať v súčasnej lige. Ak dáte 30, 35 gólov, ste šťastný. Bez pomoci mojich spoluhráčov, bez systému, ktorý hráme, by bolo ťažké dokázať to.” Ovečkin pre NHL.com

Január je jedným z najobľúbenejších mesiacov Ovečkina. V prvom mesiaci roka 2016 sa stal 43. hráčom, ktorý dosiahol míľnik 500 gólov. O rok neskôr zase dosiahol hranicu 1000 bodov. V januári 2018 pre zmenu oslavoval svoj 100. víťazný gól.

2017

“Dnes som nehral svoju hru. Podľa mňa viem hrať oveľa lepšie. Zle som kontroloval puk. Robil som hlúpe rozhodnutia. Bohužiaľ, stalo sa to.” Ovečkin pre SportingNews

Slabšia sezóna 2016/2017 a ďalšie zlyhanie v play-off. Celkovo už deviate. A aj keby Ovečkina toho roku odmenili akýmkoľvek individuálnym ocenením, bolo by preňho chatrnou náplasťou. Chýbala mu iba tá najvzácnejšia trofej, ku ktorej sa nevedel prebojovať.

2018

“Fanúšikovia, dokázali sme to. Dajte si pivo a začnime oslavovať!” Ovečkin pre SportingNews

Vyradenie Pittsburghu Washingtonom bolo prvou predzvesťou toho, čo malo nasledovať. Capitals sa presne po dvadsiatich rokoch vrátili do finále. Zlyhanie z minulosti mal napraviť Ovečkin. A tak sa stalo. Capitals zničili senzáciu menom Vegas, aby vytvorili úplne novú a zároveň dlho očakávanú. Washington získal svoj historicky prvý Stanley Cup. Ovečkin si vybojoval svoj prvý Stanley Cup. Tvrdo a poctivo. K narodeninám mu preto môžu fanúšikovia zaželať len dve veci. Úspešnú obhajobu titulu.

A "tortu” od spoluhráča.

FOTO: Twitter/Capitals Report