Dala o sebe vedieť už v prvých pretekoch, skončila pred Nasťou Kuzminovou. Na skvelé výsledky nadväzovala aj v ďalšom priebehu olympiády. Verejnosť si ju však najviac všimla po neúspechu, ktorý prežívala so slzami v očiach. Dojala množstvo ľudí a následne ukázala, že má na to, aby o štyri roky v Pekingu vybojovala pre Slovensko ďalšiu medailu z biatlonu – Paulína Fialková.

Na úvod olympiády jedenáste miesto v šprinte a piate vo vytrvalostných pretekoch. Spokojná?

V šprinte som prekvapila samu seba. Niekoľko dní predtým som bola totiž chorá. Nečakala som, že budem mať taký dobrý vstup do celého podujatia. Nakoplo ma to a pomáhalo v ďalšom priebehu.

Výkon vo vytrvalostných pretekoch ma veľmi potešil. Aj keď som bola trochu sklamaná. Siahala som na medailu, keby som v prvej položke zastrieľala čisto... Žiaľ, nevyšlo to. Ale piate miesto je skvelé, mám sa od čoho odraziť smerom do budúcnosti. Len jeden nepresný výstrel na vytrvalostných pretekoch je dobrý strelecký výkon.

Potom prišla nešťastná zmiešaná štafeta. Ako sa na to s odstupom času pozeráte?

Už to vnímam tak, že sa žiadna tragédia nestala. Samozrejme, mrzí ma to, ale iba voči členom štafety, voči samej sebe už veľmi nie. Pretože to bolo niečo, čo ma neskutočne posunulo ďalej.

Prvé emócie boli, že som sa bála nastúpiť na ženskú štafetu, aby sa mi nezopakovalo niečo podobné. Dostala som však veľké množstvo pozitívnych správ, ľudia boli neskutoční. Nemala som na výber, mohla som sa len postaviť na štart a robiť to, čo viem. Podarilo sa, som rada, bolo to pre mňa nesmierne dôležité. Všetkým za to ďakujem.

Čakali ste toľko pozitívnych reakcií?

Vôbec nie. Skôr som sa bála, že ľudia to zoberú dosť tragicky. Ale opak sa stal pravdou. Bola som prekvapená, bolo to skvelé.

Nebáli ste sa ísť na internet a čítať reakcie ľudí? Po nevydarených pretekoch zvyknú kritizovať.

Som profesionál, počas súťaží neriešim komentáre ani články, a už vôbec nie počas olympiády. Každý mi písal a pýtal sa – čo sa tam stalo? Aj ľudia z môjho okolia. Nedalo sa tomu vyhnúť. Musela som to zobrať ako profík a vysporiadať sa s tým.

Zisťovali ste, či bola chyba v dioptri?

Zisťovali sme to hneď na ďalší deň na tréningu. Je to technika a technika zvykne zlyhávať. Žiadna tragédia sa nestala.

Prečítajte si tiež: Ženský biatlon ako najúspešnejší šport Slovenska na ZOH

Aký moment bol pre vás najpríjemnejší?

Ženská štafeta. Bola veľmi emotívna. Nikto to nečakal, každá jedna z nás podala skvelý výkon. Takto vysoko ženská štafeta už dlho nebola a ja sama som lepšiu štafetu ešte nezažila. Som na to hrdá.

Celkovo prevláda spokojnosť?

Určite áno. Samozrejme, nejaké veci mi nevyšli, iné boli zasa lepšie. Dúfam, že k dokonalosti mi chýbajú ešte tie štyri roky. (smiech)

Bude o štyri roky medaila?

Mám sa od čoho odraziť, budem sa snažiť vytvoriť si také podmienky, aby som to zvládla.

Aké sú vaše plány do najbližších dní?

Dva dni budem oddychovať, potom začnem trénovať. Šiesteho marca letíme na posledné tri preteky svetového pohára. Začíname vo Fínsku, sezóna pokračuje, čiže ešte taký mesiac budem na cestách.

Po olympiáde sme vyspovedali aj trénerku Paulíny Fialkovej - Anna Murínová: Máme talentované športovkyne, ale sú ešte veľmi mladé

FOTO: instagram / Paulína Fialková