Piatkový program KHL proti sebe postavil dvoch top favoritov na Gagarinov pohár- Metallurg Magnitogorsk a SKA Petrohrad.

Oba celky sú lídrami svojich konferencií, Metallurg so 122 bodmi suverénne kraľuje Východu, Petrohrad ich má na Západe 131 a pred CSKA má náskok troch bodov, prvé miesto si tak ešte bude musieť postrážiť. Ani jeden z tímov pred blížiacim sa play-off silami rozhodne nešetril a v súboji titanov na ľade Mettalurg Areny naservírovali divákom strhujúce hokejové divadlo, aké môžu ponúknuť len špičkoví hráči na oboch stranách. Smrtiaci útok Mozyakin, Kovář, Zaripov na jednej strane, na druhej Kovaľčuk, Datsyuk, Dadonov, Gusev a mnoho ďalších. To je záruka najvyššej kvality, ktorá ponúka krásu technického kombinačného európskeho hokeja v plnej paráde.

Prvých sedem miest v tabuľke produktivity si delia práve hráči týchto dvoch tímov v poradí: Mozjakin (MMG), Kovaľčuk (SKA), Šipačjov (SKA), Gusev (SKA), Lee (MMG), Kovář (MMG), Dadonov (SKA).

Pomer striel na bránu 37:48

Hoci obaja aktéri vyrukovali do stretnutia s plným nasadením a množstvom šancí na oboch stranách, vyzeralo to, že prvá tretina sa skončí bez gólu. 34 sekúnd pred jej koncom však po Kovaľčukovej prihrávke ukázal svoju šikovnosť Pavel Datsyuk a dostal Petrohrad do vedenia. Domáci ale do prestávky ešte stihli vyrovnať. Len 5 sekúnd pred klaksónom zakončil protiútok Metallurgu ofenzívny obranca Chris Lee, ktorého milimetrovou prihrávkou našiel Tomáš Fillipi.

V druhej tretine išla Magnitka do oslabenia o dvoch hráčov a hostia dokázali z početnej výhody vyťažiť maximum. Do vedenia 2:1 ich poslal Dadonov a ten istý hráč zakončil perfektnou strelou z prvej aj ďalšiu presilovkovú kombináciu pri hre 5 na 4. Do tretej tretiny sa tak išlo za stavu 3:1 pre SKA.

Metallurg ale rozhodne neskladal zbrane. V 5. minúte tretej tretiny pretavil tlak domácich do gólu Sergei Mozyakin po prihrávke Chrisa Leeho. O chvíľu na to mali šancu vyrovnať pri vylúčení Rylova, no miesto toho inkasovali, keď hostia unikli v prečíslení a na 4:2 zvýšil presnou strelou Koskiranta. Potom presilovkové komando na čele s Mozyakinom začalo úradovať naplno. Počas 5-minútového trestu Kablukova za útok na hlavu stihol fenomenálny kapitán Magnitky zavŕšiť hetrik a vyrovnať tak na 4:4. Pri oboch typických strelách z prvej mu asistoval Chris Lee, ktorý si v zápase pripísal 4 body a na ľade strávil bez troch sekúnd až 30 minút, počas ktorých vyslal na bránu 7 striel. Mozyakin, ktorý už dávno svojím 37. gólom prekonal doterajší rekord KHL Stevena Mosesa, si pripísal svoj 47. a 48. gól. Až 21 z nich strelil v presilovke, čo je taktiež rekord KHL. Aj on má obrovský podiel na tom, že jeho tím je s úspešnosťou 31,3% suverénne najlepším v početnej výhode. A ďalšie neuveriteľné číslo - Mozyakin strávil v rámci doterajšieho priebehu sezóny na trestnej lavici len 4 minúty! Niet divu, že pri takomto dokonalom sústredení sa na hru mu body naskakujú raketovou rýchlosťou.

Ale späť k zápasu. Keďže vyrovnaný stav vydržal aj po predĺžení, v ktorom si každý z tímov zahral po jednej presilovke, rozhodnúť museli až samostatné nájazdy. Lepšie vyvrcholenie si diváci v takomto zápase snáď ani nemohli želať. Obaja tréneri dali v rozstrele šancu svojim brankárskym dvojkám. Hráči na oboch stranách predvádzali svoju technickú zručnosť a kreativitu v širokej plejáde zakončení. Na strane domácich sa na nájazd postavili Zaripov, Mozyakin, Lee a Kovář, prví traja menovaní úspešne. Danis Zaripov dokonca v každom zo svojich troch úspešných pokusov dokázal vymyslieť niečo iné. Na strane Petrohradu sa nedali zahanbiť Nikita Gusev a tradičný majster tejto disciplíny Pavel Datsyuk. Obaja premenili dva svoje nájazdy. Skúšal to aj Kovaľčuk, no ten neuspel. Rozhodli napokon pevné nervy skúseného Danisa Zaripova, ktorý si pripísal víťazný pokus. Všetky nájazdy si môžete vychutnať v nasledujúcom videu.

Repete vo finále?

Oba tímy predviedli zápas top kvality a ponúkli ochutnávku toho, na čo sa môžeme tešiť v prípade, že sa stretnú v záverečnom kole vyraďovacích bojov. Takéto zloženie finálovej dvojice by sme videli prvýkrát a pre jedno či druhé mužstvo bude všetko ostatné okrem finálovej účasti zakončenej ziskom Gagarinovho pohára neúspechom. Očakávaný je najmä triumf petrohradskej mašiny, ktorá doteraz dokázala nastrielať neuveriteľných 237 gólov. Doterajšie maximum bolo 215 gólov Ufy zo sezóny 2009/2010. V histórii KHL iba Ufa, Petrohrad, CSKA Moskva a Jaroslavľ prekonali 200 gólovú hranicu, Magnitogorsku k tomuto číslu chýba už len 5 zásahov. V ceste na vrchol však Petrohradu s najväčšou pravdepodobnosťou opäť bude stáť najväčší konkurent, CSKA Moskva. O slovo sa určite prihlási aj Lokomotiv a ďalší moskovský celok - Dynamo. Najväčšími súpermi úradujúceho šampióna z Megnitogorska budú v jeho konferencii zrejme Omsk a Kazaň. Play-off môže priniesť čokoľvek, no sledovať vyvrcholenie sezóny v podaní týchto dvoch celkov by nepochybne bolo skvelou reklamou na hokej.