Marek Hamšík odohral kompletný duel Ligy národov proti Česku. Bol to jeho 108. štart za seniorskú slovenskú reprezentáciu. Nikto ich nemá na konte viac.

31-ročný rodák z Banskej Bystrice sa v 62. minúte zapísal do streleckej listiny, keď dorážkou hlavičky Adama Nemca vyrovnal stav federálneho derby na 1:1. Slováci však o štrnásť minút neskôr inkasovali od českej reprezentácie druhý gól, na ktorý už vo zvyšnom priebehu druhého polčasu nedokázali reagovať. Postarali sa oň Bořek Dočkal a Patrik Schick – prvý menovaný centrom z pravého krídla do pokutového územia a útočník AS Rím presnou hlavičkou z nábehu.

„Je to škoda. Česi nám strelili druhý gól v našich najlepších momentoch počas zápasu, keď sme ich dostali pod obrovský tlak,“ konštatoval na pozápasovom stretnutí s novinárskou obcou kapitán SSC Neapol a pridal ďalšie hodnotenie zápasu v Trnave. „Pred aj po vyrovnaní sme mali nejaké ďalšie šance. Škoda, že sme ich nevyužili a Česi potom udreli. V druhom polčase sa bolo na čo pozerať, prvý bol ustráchaný z obidvoch strán.“

Pre Hamšíka mohli byť satisfakciou na nepriaznivý tímový výsledok aspoň osobné míľniky. „Gól aj rekordný 108. štart ma potešili. Určite by som to však vymenil za lepší výsledok,“ povedal stredopoliar, ktorý vsietil 22. presný zásah vo farbách Slovenska. Rovnakú bilanciu má aj Szilárd Németh. V historickej tabuľke figuruje pred Hamšíkom už len jeden muž. Je ním Róbert Vittek, ktorý skóroval 23-krát.

Účastník MS v roku 2010 v Juhoafrickej republike a ME v roku 2016 vo Francúzsku môže Vittekov nástrel dorovnať či prekonať už v utorňajšom prípravnom dueli vo Švédsku. „Sledujem takéto rebríčky, už chýba len jeden na vyrovnanie. Góly sa v reprezentácii strieľajú ťažko. Netreba na to tlačiť, všetko má svoj čas. Ale bodaj by to prišlo už vo Švédsku. Ako sa podaril rekord v štartoch, dúfam, že sa podarí aj ten v góloch,“ vyriekol slovenský špílmacher, ktorý od roku 2004 pôsobí v Taliansku.

Marek Hamšík je hráčom seniorského národného výberu od februára 2007, keď debutoval v prípravnom zápase proti Poľsku. Do reprezentačného kádra ho začlenil kormidelník Ján Kocian. Premiérový gól zaznamenal v kvalifikačnom súboji na EURO 2008 proti San Marínu v októbri 2007.