Pred ôsmimi rokmi sa z výhry o tretie miesto tešili Česi, keď porazili Rusov 7:4. Po ôsmich zápasoch tohtoročných majstrovstiev sa stretli opäť, no história sa nezopakovala. Dupľu „bronzových halušiek“ si ukradlo Rusko výhrou 3:2 po samostatných nájazdoch.

Českí hokejisti boli aktívnejší celý zápas. Súpera prestrieľali pomerom 50:31, vyhrali viac vhadzovaní, vypracovali si veľa šancí, no od prvej tretiny nedokázali žiadnu využiť. Zápas tak vyústil až do nájazdov, v ktorých bola ruská zborná lepšia. Zisk bronzu Rusom predovšetkým vychytal brankár Andrej Vasilevskij a prispeli k tomu i šikovné ruky Iľju Kovaľčuka a Nikitu Guseva.

„Ruský brankár dnes podal výborný výkon. Škoda, že sme to nerozhodli v riadnej hracej dobe alebo v predĺžení. Tie šance sme na to mali,“ zhodnotil výkon českého tímu obranca Jan Rutta. Vasilevskeho vníma ako jeden z hlavných faktorov, ktorý rozhodol o výhre súpera. „Dnes sa dali určite poraziť. Ale Vasilevskij je jeden z najlepších troch či piatich brankárov na svete. Chceli sme dať gól a vyslať čo najviac striel, bohužiaľ to tam nepadlo.“

[www.iihf.com][136]2019052655872.JPG

FOTO: Andre Ringuette/HHOF-IIHF Images

„Neuveriteľný výkon nášho tímu so zlým koncom," boli prvé slová českého trénera Miloša Říhu. „Myslím si, že od začiatku zápasu boli chalani namotivovaní vyhrať. Hrali sme s väčšou ľahkosťou ako proti Kanade. Vytvárali sme si dosť šancí, ale dnes, bohužiaľ, stálo šťastie na strane ruského brankára. Ten náš gólman mal ťažkú úlohu v tomto zápase, ale hlavu mal najčistejšiu. V niektorých momentoch nám vychytal veľké šance Rusov."

Aj napriek poslednej prehre bol český tréner s výkonom tímu na turnaji spokojný. „Myslím, že šampionát bol z našej strany celkom dobrý. Prejav tohto mužstva bol veľmi dobrý. Ukázali sme ten český hokej, ktorí Česi vždy hrávali. Hrali sme so srdiečkom, mali sme aj vôlu, s ktorou sme vyhrávali. Chýbalo nám šťastie."

FOTO: Andre Ringuette/HHOF-IIHF Images