Víťazi Stanleyho pohára či Gagarinovho pohára. Najlepší strelci, najproduktívnejší či najužitočnejší hráči NHL. Majstri juniorských, seniorských šampionátov a držitelia zlatých olympijských medailí. Brankári, ktorí majú na konte viac núl ako niektorí bohatieri. Ruská reprezentácia je tento rok výkladnou skriňou všetkých svojich klenotov. Zloženie súpisky sa výrazne odrazilo na priebehu turnaja. Na majstrovstvách sú Rusi jediným mužstvom bez straty bodu. Ale aj tím, ktorý neprehráva, má svoje nedostatky.

„Kto nestrieľa góly, nie je Rus, gól, gól, gól"

Každá jedna formácia by sa uživila v hociktorom tíme ako prvá. Ruská mašina skórovala 40-krát v ôsmich zápasoch, pričom sa o tieto góly pričinil každý v mužstve. Okrem troch obrancov a dvoch útočníkov prekonali všetci brankára aspoň raz. Bez bodového zápisu je len jeden obranca - Vladislav Gavrikov. Niet sa čomu čudovať. Z piatich najproduktívnejších hráčov histórie ruskej reprezentácie majú štyroch na súpiske aj tento rok.

V útoku sú celkom rozmaznaní. Strela od modrej a dorážka im nestačí. Ako keby sa hanbili za jednoduché góly. Vymýšľajú prihrávky, kľučky a pred zakončením sa radi pohrajú s pukom. Avšak dobre hrajú i bezeň. V priemere majú najťažších hráčov a zároveň sú druhým najvyšším tímom na šampionáte. Svoje fyzické parametre využívajú najmä pri mantineloch, osobné súboje dohrávajú vždy a úspešne.

Bránkovisko zatvorené, obrana neprejazdná

Poriadne do tela hrá aj obrana, ktorá odstavuje protihráčov od puku a šancí. Okrem tvrdosti a presnosti myslí na svojho brankára. Zbytočne mu nezacláňa vo výhľade a vykrýva priestor tak, aby muž v maske nemal veľa práce so súperovou strelou. Defenzívnym špecialistom je Gavrikov. Ten si bodové konto síce neotvoril, ale niekoľkým neželaným proti Rusku zabránil. Dokonale eliminuje prečíslenia, elegantne zablokuje súpera a prekazí mu prihrávku i možnosť na strelu.

rusibrana.jpg FOTO: Andre Ringuette/HHOF-IIHF Images

Pochváliť sa môžu taktiež najlepším bránkoviskom. V štyroch zápasoch neinkasovali vôbec. Po dve čisté kontá si rozdelili Andrej Vasilevskij a Alexandar Georgijev. Z 207 striel ich prekonalo len desať. S 95,17 %-nou úspešnosťou a priemerne inkasovaným gólom a štvrť na zápas patria medzi najťažšie prekonateľný tím.

V oslabeniach sa nedajú a presilovky trestajú. Avšak ani ruská zborná nie je bez chýb.

Na pol plynu až do semifinále

V súboji o štvrťfinále proti USA nemali Rusi potrebu ísť na maximum. Hoci hrali dobre, ich tempo bolo vlažné. Súpera prestrieľali, puk držali poväčšine času na hokejkách oni, ale ich hre chýbala oveľa väčšia dravosť, ako by si fanúšikovia predstavovali. Veď sa bojovalo o semifinále!

Zborná sa viac aktivizovala až po góloch Američanov. Napriek výhre a zdatnému súperovi mala potenciál predviesť oveľa viac. Zatiaľ je jediným tímom, čo si dovoľuje hrať na pol plynu. A pokojne takto vyhrať celý turnaj. Z ostatných troch mužstiev, ktoré Rusku ostali, mu nekonkuruje žiadne.

FOTO: Andre Ringuette/HHOF-IIHF Images