Aktuálne vylúčenie Petra Sagana nie je jediným prípadom, keď sa môžu slovenskí športoví fanúšikovia cítiť ukrivdení. Vybrali sme pre vás päť prípadov, v ktorých verdikty rozhodcov rozosmutnili celé športové Slovensko.

Niedermayer podkopol Lašáka aj slovenské nádeje

V úvode tohto tisícročia prežíval slovenský hokej svoje najlepšie časy. V rokoch 2000-2003 získala slovenská reprezentácia postupne striebro, zlato a napokon aj bronz, a tak aj do Česka 2004 prichádzali zverenci Františka Hossu v pozícii jedného z ašpirantov na medailu. Základnú aj osemfinálovú skupinu zvládli absolútne suverénne a vo štvrťfinále si s prehľadom poradili aj so Švajčiarskom. Medzi najlepšou štvoricou turnaja však už čakal Slovákov súper z kategórie najťažších – Kanada.

Zápas sa pre obhajcov bronzových medailí z Helsínk 2003 vyvíjal dobre, keď v úvode druhej tretiny viedli po góle kapitána Miroslava Šatana, no Kanaďanom sa podarilo vyrovnať. A vtedy sa začali diať veci. V 46. minúte vykorčuľoval brankár Ján Lašák za vlastnú bránku za pôvodne nenápadne nahodený pukom, no tam sa dostal do kontaktu s kanadským útočníkom Robom Niedermayerom. Hlavným rozhodcom tohto zápasu bol americký arbiter Rick Lautner, čo už samo osebe vyvolávalo vlnu kritiky. No a práve tento zámorský rozhodca napokon kontroverzný presný zásah uznal. Slováci aj vďaka nemu podľahli Kanade tesne 1:2.

Martikán prišiel o zlato po neviditeľnom dotyku

Slovensko je jednou z najúspešnejších krajín v histórii vodného slalomu. Obrovský podiel na tom má aj legendárny kanoista Michal Martikán, ktorý pod piatimi kruhmi získal dve zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú medailu. Na jedny jeho olympijské preteky však nikdy nezabudne žiaden fanúšik slovenského športu. V gréckych Aténach bol rodák z Liptovského Mikuláša znova považovaný za jedného z najväčších favoritov na zlato a aj do finálových jázd vstupoval z prvého miesta.

Martikán zvládol svoju jazdu v boji o medaily na prvý pohľad čisto s časom 187,28 a na Slovensku tak vypukla obrovská radosť. O tú nás však obral úspešný francúzsky protest a dve trestné sekundy navyše pre slovenskú legendu za údajný dotyk s bránkou číslo 7. Martikán tak prišiel o zlatú olympijskú medailu až za zeleným stolom, niekoľko minút po skončení pretekov. Slovenský fanúšik však dotyk jeho lode s inkriminovanou bránkou hľadá doteraz.

Tokio 2020 bez deblkanoe

Dominanciu vo vodnom slalome Slovensko potvrdzuje na každých olympijských hrách aj v disciplíne C2. Dlhé roky v nej žali úspechy bratia Peter a Pavol Hoschornerovci, ktorých vlani v Riu de Janeiro 2016 vystriedali bratranci Ladislav a Peter Škantárovci. Slovenský vodný slalom nielenže na každých olmypijských hrách doplácal na až nezmyselné pravidlo „jedna krajina – jedna loď“, v Tokiu 2020 dokonca príde táto výkladná skriňa slovenského športu o jednu celú disciplínu.

Spomínaní bratranci Škantárovci totiž po nedávnom rozhodnutí MOV nebudú môcť obhajovať svoje vlaňajšie zlato z Brazílie. Namiesto tejto disciplíny sa v Japonsku o tri roky predstavia športovci v bejzbale, karate, skatebordingu, športovom lezení či surfovaní. Aj toto je rozhodnutie, po ktorom sa slovenský šport môže cítiť tak trochu ukrivdený.

Talianov poslal na EURO škótsky rozhodca

V tom čase sa o tíme, ktorý viedol uznávaný slovenský tréner Ivan Galád, hovorilo ako o generácii, akú slovenský futbal veľmi dlho nezažil. Mladí Slováci v zostave s hráčmi ako Norbert Gyömber, Ondrej Duda, Stanislav Lobotka či Jakub Paur predvádzali už v kvalifikácii na ME tejto vekovej kategórie skvelý futbal, no necitlivo nastavený systém spôsobil, že ani víťazstvo v skupine im nezabezpečilo priamy postup na záverečný turnaj. V barážovom dvojzápase ich čakalo Taliansko. V prvom zápase v Zlatých Moravciach uhrali zverenci trénera Galáda remízu 1:1 a do Talianska tak cestovali odhodlaní favorizovaného súpera potrápiť. Osud a zrejme aj škótsky hlavný arbiter Steven McLean to však zrejme chceli inak.

Talianski mladíci sa síce rýchlo dostali do dvojgólového vedenia, ešte dôležitejším momentom však bola červená karta pre Ondreja Dudu už krátko po uplynutí polhodiny hracieho času. Ani vylúčenie tvorcu hry však slovenských futbalistov nezložilo a tí nastúpili do druhého polčasu ako vymenení. Vďaka presnému zásahu Stanislava Lobotku sa im podarilo znížiť a polhodinu pred koncom im na postup chýbal jediný zásah. Vtedy sa však začali diať veci. V 73. minúte spadol po jednoznačnom faule talianskeho obrancu v pokutovom území Ivan Schranz a Slováci mali kopať pokutový kop. Hlavný rozhodca však nepochopiteľne tento zákrok neposúdil ako nedovolený. Predstavenie mladého škótskeho arbitra však pokračovalo.

Okamžite po rozohratí po druhej žltej karte vylúčil aj Adama Zreľáka. Aby toho nebolo málo, o pár minút neskôr bol na tribúnu vykázaný aj Ivan Galád. No a Steven McLean svoju šou zavŕšil vylúčením slovenského brankára Dobrivoja Rusova v poslednej minúte nadstaveného času. Okamžite po odpískaní bolo na tvárach viacerých hráčov vidieť slzy smútku.

Fraška v priamom prenose v podaní Nemcom a Talianov

Ďalší európsky šampionát slovenskej reprezentácii do 21 rokov už nikto vziať nemohol. Partia vedená tentoraz už trénerom Pavlom Hapalom cestovala v júni tohto roka v pozícii tímu, ktorý môže len prekvapiť. V jej kádri sa však nachádzali mená ako Milan Škriniar, Stanislav Lobotka či Albert Rusnák, ku ktorým sa svojimi výkonmi priamo na šampionáte pridali aj brankár Adrián Chovan, Jaroslav Mihalík či Martin Chrien a zo Slovákov sa razom stal jeden z čiernych koní turnaja. Sokolíci si svoju časť úlohy splnili takmer na 100%, keď z troch zápasov v A-skupine proti domácim Poliakom, tradične silným Angličanom a obhajcom titulu zo Švédska vybojovali šesť bodov. Znova však doplatili na pomerne nelogický systém turnaja.

Po svojom záverečnom dueli v skupine boli vo výhodnej pozícii na to, aby postúpili do semifinále ako najlepší tím z druhých miest. Piatkové výsledky z B-skupiny ich šancu ešte zvýšili. Potom však prišla sobota a súboj Nemecka s Talianskom. Miernym favoritom stretnutia boli nemeckí mladíci, obom mužstvám však vzhľadom na ostatné výsledky postačovalo víťazstvo Talianska 1:0. Squadra Azzura sa ujala vedenia po polhodine hry, keď sa presadil Federico Bernardeschi. Ak by v tom čase padol ďalší gól, postupovali by znova slovenskí mladíci. Nemeckým futbalistom, ktorí v predchádzajúcich dvoch stretnutiach strelili päť gólov, však akoby zvlhol pušný prach. Sem-tam sa nejaký ten náznak príležitosti na jednej či druhej strane objavil. Avšak len do 80. minúty.

Desať minút pred vypršaním riadnej hracej doby sa na štadióne v Krakove začala odohrávať doslova fraška v priamom prenose. Ani jedno z mužstiev nejavilo záujem o hru, čoho dokonalým dôkazom bola situácia, keď si štvorica nemeckých obrancov snáď viac ako dve minúty vymieňala loptu medzi sebou bez povšimnutia niektorého z ich súperov. Dokonca aj diváci na tribúnach reagovali na dianie na ihrisku piskotom, no nezabralo. Taliani zvíťazili 1:0, do semifinále postúpili ako víťaz skupiny, Nemci zasa ako najlepší tím z druhých miest. No a Slovákom znova zostali len oči pre plač...

Trest áno, no nie takýto krutý

No a tým úplne najčerstvejším prípadom, keď sa mohli slovenskí fanúšikovia cítiť poškodení, je v posledných hodinách toľko diskutovaná diskvalifikácia cyklistu Petra Sagana z Tour de France. Dvojnásobný majster sveta sa v záverečnom špurte 4. etapy aktuálneho ročníka najslávnejších cyklistických pretekov na svete dostal pri pravej bariére do kontaktu s Markom Cavendishom. Rozhodcovská komisia okamžite určila za vinníka slovenského jazdca tímu Bora-hansgrohe.

Pôvodný trest znel odobratie 80 bodov z bodovacej súťaže a preradenie Sagana na posledné miesto v klasifikácii štvrtej etapy. Potom však prišiel šok. Rozhodcovia sa napokon rozhodli Petra Sagana z Tour de France 2017 definitívne diskvalifikovať. Saganovmu prípadu sme sa už podrobnejšie venovali v iných článkoch.