Už prvý deň nového roka 2018 napísal jeden pozoruhodný športový príbeh. Tradične v úvode januára sa rozhodovalo o titule majstra sveta organizácie PDC v šípkach, pričom tentoraz malo finále v skutku jedinečné obsadenie.

Rekordy, ktoré sa budú len ťažko prekonávať

Jeden úžasný príbeh napísal svoju poslednú kapitolu, aby sa ten druhý mohol začať. Favoritom finálového súboja v londýnskej hale Alexandra Palace nebol nikto iný ako najväčšia legenda v histórii šípkarskeho športu a nenapodobiteľný Phil Taylor. Tento 57-ročný Angličan vo svojej tridsať rokov trvajúcej kariére vyhral všetko, čo sa dalo. Je 16-násobným majstrom sveta, pričom v rokoch 1995-2002 sa na World Darts Championship nenašiel nikto, kto by hráča s prezývkou The Power zdolal.

Okrem svetového šampionátu má rodák zo Stoke rovnako 16 titulov aj z ďalšieho mimoriadne prestížneho a svojho obľúbeného turnaja World Matchplay. Šesťkrát ovládol Grandslam of Darts, šesťkrát zvíťazil v Premier League, je napríklad štvornásobným majstrom Európy a päť titulov má z UK Open. To je len niekoľko najvýznamnejších úspechov z nekonečného zoznamu trofejí, ktoré má doma legendárny Phil Taylor.

The Power prepisoval športovú históriu na počkanie

Prínos Phila Taylora pre svet šípiek je však omnoho väčší. V roku 1993 bol jedným zo zakladajúcich členov profesionálnej šípkarskej organizácie PDC. Týmto krokom sa Taylor so svojimi kolegami zaslúžili o popularizáciu šípiek, ktoré si dnes získavajú stále väčšie množstvo priaznivcov. Žiadnemu hráčovi sa nepodarilo toľkokrát uzavrieť leg na deväť šípiek ako práve legendárnemu Angličanovi, ktorý to dokázal hneď jedenásťkrát. V roku 2010 The Power navždy prepísal históriu tohto športu, keď ako prvý a zatiaľ jediný šípkar v histórii zaznamenal dve „deviatky“ v jednom finále. Stalo sa tak v súboji o víťazstvo v Premier League proti Jamesovi Wadeovi. Aby toho nebolo málo, Taylor v tom istom roku vo štvrtom kole UK Open v zápase s Kevinom Painterom zaznamenal bodový priemer na tri šípky 118,66. V tom čase išlo o svetový rekord, dnes je to ôsmy najlepší výkon histórie. Sám The Power ho dokázal prekonať dvakrát. Aj vďaka spomínanému výkonu bol napokon nominovaný na cenu športovej osobnosti roka britskej stanice BBC za rok 2010, kde napokon skončil druhý. O rok neskôr sa stal legendou už aj oficiálne, keď ho stále ako aktívneho hráča uviedli do Siene slávy PDC. Majstrovstvá sveta 2017 boli preňho už v poradí dvadsiate ôsme v kariére, čím vyrovnal Johna Lowea. Mesiac po štvrťfinálovom vypadnutí oznámil, že na tých nasledujúcich sa so svojou úžasnou kariérou rozlúči. O tom, že dostane ešte jednu šancu dosiahnuť 17. titul majstra sveta, prvý od roku 2013, snáď ani nesníval. No, stalo sa.

26173203_1564587863588615_2707629358382584093_o.jpg

Foto: Facebook/Professional Darts Corporation

Zdobila ho stabilná výkonnosť

Finálovým súperom ikony šípkarskeho športu bol jeho krajan, ešte len 27-ročný Rob Cross. Ten v posledných mesiacoch napísal celkom iný, no rovnako ohromujúci príbeh. Muž s prezývkou Voltage sa narodil v roku 1990. Práve vtedy získal Taylor svoj prvý titul majstra sveta ešte pod hlavičkou organizácie BDO. Cross vstúpil medzi profesionálov až na začiatku roka 2017 a okamžite sa dokázal vyrovnať úspešnejším a skúsenejším súperom. Bývalý elektrikár síce nezvíťazil na žiadnom väčšom turnaji, no napriek tomu zaznamenal niekoľko pozoruhodných výsledkov. Na World Matchplay a UK Open si zahral osemfinále, na Grandslam of Darts bol medzi najlepšou osmičkou, Players Championship Finals preňho skončilo semifinálovou porážkou, no a na European Championship to dotiahol až do neúspešného finále.

26172675_1566969953350406_7934020148491430949_o.jpg

Foto: Facebook/Professional Darts Corporation

Takmer skončil v druhom kole, pomohli mu zaváhania favoritov

Pred začiatkom najprestížnejšieho turnaja v roku v Alexandra Palace v Londýne sa síce o Crossovi hovorilo ako o adeptovi na prekvapenie, no ocitol sa v pomerne náročnej časti „pavúka“. Tým sa jeho šance na dobrý výsledok predsa len znížili. Avšak potom, čo v druhom kole prežil „klinickú smrť“ proti Michaelovi Smithovi, mu následne pomohli zaváhania favorizovaných Mensura Suljovica či Daryla Gurneyho. Namiesto nich čelil predsa len prijateľnejším súperom Johnovi Hendersonovi a Dimitrimu van den Berghovi. Vo štvrťfinále proti talentovanému Belgičanovi si Cross vybral ďalšiu slabšiu chvíľku. Viedol už 4:1 na sety, no napokon bol rád za triumf 5:4. Práve tento moment ho však následne nakopol k semifinálovému a finálovému výkonu, ktoré doslova vyrážali dych. V semifinále proti „nezdolateľnému“ van Gerwenovi mal síce aj istú dávku šťastia, no tú si svojim výkonom v priebehu celého večera bez pochyby zaslúžil. Na pódiu Alexandra Palace sme tak mohli sledovať jeden z najúžasnejších zápasov histórie šípiek, ktorý rozhodoval až posledný možný jedenásty set, no a v ňom za stavu 5:5 leg náhlej smrti.

Dokázal, že titul je v správnych rukách

Vo finálovom súboji proti legende legiend predvádzal Voltage šípky ako z inej planéty. Padalo mu tam takmer všetko, čo hodil a vôbec ho nerozhádzalo ani to, že Phil Taylor hádzal jednu 180-tku za druhou. Taylor nehral vôbec zle, no jeho o 30 rokov mladší kolega pôsobil predsa len sústredenejším dojmom. Vďaka tomu mohol napísať úžasnú bodku za týmto obrovským športovým príbehom. Z neznámeho elektrikára sa v priebehu približne roka a pol stal majster sveta, ktorý do zaslúženého dôchodku odprevadil hráča, ktorý bol a stále je synonymom šípkarského športu.

Foto: Twitter/Dave Allen, Facebook/Professional Darts Corporation