Slovenská hokejová reprezentácia má stále šancu obhájiť triumf na Nemeckom pohári. Po víťazstve nad Spojenými štátmi americkými dnes Slováci zdolali aj domácu reprezentáciu a to výsledkom 3:0. Skvelú premiéru v národnom drese zažil brankár Patrik Rybár, ktorý vychytal čisté konto.

Nemecko - Slovensko 0:3 (0:1,0:0,0:2)

Góly a asistencie: 5. Bakoš (Haščák, Bubela), 48. Haščák (Mikuš, Jánošík), 60. Čerešňák

Nemecko: Pielmeier (Aus den Birken) – J. Müller, Mo. Müller (A), Krupp, Ebner, Abeltshauser, Akdag, Zerressen, Boyle – Ehliz, Hager (C), Pföderl – Kammerer, Kahun, Holzmann – Plachta, Ma. Müller, Raedeke – Loibl, Kink (A), Eder.

Slovensko: Rybár (Čiliak) – Čerešňák, Čajkovský (A), Jánošík, Mikuš, Romančík, Gernát, Valach, Ďaloga – Hovorka, Ölvecký (C), Bezúch – Bubela, Bakoš, Haščák – Cingel, Marcinko (A), Lamper – Krištof, Sukeľ, Paulovič.

Hlavný tréner Craig Ramsay spravil oproti včerajšiemu duelu s USA tri zmeny v zostave. Jána Laca nahradil v bránke debutant Patrik Rybár a v útoku sa objavila dvojica Martin Bakoš, Matúš Sukeľ. No a práve Martin Bakoš sa za dôveru trénera odvďačil už v 5. minúte, keď využil hneď prvú presilovú hru Slovákov a zaskočil domáci tím. Zaujímavosťou je, že to bola vôbec prvá využitá presilová hra Slovenska pod vedením trénera Craiga Ramsayho. Následne slovenských hokejistov v aktivite nepribrzdilo ani prísne vylúčenie Marcela Haščáka, Patrik Rybár síce musel riešiť zopár zložitejších pukov, no Nemci si nevypracovali žiadnu jasnú gólovú príležitosť.

V závere úvodnej dvadsaťminútovky si Slovensko ešte zahralo presilovú hru, keď Mathias Plachta nepríjemne narazil na mantinel Adama Jánošíka, ale gólmana Tima Pielmeiera v nej príliš nepreverili. Do kabín sa tak išlo za zaslúženého jednogólového vedenia Slovenska.

Úvod druhej tretiny patril nemeckému tímu. Slovenskí reprezentanti mali trochu problém s kombináciou v útočnom pásme, na druhej strane domáci hokejisti sa čoraz viac dostávali do nebezpečných pozícií pred Patrikom Rybárom. Problémy slovenskej defenzíve robil svojím pohybom najmä Patrick Hager, no zaujímavú príležitosť mal aj Thomas Holzmann. Aktivita Nemcov napokon vyústila do nedovolného zákroku Miloša Bubelu.

Napriek viacerým zaujímavým strelám domáci hokejisti ani túto početnú výhodu na strelenie vyrovnávajúceho presného zásahu nevyužili. S postupom času sa tvorilo v obrannom pásme Slovenska čoraz viac chýb, Patrik Rybár však pôsobil naďalej veľmi koncentrovane. Záver druhej tretiny bol mimoriadne zaujímavý. Najskôr sa na trestnej lavici ocitol Michal Čajkovský. Počas jeho vylúčenia mal Patrik Rybár aj šťastie, keď za ním zvonila ľavá žŕdka po strele Konrada Abeltshausera. Napriek veľkej aktivite Nemcov stále trval stav 1:0 v prospech zverencov Craiga Ramsayho.

Tretia tretina sa začala v pomerne vysokom tempe, o niečo viac z hry mali Slováci. Tí sa napokon dostali aj do prvej veľkej príležitosti v tejto časti hry, keď sa krásnym spôsobom osou ihriska „preštrikoval“ Matúš Sukeľ, Timo Pielmeier však aj s veľkou dávkou šťastia jeho zakončenie zneškodnil. Následne predviedli rozhodcovia trochu šalamúnske rozhodnutie, keď vylúčili nielen Mathiasa Plachtu, ktorý oplácal Marekovi Ďalogovi na prvý pohľad čistý súboj, no na trestnú lavicu napokon mieril aj slovenský obranca. V závere hry 4 na 4 sa Slovákom naskytla príležitosť zahrať si predsa len presilovú hru, ktorú sa im napokon aj podarilo využiť. Strelu Miloša Bubelu dorazil za bránkovú čiaru Marcel Haščák.

Patrik Rybár bol v prvej polovici tretej tretiny takmer bez práce, no tlak Nemcov sa s blížiacim záverom zvyšoval a v jednom momente sa do slovenského bránkoviska dokonca natlačila až trojica domácich hokejistov. V závere hralo už Nemecko úplný vabank a Marco Sturm dve minúty pred koncom odvolal z bránky Tima Pielmeiera. Domáci sa síce zaparkovali do útočného pásma, no definitívu slovenskému víťazstvu dal pekným gólom cez celé klzisko obranca Peter Čerešňák.

Slovensko si zajtra zahrá o obhajobu Nemeckého pohára s olympijským tímom Ruska.