Slovenská reprezentácia nastúpila na majstrovstvách sveta v Dánsku na piaty duel. Jej súperom boli favorizovaní Švédi. V zostave Craiga Ramseyho nastala oproti stretnutiu s Francúzmi jedna zmena, Mareka Čiliaka nahradil v bránkovisku Patrik Rybár

Vypočujte si druhý podcast Presilovky k majstrovstvám sveta. Môžete si ho aj stiahnuť (naľavo od tlačidla „share")

SLOVENSKO - Švédsko 3:4 pp (1:2, 1:1, 1:0 - 0:1)

Góly: 11. Jurčo (Grman, Krištof), 37. Ďaloga (Nagy), 47. Nagy (Krištof, Čajkovský) – 16. Everberg (J. Klingberg, H. Lindholm), 19. Nyquist (Backlund, E. Gustafsson), 25. J. de La Rose (Wikstrand, Kempe), 65. Zibanejad (Rakell, J. Klingberg)

Slovensko: Rybár (Čiliak) – Sekera (C), Čajkovský, Graňák (A), Ďaloga, Jaroš, Fehérváry, Jánošík, Grman – Jurčo, Krištof, Nagy (A) – Hovorka, Bakoš, Haščák – Bondra, Buc, Svitana – Cingel, Kudrna, Marcinko

Švédsko: Hellberg (A. Nilsson) – A. Larsson, Ekman-Larsson (A), Klingberg (A), Lindholm, Wikstrand, Gustafsson – Rakell, Zibanejad, Janmark – Pettersson, Backlund (C), Nyquist – Everberg, Larsson, Pääjärvi – Kempe, de La Rose, Andersson.

Otvárací gól stretnutia mal na hokejke Rickard Rakell, ktorý sa na začiatku ôsmej minúty dostal do úniku, stačil zakončiť i napriek dobiedzaniu Sekeru a prekonal Patrika Rybára. Najproduktívnejšiemu hráčovi Švédov však zmarila radosť horná žŕdka slovenskej svätyne, navyše puk sa od nej odrazil príhodne pre Rybára, ktorý ho dostal pod kontrolu.

V tej istej minúte predviedli dobré ofenzívne snaženie i Slováci. Akcia vedená Marcelom Haščákom sa skončila strelou slovenského krídelníka a jeho následným vylúčením za nedovolené bránenie švédskeho gólmana Hellberga. Naši hokejisti prevahe o jedného muža odolali a v jedenástej minúte sa dokonca ujali vedenia. Kvalitnú prácu v útočnom pásme odviedla prvá lajna, Michal Krištof našiel prihrávkou spoza bránky Mária Grmana a jeho nahodenie tečoval do siete Tomáš Jurčo – 1:0.

Švédom sa podarilo odpovedať v šestnástej minúte presným zásahom Dennisa Everberga – 1:1. Po nedovolenom zákroku Tomáša Marcinka v strednom pásme mal švédsky tím k dispozícii presilovú hru. Skórovať sa mu podarilo dve sekundy po vypršaní Marcinkovho trestu, keď Gustav Nyquist uspel na druhýkrát v dorážkovej príležitosti – 1:2.

Slovenskí reprezentanti ešte predviedli v závere úvodnej dvadsaťminútovky dve dobré striedania a sedem sekúnd pred vypršaním jej hracieho času fauloval Hampus Lindholm Martina Bakoša.

Našu úvodnú presilovú hru sme nevyužili na konci prvej tretiny a ani v úvode druhej. Po jej skončení mohol vyrovnať Dávid Bondra, ktorý bol posledným článkom rýchlej a peknej kombinácie po osi Ďaloga-Svitana. Radosť z druhého gólu na šampionáte mu však odporel prvotriednym zákrokom lapačkou Magnus Hellberg. To, čo nevyšlo Bondrovi, na opačnej strane klziska dokázal Jacob de La Rose, ktorý zavŕšil nádhernú švédsku akciu presnou strelou – 1:3.

Neprehliadnite: Vychutnajte si gólovú lahôdku Ďalogu

Dvojgólové slovenské manko mohol znížiť Tomáš Jurčo po skvelej individuálnej akcii Andreja Sekeru, ktorý si vytiahol z bránky Hellberga, prešiel poza jeho svätyňu a predložil puk do bránkoviska. Strelec prvého Slovenska ho však nestačil usmerniť do siete. V 36. minúte to už takmer bolo 2:4 zo slovenského pohľadu. Exhibičné zakončenie Eliasa Petterssona z bezprostrednej blízkosti však dokázal zneškodniť Patrik Rybár. Po nedovolenom zákroku Andreja Sekeru Slováci odolávali presilovke Švédov. Nielenže v nej neinkasovali, ale zásluhou famóznej individuálnej akcie s ešte krajším zakončením v podaní rýchlonohého Mareka Ďalogu sa im podarilo znížiť – 2:3.

V úvodnej časti tretej tretiny predviedol dobré momenty prvý útok slovenskej reprezentácie. Christián Jaroš sa vydal podporiť útok po pravom krídle, pred bránkou našiel Tomáša Jurča, ktorý zakončil z dobrej pozície, no nebola z toho gólová situácia. Na prácu spoluhráčov nadviazala aj tretia formácia, Dávid Buc zasiahol puk vo vzduchu, Švédov pred stratou najtesnejšieho náskoku zachránil reflexívnym zákrokom lapačkou Magnus Hellberg.

Na konci 47. minúty vyprodukoval skvelú prienikovú prihrávku na útočnú modrú čiaru Michal Čajkovský, uvoľnil ňou do prečíslenia 2 na 1 Michala Krištofa s Ladislavom Nagyom. Krištof posunul puk po svojej ľavici a najskúsenejší útočník slovenskej zostavy poslal puk do odkrytej časti švédskej svätyne – 3:3.

Slovenskí hokejisti hrali v tretej tretine výborne, predvádzali svoj azda najlepší hokej na 82. majstrovstvách sveta. Magnus Hellberg však štvrtý gól zatiaľ neinkasoval, poradil si aj s obrovskou šancou Mareka Ďalogu. Ešte predtým v snahe strhnúť vedenie na slovenskú stranu nepochodil Marek Hovorka.

Viac ako tri minúty pred koncom riadnej hracej doby mohol rozhodnúť o osude zápasu Marcel Haščák. Odvážnu akciu však nezakončil gólom. Zvyšný priebeh tretej tretiny už nepriniesol žiadny presný zásah, obidve mužstvá získali po bode a o ďalší bojovali v predĺžení.

Herný formát 3 na 3 akoby viac vyhovoval Slovákom. Šance mali Nagy, Jurčo, Hovorka i Ďaloga. Ani jeden však nedokázal pridať štvrtý gól. Na druhej strane zakročil Rybár lapačkou proti Klingbergovi. 68 sekúnd pred koncom predĺženia odpískali arbitri faul Marekovi Ďalogovi. Švédi presilovku využili vďaka nešťastnému vlastnému gólu Andreja Sekeru, od ktorého korčule sa odrazila prihrávka Miku Zibanejada do našej siete – 3:4.

Švédi v piatom vystúpení na šampionáte stratili prvý bod, Slováci vzdorovali po Čechoch aj ďalšiemu favoritovi. Pred poslednými dvomi duelmi základnej A-skupiny majú na konte osem bodov.

Pozrite si tiež: Novinky z prostredia MS