Slovensko aj Fínsko vstúpili do šampionátu víťazne, keď porazili zámorské tímy. Zatiaľ čo Fíni vyhrali nad Kanadou 3:1, Slováci nadelili USA až štyri kúsky. Už od prvej minúty bolo vidieť, že obe mužstvá sú hladné po ďalších bodoch.

Prvých päť minút mohli fanúšikovia sledovať pekný hokej na oboch stranách. Fíni aj Slováci si pozorne kontrolovali stredné pásmo. Severskému súperovi sa k bránkovisku prenikalo o čosi jednoduchšie, napriek tomu niekoľkokrát pohrozili i naši. Hoci fínski hokejisti patria korčuliarsky medzi elitu, Slováci sa nenechali prekorčuľovať a držali s protihráčmi tempo. A keď sa aj dostali k strele, lapačka Mareka Čiliaka bola rýchlejšia než fínske úmysly.

V 9. minúte sa dočkalo Slovensko prvej presilovky. Tú síce nevyužilo, ale pár sekúnd po skončení potrestal fínske pochybenie, už svojím druhým gólom na turnaji, obranca Erik Černák. Asistoval mu Andrej Sekera s Richardom Pánikom.

Gól Erika Černáka:

V 12. minúte bol vylúčený slovenský obranca Michal Čajkovský za hru s vysokou hokejou. Hoci slovenskí hráči odolávali, dokonca súperovi aj pohrozili, Fíni 19 sekúnd pred koncom vyrovnali na 1:1. Čiliaka prekonal Petteri Lindbohm. Necelé štyri minúty pred koncom tretiny Fíni zásluhou Kaapa Kakka odskočili na jednogólové vedenie. V záverečných minútach Slováci zatlačili Fínov v ich obrannom pásme, výsledok však do konca tretiny nevyrovnali.

V úvode druhej tretiny sa útoky tlačili dopredu, ale bodovo vyšli naprázdno. Slovenskému tímu bránili vo vyrovnaní skóre vylúčenia. Jedného sa dopustil Tomáš Tatar za hákovanie a druhého kapitán Andrej Sekera za vyhodenie puku z ihriska. Po oslabení sa domáci tím snažil znížiť stav stretnutia, ale fínsky brankár Kevin Lankinen nepustil žiaden puk poza chrbát. Našim hráčom nepomohla ani presilovka. Navyše v 34. minúte zasiahol puk do tváre obrancu Mareka Ďalogu, ktorého odviedol na striedačku lekár. Fíni hrali nepríjemne v útočnom pásme a z rôznych uhlov testovali pozornosť Čiliaka. Ten im však nedovolil skóre navýšiť.

V závere tretiny prišlo vytúžené vyrovnanie. Slovenskí fanúšikovia oslavovali gól na trikrát, než ho rozhodcovia definitívne uznali.

Tretia tretina si udržala rovnaké dynamické tempo. Ani jeden tím nechcel zbytočne riskovať, hra sa presúvala z jednej strany klziska na druhú. Posledných desať minút pred koncom vyvinulo slovenské mužstvo silný tlak na fínske bránkovisko, gól z toho napokon nepadol. Namiesto toho sa uplatnilo staré známe hokejové pravidlo „nedáš, dostaneš". Kaapo Kakko tentoraz poslal puk Čiliakovi pomedzi betóny.

Snaha vyrovnať bola na našej strane zreteľná, ale na rozdiel od druhej tretiny, neúspešná. Slovenský tím nevyužil presilovku. V hre bez brankára poslal už štvrtý puk do slovenskej brány najlepší fínsky hráč zápasu Kaapo Kakko a zaznamenal hetrik. Slovensko tak po bojovnom výkone napokon podľahlo Fínom 2:4.