Tenisoví fanúšikovia v Prahe majú v najbližších dňoch jedinečnú príležitosť vidieť na vlastné oči najväčšie hviezdy tohto športu. Práve v metropole Českej republiky sa od piatka do nedele koná prvý ročník zaujímavého podujatia Laver cup.

Tento výnimočný turnaj je pomenovaný po jednej z najväčších legiend bieleho športu Rodovi Laverovi. Tento Austrálčan je považovaný za jedného z najlepších tenistov histórie, svoje najväčšie úspechy však dosiahol ešte pred začiatkom takzvanej Open éry. Dnes už 79-ročný Laver okrem iného trikrát zvíťazil na domácom Australian Open, dvakrát ovládol French Open a US Open, z grandslamových turnajov však mal najradšej londýnsky Wimbledon, na ktorom nenašiel premožiteľa až štyrikrát. V roku 1969 zaznamenal dokonca takzvaný kalendárny grandslam, keď zdvihol nad hlavu všetky štyri najprestížnejšie tenisové trofeje.

V rámci Laver cupu sa na netradičnom čiernom tvrdom povrchu v pražskej O2 aréne proti sebe postavia Tím Európy proti Tímu sveta a diváci si užijú každý deň okrem troch dvojhier aj jeden deblový duel. Tímy budú z jednotlivých zápasov vždy získavať body, na víťazstvo je potrebných až trinásť bodov. Zaujímavosťou je, že v piatok získa víťaz zápasu pre svoj tím jeden bod, v sobotu dva, no a v nedeľu dokonca až tri body.

Kapitánom Tímu Európy je legendárny švédsky tenista Björn Borg. V jeho mužstve nemôže chýbať tenista, pre ktorého je O2 aréna v podstate domácim prostredím – Čech Tomáš Berdych. Ešte o niečo väčšími lákadlami pre fanúšikov na tribúnach však budú určite nestarnúce superhviezdy tohto športu Rafael Nadal s Rogerom Federerom. Zostavu tímu zo starého kontinentu dopĺňajú Chorvát Marin Čilič a dve vychádzajúce hviezdy Dominic Thiem z Rakúska a nemecký dlháň Alexander Zverev.

Tím Európa laver cup.jpg

Foto: Facebook/Laver cup

O koučovanie Tímu sveta sa bude starať známy americký búrlivák John McEnroe. Ten si so sebou priniesol až štyroch svojich krajanov – Jacka Socka, Johna Isnera, Sama Querreyho, ale aj talentovaného Francisa Tiafoeho. Zloženie McEnroeovho tímu dopĺňajú „zlé dieťa“ austrálskeho tenisu Nick Kyrgios a kanadská vychádzajúca hviezdička Denis Shapovalov.

Tím svet laver cup.jpg

Foto: Facebook/Laver cup

Ako je zo zostáv oboch tímov jasné, do Prahy neprišiel ani jeden deblový špecialista, každý deň sa však jedna štvorhra bude musieť odohrať. A tak nie je vylúčené, že sa diváci na Laver cupe dočkajú unikátneho okamihu, keď na jednej strane kurtu budú spoločne za Tím Európy bojovať napríklad Rafael Nadal s Rogerom Federerom. Takýto okamih by sa jednoznačne zapísal do histórie svetového tenisu.

DNEŠNÝ PROGRAM LAVER CUPU:

Marin Čilič (Európa) – Francis Tiafoe (Svet) Dominic Thiem (Európa) – John Isner (Svet) Alexander Zverev (Európa) – Denis Shapovalov (Svet) Tomáš Berdych/Rafael Nadal (Európa) – Nick Kyrgios/Jack Sock (Svet)

Foto: Facebook/ Laver cup