Už včera odštartoval nový ročník 1. hokejovej ligy, ktorá našla nového sponzora a bude sa tak volať St. Nicolaus 1. hokejová liga. Na jej čele, napriek tomu, že jeho klub už v súťaži nepôsobí, zostáva Róbert Ľupták.

„Máme desať účastníkov. Prvých osem tímov bude bojovať v play-off a poslední dvaja automaticky zostupujú, baráž sa hrať nebude,“ ozrejmil na úvod systém súťaže Ľupták.

Z ligy síce odišli dva tímy, majster z Detvy a B-tím Martina, no nahradili ich HC Bratislava, MHK Dubnica nad Váhom a B-tím Nových Zámkov. Prvé dva menované kluby by mali spolu s Michalovcami a Skalicou patriť k favoritom celej súťaže. „Liga má za posledné roky dobrú úroveň a stúpa naďalej. Favorit sa hľadá ťažko. Prišiel nový tím z Bratislavy, ktorý ligu určite oživí. Dobrý tím má aj Dubnica a Michalovce sa slušne posilnili. Čiže favorita naozaj neviem určiť,“ povedal predseda Združenia oddielov a klubov 1. Ligy (ZOK) Róbert Ľupták.

Kluby sa museli pripraviť na dve zmeny. Na súpiske môžu mať len troch legionárov (minulú sezónu mohli piatich) a musia mať sedem hráčov do 23 rokov. „Dávame tým možnosť mladým hráčom pokračovať v kariére a zabojovať o miesto v najvyššej súťaži,“ okomentoval novinku Ľupták.

Peniaze chýbajú takmer v každom športe na Slovensku. Meškajúce výplaty sú aj v najvyššej súťaži a netreba sa diviť, že podobné problémy stretávajú aj kluby v druhej najvyššej súťaži. „Finančná situácia v kluboch nie je nikde ružová, peňazí nie je dosť. Kluby dostanú zo spolupráce so St. Nicolaus priamu finančnú pomoc. Nikde to však nie je také kritické, aby sa neodohrala kompletná sezóna,“ uviedol Róbert Ľupták, ktorého doplnil generálny riaditeľ St. Nicolaus Dušan Haruštiak. „Veríme, že aj naša podpora pomôže tímom v prvej lige skvalitniť kádre a vychovať viac mladých talentov. Kvalitná druhá najvyššia súťaž je rovnako dôležitá ako tá prvá a aj ako reprezentácia. Bez nej by to nešlo.“

Prečítajtie si tiež: Marketingovo je liga top, tvrdí Lintner. Detva však nemá ani webstránku

Šéf ligy Ľupták bude sedieť na dvoch stoličkách naraz a bude musieť sledovať dve ligy. V tej najvyššej totižto hrá jeho Detva. „Na poslednom sedení nebol návrh na moje odvolanie. Chcem aj z tejto pozície naďalej pomáhať prvej lige v napredovaní. Chceme zháňať ďalších nových partnerov,“ vyjadril sa predseda ZOK.

Zoznam tímov v St. Nicolaus 1. lige 2017/18: HC Bratislava, MHK Dubnica nad Váhom, HK Dukla Michalovce, HC Nové Zámky B, HK 95 Považská Bystrica, HC Prešov Penguins, HK Skalica, HK Spišská Nová Ves, HC Topoľčasny, HK Trnava, HK Orange 20.

Foto: Presilovka / Alžbeta Takácsová