Každý už veľakrát počul, že Craig Ramsay priniesol nový systém hry, ktorým sa budeme prezentovať v najbližších rokoch. Aký je to systém a aký hokej uvidíme v podaní našich reprezentantov? Videoanalytik, tréner a odborník z FTVŠ UK Igor Tóth nám vysvetlil základne princípy nového herného plánu.
Tréner Craig Ramsay spolu s realizačným tímom predstavili tento systém hokejovým trénerom na veľkom seminári vo Zvolene. „Na národnom seminári sa toho veľa povedalo a udialo. Craig Ramsay veľmi dobre priblížil podstatu organizácie hry, ktorá bude položená na základoch kanadského systému. Čiže pravdepodobne to, čo Craig Ramsay presadzoval v NHL. Bude vyžadovať omnoho väčšiu aktivitu, viac korčuľovania, hernú agresivitu v útočnej aj obrannej fáze hry. Bude to postavené na akejsi prirodzenosti, jednoduchosti a korčuľovaní. Kto na seminári pozorne počúval, nemusí chodiť na stáže do Ameriky. Lebo to know-how NHL priniesol Ramsay k nám a vysvetlil ho vo Zvolene.“
Hra v obrane
Craig Ramsay nechce, aby hráči hrali osobnú obranu a vytvárali sa vzájomné dvojice. Tento spôsob zavrhuje. Bude chcieť prehusťovať obranné pásmo v oblasti, v ktorej sa nachádza puk, vytvárať tlak, až pretlak na súperovho hráča s pukom. Aj krídla sa sťahujú hlboko do obranného pásma – do kruhov. Z čoho bude následne vznikať až „ztrojovanie“ na súpera. Nazývame to česko-slovenskou terminológiou ako herný systém - zónový pressing.
V poslednej dobe sa o to pokúšali Košičania s trénerom Marcelom Šimurdom, hráva to aj Vladimír Országh v Bystrici. Niečo podobné využívajú aj v Trenčíne a Poprade. Nie je to ani nejaká novinka, skôr filozofia trénera Ramsayho. Aj Fíni a Švédi hrajú tento systém, používa sa vo švajčiarskej, nemeckej lige...
Brániaci hráči musia byť rozhodní. Musia na súpera súčasne a naraz „vybafnúť“. A akí hokejisti sú na toto najlepší? Takí, akých vybral a ktorých testoval, ktorí budú plniť tieto obranné úlohy.
Keď hovoríme o plusoch, musíme spomenúť aj mínusy. Ak tí traja či štyria brániaci hráči zosilnia tlak oneskorene a súper cez nich dokáže prihrať, naši hráči zostanú pri mantineli a súperovi sa naskytne možnosť na skórovanie, keďže pred bránkou vám ostane iba jeden, dvaja brániaci hokejisti. Tento systém sa ľahšie hráva v zámorí na užšom klzisku, kde sa od mantinelu k bránke vrátite rýchlejšie.
Craig Ramsay chce aktívnu obranu, ktorá potlačí hráčske posty a vypichne hráčsku funkciu. Čiže hráči sa musia navzájom zastupovať. Napríklad - keď ľavý obranca opustí svoje postavenie, musí ho zastúpiť iný hráč.
Obranná hra v strednom pásme – hokejová truhla
Craig Ramsay povedal: Ak začneš hrať v strednom pásme rozostavenie 1-2-2 pasívnym vyčkávaním – zónovo, si vopred „mŕtvy“. Naopak, brániaci hráči sa snažia vytlačiť hru z krajov do stredu, kde následne súpera s pukom budú zdvojovať, ztrojovať... A snažia sa získať puk v priestoroch stredového kruhu.
Ramsay, obrazne povedané, nechce vyhrať zápas 1:0 tým, že by sa hráči postavili na modrú čiaru, čakali a cúvali. Chce vedome vytvoriť otvorený priestor, do ktorého naláka súpera a následne ho hráči zatvoria. V tomto prípade je dôležité, aby hokejisti neustúpili za obrannú modrú čiaru, pretože potom by súper mohol puk nastreliť a dostať ho do hĺbky útočného pásma.
Aj v tomto prípade sa hráči musia zastupovať. Keď bude jeden z obrancov v útoku, tak jeho pozíciu zaujme útočník a bude robiť to, čo mal konať obranca. A mínusy v tomto prípade sú, keď to útočiaci hráč dokáže nastreliť zo stredu k mantinelom, kde sa krátkodobo vytvoria nechránené priestory.
Napádanie v útočnom pásme pri súperovom zakladaní útoku
Keď bude súperov hráč s pukom za bránkou a začne spoza nej vychádzať, tak náš napádajúci hráč pokračuje s ním. Forčekuje ho až dovtedy, dokým ho nedonúti urobiť taktickú, technickú chybu, nenaženie do „pasce“, neodoberie mu puk alebo ho nedonúti vrátiť sa za vlastnú bránku.
Aj keď bude forčekovať napríklad ľavé krídlo, tak musí ísť ďalej s ním, bez ohľadu na to, že bude v pozícii, kde má byť pravé krídlo. Na jeho miesto sa potom presunie najbližší hráč. Obranca sa stiahne k modrej čiare a pravé krídlo pomôže tomu ľavému s napádaním. Vytvorí sa tak opäť tlak a pasca na hráča s pukom. V tomto postavení budú mať naši hráči pokryté všetky smery, ktorými môže útočiaci hráč puk prihrať.
Prečítajte si tiež: Hokejové príbehy, ktoré ponúkne Pjongčang
Keďže táto herná situácia patrí ku komplikovanejším, vysvetlili sme ju vám v zjednodušenej verzii. V priloženom videu však máte možnosť vidieť, ako to má vyzerať v praxi na ľade.
Negatívom je, že keď napádajúci hráč prehrá súboj, hráčovi s pukom sa otvoria možnosti - ako vysunúť a prihrať spoluhráčom. Tento systém nie je nejaká novinka. Vzdelaní tréneri to poznajú, podobne hráva Marcel Ozimák v Poprade. Ramseyho systém je pre mňa najprogresívnejší, ale zároveň aj technicky a takticky najnáročnejší herný systém v súčasnosti.
Založenie protiútoku v obrannom pásme
Ako príklad poviem historku s Martinom Fehérvárym, keď sa počas zranenia vrátil zo Švédska, tak som s ním debatoval a povedal mi: Obrancovia vo Švédsku v juniorke nesmú odhadzovať puky od seba. Keď ho v rohu vybojujeme, musíme nájsť prihrávkou hráča pred sebou.
Je to v podstate pozičná prihrávka na stred, medzi kruhy na stredného útočníka, prípadne na voľného spoluhráča pred vlastnou bránkou, tí následne založia útok. Je riskantná, pretože smeruje k vlastnej bránke, ale tvorivá. Takto následne založí rýchly protiútok, do ktorého vyštartuje hráč z osi, hráč pri mantineli a obranca spred bránky.
Vďaka tej prihrávke si vytvoríte okamžité prečíslenie 3 proti 2, resp. 1. Do ktorého bude zapojený aj obranca. Podstata je, že do útoku bude zapojený okrem dvoch útočníkov aj jeden obranca. Tí 3-4 hráči rýchlo smerujú až do súperovej bránky. Ak je to realizované rýchlo, môže vzniknúť prečíslenie až 4 proti 2.
Rýchlo von
Ramsayho filozofia je, že chce, aby sme puk čo najrýchlejšie a najjednoduchšie dostali von z obranného pásma do stredného prihrávkou na spoluhráča. Voľakedy sme videli spätnú prihrávku za bránku, potom ďalšiu a ďaľsiu... Toto od hráčov nechce. V obrannom pásme musíme stráviť čo najmenej času. Je to kanadský štýl.
Prečítajte si tiež: Program hokejového turnaja na ZOH
V strednom pásme neočakáva žiadne veľké kombinácie, treba ho prekorčuľovať, pokojne aj individuálne. Jednou prihrávkou poslať puk na stred alebo popri mantineli, krížne prihrávky sa neodporúčajú. Žiadne krúženie a spomaľovanie hry. Najhoršie je, ak niektorí hráči striedajú a súčasne ťaháme puk a točíme sa k vlastnej bránke. Toto určite nechce.
Útok – prechod stredným pásmom do útočného
Do rýchleho protiútoku musia ísť vždy minimálne traja. A keď hráč dostane puk cez modrú útočnú čiaru, strieľať má iba vtedy, ak má pred bránkou spoluhráča na clonenie, teč, dorážanie. Ak vystrelí, keď tam nikoho nemá, považuje sa to za nedodržanie systému. Aj tu sa musia hráči vedieť zastúpiť, keď sa do útoku dostane obranca skôr ako útočník, musí sa zapojiť do akcie, a ak následne vznikne protiútok, útočník musí zastúpiť obrancu.
A Craig Ramsay chce mať na dorážanie pred bránkou dvoch hráčov. Nechce vytvárať herný tlak na súpera len pri bránení, ale aj pri útočení. Chce hrať typický kanadský štýl.
V útočnom pásme
Keď sa od bránky vytiahnete vyššie, tak sa ocitnete v akejsi „trhline“. Pretože tam za vami nepôjde žiaden obranca, neodváži sa ísť tak vysoko. Aj keď niektorí dnešní tréneri tam už obrancov tlačia, napríklad aj Vlado Országh.
Ďalšia trhlina potom vzniká vďaka posunutiu modrej čiary. Pre brániaceho hráča je to ďaleko a málokedy sa tam odváži ísť. Tam vzniká priestor pre tvorivých bekov, ktorí môžu aj strieľať, ale len v prípade, že brankárovi niekto cloní vo výhľade. Pretože 70 percent gólov padá, keď je hráč v predbránkovom priestore.
FOTO: Presilovka / Petra Piknová