Neúčasť najtalentovanejších hráčov z NHL na významnom svetovom podujatí je nepríjemná. Avšak aj táto negatívna skutočnosť má svoje svetlé stránky. Sily jednotlivých krajín sa o čosi vyrovnali, čím sa vytvoril priestor pre potenciálne prekvapenia. A nové športové príbehy.
Sledujte ZOH v Pjongčangu v sekcii ZOH 2018 na Presilovke
Javorové listy sa pobijú o zlatý hetrik
Kanada disponuje obrovským množstvom šikovných hokejistov, z ktorých by bez problémov dokázala zostaviť viacero plnohodnotných súpisiek, ktoré by mali veľkú šancu získať zlato. No pred týmito olympijskými hrami museli jemne improvizovať a zaobísť sa bez najväčších hviezd, keďže ich NHL na turnaj neuvoľnila.
Napriek tomu mužstvo Kanady ukrýva prvokolové výbery draftu NHL, asistentov kapitánov, medailistov z majstrovstiev sveta, víťaza Stanley Cupu či Gagarinovho pohára. Títo hráči okúsili chuť splneného sna, keď si zahrali v najlepšej lige sveta. A sú odhodlaní zabojovať o senzáciu. Stratení synovia NHL nominovaní do kanadského tímu nie sú neskúsení nováčikovia. Spoločne odohrali viac ako 5000 zápasov, získali viac než 2000 bodov a útočníci nastrieľali 875 gólov v NHL. Tvrdý štýl hry už majú prispôsobený na väčšie klzisko. Podobne ako v ostatných tímoch, bude dôležité, aby brankár podržal tím. Štvrťfinále by malo pre Kanadu byť samozrejmosťou.
#NEWS | Chris Kelly (C), Rene Bourque (A), Andrew Ebbett (A), Chris Lee (A), Derek Roy (A) and Maxim Noreau (A) will captain Canada at the 2018 Winter Olympic Games. #PyeongChang2018 https://t.co/Wj3msuAUEG pic.twitter.com/EAZKpMdzUb
— Team Canada Men (@HC_Men) 8. februára 2018
Víťazi bez hymny
Štvrťstoročie bez olympijského zlata, 16 rokov bez medaily a v tieni dopingového škandálu. A hoci nemôžu počítať s kanonierom Ovečkinom, skvelým centrom Malkinom a mrštnou lapačkou Bobrovského, spomedzi ostatných krajín doplatili na odmietavý postoj NHL najmenej. Napriek všetkým negatívam má ruské mužstvo veľkú šancu napraviť si povesť.
Bude vás zaujímať: Lyžovať sa naučil len minulý rok. Na ZOH bude zástupcom exotickej Tongy
Základom súpisky je jadro tímu SKA Petrohrad, ktorú podopĺňali hráči z dvoch ďalších klubov, CSKA Moskva a Metalurg Magnitogorsk. Dacjuk, Kovaľčuk a Mozjakin - tento výber sa v útoku má o čo oprieť. Obrana a bránkovisko ukrýva tiež značnú kvalitu. Skúsený brankár Košečkin má kompletnú zbierku medailí z majstrovstiev sveta, ktorú zdobia dva Gagarinove poháre. Obranca Vojnov zas dvakrát dopomohol k zisku Stanley Cupu. Majú nielen zručnosti, ale aj skúsenosti so zápasmi, v ktorých ide o všetko. Ak sa im podarí vyhnúť sa akejsi hernej arogancii a už známemu syndrómu vyhorenia, ktorý ich zvykne zastihnúť v kľúčových momentoch turnaja, mohli by prelomiť štvrťfinálovú kliatbu. A konečne si dopriať poriadne víťazstvo.
Foto: Alžbeta Takácsová/Presilovka
Nezabudnite si pozrieť: Ako obstoja slovenskí hokejisti pod piatimi kruhmi? Program hokejového turnaja na ZOH
Obetoval sezónu v NHL, aby mohol viesť tím na olympiáde
Počas sezóny sa pripravoval s AHL tímom, za ktorý odohral iba jeden súťažný zápas. Napriek tomu povedie americký hokejový tím na olympiáde. Brian Gionta je najstarším, najmenším, ale predovšetkým najskúsenejším hráčom mužstva. Na ceste k víťazstvám sa bude musieť zaobísť bez tradičných hviezdnych opôr. Američania hrajúci európske a nižšie severoamerické ligy síce nemajú zvučné mená, akými sú Kane, Quick či Kessel. Napriek tomu sa môžu spoľahnúť na Ryana Zapolskeho, jednotku Jokeritu Helsinki. Brankár prežíva svoju najlepšiu sezónu a je vo vynikajúcej forme.
V zostave okrem mladíkov, ktorí sa z juniorských klzísk prekorčuľovali až na športové podujatie svetového formátu, nechýba ani hŕstka hráčov, ktorým strieľanie gólov nie je cudzie. Pre americký tím bude ťažšie zopakovať jazdu spred štyroch rokov. Jedno je však isté. Giontova rozlúčka s reprezentačnou kariérou bude veľkolepá. A preňho iste nezabudnuteľná.
Before he captains Team USA, Brian Gionta will play with @AmerksHockey this Friday.
— AHL (@TheAHL) 31. januára 2018
→ https://t.co/cXVAuavdzl pic.twitter.com/tX9zraV59m
Sever nezabúda
V semifinále 2014 Európu zastupovali dva severské štáty. A obe krajiny sa úspešne medailovo umiestnili. Fínsko vybojovalo bronz a Švédsko sa po prehre s Kanadou muselo „uspokojiť“ so striebrom. Preto niet pochýb, že tento rok si budú chcieť polepšiť.
Vďaka rýchlym korčuliarom, technicky zdatným hráčom ambícia finále nie je až taká prehnaná. Otázne je, či sa Švédsko zaobíde bez kráľa Henrika a či sa mu výkonmi vyrovnajú Enroth s Fasthom.
Fínsku bude zase chýbať medveď Tuukka Rask, ktorý vynuloval Američanov, čím značne pomohol k zisku bronzu. Zaujímavé bude sledovať, kto sa ujme úlohy ostrostrelca, keďže tí spred štyroch rokov zostali za morom.
Foto:Alžbeta Takácsová/Presilovka
Prečítajte si tiež: Marcel Haščák: Nikto nevyčnieva, o to je to lepšie
Môžu len prekvapiť
Slovenský tím dostal možnosť na reparát po nevydarenom hokejovom turnaji v Soči. V základnej časti bude čeliť rovnakým krajinám. Favorizovanému mužstvu olympionikov z Ruska, tímu priebojných Američanov, ale i odhodlaným Slovincom. Vzhľadom na (ne)výsledky za posledné roky je značný skepticizmus u fanúšikov pochopiteľný. A ťažko zazlievateľný.
Patrik Lamper už jeden gól americkému brankárovi Zapolskemu strelil. Príležitosť opäť skórovať bude mať 16.2.
Áno, medaila zrejme nebude. No stále to môže byť dlho očakávaný prvý krôčik za lepšími časmi a prvá väčšia príležitosť dokázať prínos nedávnych zmien. Výber okolo Craiga Ramsayho sa neprišiel do Pjongčangu iba zúčastniť, ale zabojovať. O každý jeden bod. Dať do hry srdce a nechať na ľade všetko. Opäť sa začať baviť hokejom. Spoločne. Ako jeden tím. A pokúsiť sa o nejaké prekvapenie. Veď v bráne s Janom a Lacom sa podarilo už všeličo dobré.
FOTO: Alžbeta Takácsová/Presilovka