Jastrabie oko v tenise, videorozhodca takmer v každom športe, teda okrem futbalu. Všade sa snažia čo najlepšie a čo najviac eliminovať možné zlyhanie rozhodcov a hlavne to, aby ich chyby výrazne neovplyvňovali zápas. Iba v najrozšírenejšom športe vo svete sa stále hráme na dobu kamennú.

Je rok 2017 a vo futbale je najlepšia technológia sprej, ktorý po čase zmizne a hodinky, ktoré vám ukážu, keď padne gól. To je však katastrofálne málo. Prečo sa s tým nič nerobí? Lebo vo futbale je najviac peňazí. Nechcem tu polemizovať o tom, či majitelia klubov a svetoví boháči ovplyvňujú výsledky. Jedno je však isté, majú niečo proti tomu, aby sa futbal zmodernizoval.

Jedným z najvážnejších problémov dnešného futbalu je simulovanie. Nie je to už čestný šport, hráč spraví pre víťazstvo všetko - spadne, keď zafúka, sám sa podkopne... Bohužiaľ, veľakrát to týmto simulantom vychádza. Najnovší príklad je postup Barcelony v Lige Majstrov cez PSG. Nespochybňujem to, že Katalánci boli v zápase lepší alebo to, či si zaslúžili postup, je na každého osobnom názore. Na jednom by sa však mali zhodnúť všetci fanúšikovia futbalu - nemali postúpiť, aj vďaka simulovaniu. A to sa netýka len Barcelony, ale i ostatných.

Prečítajte si tiež: Futbalová agresia. Hráčov Lyonu napadli diváci priamo na ihrisku

Posúdiť to, či hráč simuloval, je pre rozhodcu takmer nemožné. Preto by mala zakročiť FIFA, resp. UEFA. Čo im bráni v tom, aby zriadili komisiu, ktorá bude preverovať simulovanie hráčov a rozdávať tvrdé tresty? Ja osobne som za prísne postihy, nech hráč za očividné simulovanie pokojne nehrá aj päť zápasov. Kým sa to nezačne tvrdo trestať, neodnaučia sa to. Je obrovskou škodou a aj hanbou pre futbal, keď sa po postupe tímu do štvrťfinále LM rieši viac to, ako simuloval, narozdiel od toho, aký dal gól.

V tomto smere nemôžu ukazovať fanúšikovia Realu na tých z Barcelony, v Manchestri sa nemôže hádať United so City... Robia to všetci. Každému dnes ide len o víťazstvo, čo je pochopiteľné, je však smutné, že sú pre to ochotní simulovať. A oveľa smutnejšie je, že sa s tým nič nerobí.

Jednou vecou, ktorá by mohla vyriešiť všetky sporné momenty priamo počas zápasu, je video. Vec, ktorá funguje takmer v každom športe. Áno, je rozdiel šport, v ktorom sa čas nezastavuje a ten, v ktorom sa zastavuje. Neboli by sme však všetci radšej, keby rozhodca, hoci aj na 10 minút, stopol stretnutie a išiel si celú situáciu pozrieť na videu? Funguje to takto napríklad v basketbale a vo futbale by to mohlo fungovať už aj zajtra.

Prečítajte si tiež: Diváci ich zbožňujú. Ligy s najvyšším počtom gólov

Mali by sa podobne riešiť aj ofsajdy, veľakrát sa stalo, že rozhodujúci gól padol z postavenia mimo hry. V tomto prípade by bolo otravné, keby sa každá jedna situácia išla preverovať na video. Jedným z možných riešení je videorozhodca, ktorý by ihneď hlavnému arbitrovi do slúchadla povedal, či bol alebo nebol ofsajd. Je to otázka 10 sekúnd.

Druhou možnosťou sú takzvané „coach challenge“. Tréner by mal za zápas jednu alebo dve možnosti, keď by si mohol vyžiadať preverenie situácie videom. Išlo by len o gólové momenty alebo fauly, po ktorých by nasledoval priamy kop. V hokeji to funguje tak, že keď sa tréner mýli, stráca možnosť oddychové času. Vo futbale by mohol stratiť napríklad jedno striedanie.

Bránkoví arbitri, sprej a hodinky sú síce krok vpred, no veľmi malý. Je to slabý argument, že zaviesť modernú technológiu do futbalu je problém. Ten problém musí byť niekde inde, niekde vyššie.

FOTO: abcnews