Ján Lašák sa počas aktívnej športovej kariéry zúčastnil dvoch olympijských hier. O pár dní odcestuje do juhokórejského Pjongčangu na svoju tretiu olympiádu, ktorá bude jeho prvou v role člena realizačného tímu.

Mali by ste vidieť: Záverečná nominácia hokejovej reprezentácie na ZOH

Osem kíl

Prvá otázka v rozhovore pre Presilovku po sľube slovenských olympionikov do rúk prezidenta Andreja Kisku smerovala práve na porovnanie rozdielov medzi účasťou pod piatimi kruhmi v pozícii športovca a vo funkcii trénera. Ján Lašák pri odpovedi opäť raz potvrdil, že mu humor rozhodne nie je cudzí, keď so smiechom odvetil: „Osem kíl. Mám presne o osem kíl viac.“

Asistent kanadského kouča hokejovej reprezentácie Craiga Ramseyho ďalej pokračoval už s vážnosťou. „Zodpovednosť je trošku iná. Ako hráč sa človek pripravuje na zápasy, ktorými to preňho v podstate končí. Po nich musí dbať na oddych a správnu regeneráciu. Tréner pracuje na analýzach, sleduje iné duely, taktiku ostatných mužstiev. Keď skončí stretnutie, robota sa len začína. Je to viac pracovnejšie. Bude to úplne iná pozícia, ale teším sa na to,“ poukázal na rozdiely legendárny slovenský brankár, ktorý nastúpil pod piatimi olympijskými kruhmi na tri zápasy – dva odchytal na olympiáde v Salt Lake City 2002 a jeden o štyri roky neskôr v talianskom Turíne.

Jednotkou by mal byť Laco

Lašák má v reprezentácii na starosti brankárov. V nominácii slovenského národného tímu na XXIII. zimné olympijské hry v juhokórejskom Pjongčangu figurujú gólmani Ján Laco, Branislav Konrád a Patrik Rybár. Všetci traja chytajú v najvyššej českej súťaži. Jednotkou by mal byť skúsený Ján Laco. 36-ročný muž v maske, ktorý bol kľúčovým faktorom pri zisku striebornej medaily v roku 2012, sa predstaví na druhej olympiáde v kariére.

Prečítajte si tiež:

Časy minulé v NHL: Rýchly Bondra, tvrdý Chára a ostrostrelec Gáborík

Slovenský hokejista prekonal dve rakoviny. Má jasný odkaz pre všetkých

Pred štyrmi rokmi v Soči začal v pozícii trojky. Po neúspechoch proti Američanom a Slovincom ho tréneri nasadili do tretieho duelu s Rusmi. Rodák z Liptovského Mikuláša v ňom vymazal ruské hviezdy a Slovensko vďaka nemu zaknihovalo cenný bod za remízu 0:0 po riadnom hracom čase. Laco inkasoval až v samostatných nájazdoch, v ktorých o triumfe favorizovaného tímu rozhodol Alexander Radulov. Laco potom odchytal aj prehraté osemfinálové zápolenie s Čechmi. „Je to naplánované tak, že Jano by mal byť jednotkou. Keď tam prídeme, uvidíme, ako sa budú chalani cítiť. Máme čas to riešiť. Je to otázka, ktorú nepotrebujeme vyriešiť už teraz,“ vyhlásil na margo brankárskej situácie držiteľ kompletnej medailovej zbierky zo svetových šampionátov Ján Lašák, ktorý by si z ostatných športových odvetví na olympijských hrách rád pozrel skoky na lyžiach.

Mohlo by sa vám páčiť: Títo hokejisti budú reprezentovať Tipsport ligu

FOTO: Instagram/Ján Lašák