Od konca 20. storočia bola účasť slovenských hráčov v Zápase hviezd pravidelná. V nominácii sa objavilo niekoľko útočníkov, obrancov a dokonca aj jeden brankár. V súčasnosti môžeme už len s láskou spomínať na staré zlaté časy. Posledné dve exhibície boli totiž bez slovenského zástupcu. V blízkej budúcnosti to nebude zrejme inak.

Z prostredia NHL: Nestihli ste Zápas hviezd NHL? Tu je všetko dôležité

Šťastný prvou slovenskou hviezdou

Pôsobenie Slovákov v Zápase hviezd započal Peter Šťastný. Ten sa prvýkrát predstavil v zámorskej exhibícii v roku 1981. Prvenstvo mu patrí aj v počte odohraných zápasov a v počte výhier. V šiestich hviezdnych dueloch zvíťazil štyrikrát, napriek tomu, že súperom bol neraz Wayne Gretzky, Mark Messier, Paul Coffey, Jari Kurri či Steve Yzerman. Bodové konto si otvoril asistenciou v druhom Zápase hviezd, celkom ich pozbieral päť. V roku 1983 si zahral spolu s bratom Mariánom Šťastným.

Bondra najrýchlejším korčuliarom

Ani dlhoročnému slovenskému kanonierovi Capitals neunikla nominácia. Peter Bondra si v Zápase hviezd zahral celkom päťkrát. Avšak do pozornosti sa nedostal strieľaním gólov (paradoxne skóroval iba raz), ale v súťaži zručností. Dvakrát vyhral disciplínu najrýchlejšieho korčuliara s časmi 13,61 a 14,64 (v sekundách). Jeho lepší čas delí od oficiálneho rekordu len päť stotín.

Prečítajte si tiež: Od Zápasu hviezd k oslave hokeja

Chárov slovenský tím

Niekedy sa Zápasu hviezd zúčastnili viacerí Slováci. No všetci spoločne si zahrali v jednom tíme až v roku 2012. Slovenský obranca Zdeno Chára, ktorý ako kapitán vyhral posledný Stanley Cup, dostal príležitosť viesť jeden z výberov v Zápase hviezd. Do svojho tímu si zobral dvoch krajanov - Mariánov, Hossu a Gáboríka. Kapitánom druhého mužstva bol Daniel Alfredsson, ktorý si zase vybral do tímu väčšinu Švédov. V tomto mini európskom zápolení úspešnejšie skončil Chárov tím. Hoci súťaž zručností prehrali, radovali sa z výhry v zápase.

Gáborík získal štyri body a stal sa najužitočnejším hráčom. Na dva góly mu prihrával Hossa, ktorý sa okrem dvoch asistencií prezentoval aj jedným presným zásahom. O víťazný gól sa postaral kapitán Chára. No oveľa väčšiu pozornosť si vyslúžil v súťaži o najtvrdšiu strelu. Jeho delovka s rýchlosťou 175,1 km/h nenašla premožiteľa. Osem bodov a jeden rekord v podaní troch pánov hokejistov zanechali najvýraznejšiu slovenskú stopu v Zápase hviezd.

Najproduktívnejším Slovákom Hossa

Šesť nominácií a o jeden odohraný zápas menej než Peter Šťastný. Marián Hossa neváhal predviesť svoj hokejový um ani v Zápasoch hviezd. Spomedzi Slovákov pozbieral najviac bodov. Dva góly a deväť asistencií, pričom štyri z nich si pripísal v jednom zápase a zostali dodnes neprekonané a ako sa zdá v najbližších rokoch pre slovenských hráčov, i nedosiahnuteľné. Hoci je Hossa naším najproduktívnejším hráčom, paradoxne, si pripísal aj najviac prehier.

Bude vás zaujímať: Slovenský hokejista prekonal dve rakoviny. Má jasný odkaz pre všetkých

Gáborík naším najlepším strelcom

Päť gólov v Zápase hviezd robí z Mariána Gáborika nášho najlepšieho strelca. Ako jedinému sa mu taktiež podarilo vsietiť hetrik, ktorým pomohol vyhrať Chárovmu tímu nad tímom Alfredssona. Vďaka tomu sa stal prvým Slovákom, ktorý získal ocenenie pre najužitočnejšieho hráča Zápasu hviezd. Okrem presných zásahov bol úspešný aj v súťažiach zručností. V roku 2003 sa stal najrýchlejším korčuliarom s časom 13,713 sekúnd.

Prvý a posledný

Prvým brankárom a zároveň posledným Slovákom, ktorý sa predstavil v Zápase hviezd, bol Jaroslav Halák. Po skvelých výkonoch sa ako náhradník zúčastnil víkendovej exhibície v roku 2015. Tretiu tretinu odchytal víťazne v prospech svojho tímu, ktorý viedol Jonathan Toews.

Ďalší Slováci, ktorí si zahrali v Zápase hviezd: Žigmund Pálffy, Róbert Švehla, Pavol Demitra, Miroslav Šatan, Ľubomír Višňovský

FOTO: screen/ YouTube.com