V ruskom Ťumeni bude naša biatlonistka bojovať o celkové prvenstvo vo Svetovom pohári.

Článok pre Presilovku pripravil Filip Mišudík

Prečítajte si tiež: Lintner v diskusii: Nech sa fanúšikovia radšej hnevajú, akoby to nemali riešiť

Hodnotenie šprintu vedie Anastasia Kuzminová o 41 bobov a na prvenstvo v tejto disciplíne jej stačí skončiť v piatkových pretekoch na 22. mieste. V hodnotení stíhacích pretekov má pred Dorotheou Wiererovou náskok 24 bodov. V hodnotení celkového poradia Svetového pohára má 33-ročná slovenská reprezentantka k dobru 41 bodov pred Fínkou Kaisou Mäkäräinenovou. Biatlonistky čakajú v ruskom biatlonovom stredisku šprint, stíhacie preteky a preteky s hromadným štartom.

V doterajšej kariére Kuzminová ešte nikdy nezískala v hodnotení Svetového pohára prvú priečku – či už za disciplínu alebo celkovú klasifikáciu. Dvakrát skončila v elitnej trojici – v poradí pretekov s hromadným štartom druhá a v hodnotení vytrvalostných pretekoch tretia. Bolo to pred štyrmi rokmi.

Spoločne s Kuzminovou sa na poslednom podniku aktuálnej sezóny Svetového pohára predstavia aj sestry Fialkové. Záverečný trimester sezóny ich zastihol v rozličnom rozpoložení. Zatiaľ čo Paulína sa po úspešnej olympiáde trápi, jej mladšia sestra Ivona si dvakrát zlepšila osobné maximum v pretekoch Svetového pohára. Pred týždňom v Nórsku obsadila v šprinte na 7,5 kilometra deviatu pozíciu.

Na Sibíri sa bude v závere týždňa rozhodovať o celkovom víťazovi Svetového pohára a držiteľoch malých glóbusov za prvenstvo v jednotlivých disciplínach aj u mužov. Kandidáti sú už len dvaja – Francúz Martin Fourcade a Nór Johannes Thingnes Bø.

V hodnotení šprintu je na tom lepšie nórsky biatlonista, ktorý vedie pred francúzskym konkurentom o 31 bodov. V poradí stíhacích pretekov a pretekoch s hromadným štartom je však situácia opačná a lepšiu východiskovú pozíciu má Fourcade, ktorý by vyhral Svetový pohár už siedmy raz v kariére. Dvaja veľkí súperi sa delia o prvenstvo v klasifikácii vytrvalostných pretekov.

Mužskú časť slovenskej výpravy tvoria Matej Kazár, Martin Otčenáš a Tomáš Hasilla.

Bude vás zaujímať: Mentálny kouč Bielik: O správaní fanúšikov na Slovensku nikto nehovorí

Finále Svetového pohára v Ťumeni bude poznačené bojkotom niektorých krajín. Do Ruska necestovali výpravy Česka, Kanady a USA, ktoré týmto spôsobom protestujú proti dopingovým prehreškom biatlonistov z najväčšej krajiny sveta. K celým tímom sa pridali aj Švéd Sebastian Samuelsson a Slovinec Klemen Bauer. Na tratiach budú chýbať aj Ukrajinci. Tí sa zase postavili proti anexii Krymu.

FOTO: adidas