Dvojnásobný šampión Metallurg Magnitogorsk má výborne našliapnuté na obhajobu trofeje a oproti vlaňajšku si v základnej časti polepšil o 21 bodov. O slovo sa hlási aj jeho divízny rival z Čeľjabinsku či tradične silné tímy Kazane a Omsku. Dokáže partiu okolo Sergeja Mozjakina potrápiť nováčik z Pekingu?

Prečítajte si tiež:Začína play-off KHL-Západná konferencia

Metallurg Magnitogorsk (1.) – Kunlun Red Star (8.)

Obhajca trofeje vyzve v prvom kole čínskeho nováčika. Magnitka vyhrala konferenciu so suverénnym 15 bodovým náskokom a so ziskom 124 bodov. Základnu časť zakončila sériou štyroch výhier. Na domácom ľade prehral líder Východu z 30 zápasov iba štyri, z toho len dva v riadnom hracom čase. Presilovky i oslabenia Metallurgu sú najlepšie v celej súťaži.

Nad očakávania dobré výkony podáva bronzový medailista z MS juniorov, 19-ročný brankár Iľja Samsonov so skvelou úspešnosťou 93,6% v 27 zápasoch. Prednosť v bráne však zrejme dostane jeho skúsenejší, no nemenej spoľahlivý kolega Vasili Košečkin. Fantastickú ofenzívu ťahá už niekoľko rokov smrtiaci trojzáprah Mozjakin-Kovář-Zaripov, ktorý predstavuje jednu z najlepších útočných formácii svetového hokeja v novodobej histórii. Famóznu sezónu má za sebou najmä kapitán Mozjakin, ktorý sa napokon zastavil na štatistike 48+37. Spolu tak najproduktívnejší hráč v histórii KHL získal 85 bodov a vytvoril nový rekord súťaže v počte gólov (len pre porovnanie, Steve Moses pred ním nastrieľal 36 gólov) i bodov získaných jedným hráčom. Až 22 jeho gólov bolo v presilovkách, čo je taktiež nový rekord. 35-ročný krídelník hrá napriek pokročilému veku v neuveriteľnej forme a na ľade je dominantným hráčom. Metallurg nechýbal v play-off počas svojej existencie ani raz, či už hovoríme o bývalej ruskej lige alebo KHL. Hovorí sa, že obhájiť je ťažšie ako získať, no tento tím má všetky predpoklady na to, aby sa mu to podarilo.

Keď sme v Západnej konferencii hovorili o Podoľsku či Minsku ako o príjemnom prekvapení sezóny, to isté môžeme na Východe povedať v súvislosti s Kunlunom. Tím z Pekingu si vybojoval účasť v play-off hneď vo svojej prvej sezóne a praktický celú základnú časť sa pohyboval na postupových miestach. V jej závere sa však ešte musel strachovať, keďže prehral trikrát v rade a medzi ním a Novosibirskom rozhodoval vyšší počet 3-bodových výhier. Každé ďalšie víťazstvo v play-off tak už bude len akousi nadstavbou úspechu. Čím by mohol čínsky nováčik favorita série potrápiť?

Presilovky to zrejme nebudú, v nich sa Kunlun nachádza až na konci druhej desiatky, avšak v oslabeniach mu patrí šieste miesto. V národnostnom mixe dominuje v produktivite americko-kanadské duo Chad Rau a Sean Collins. V obrane so štatistikou 10+14 vyčnieva fínsky reprezentačný bek Tuuka Mäntyla. Z dvojice gólmanov Andrei Makarov a Tomi Karhunen má o niečo lepšie čísla fínsky brankár, ktorý by v play-off mohol dostať prednosť.

Prečítajte si tiež: Obháji "Magnitka" Gagarinov pohár?

Avandgard Omsk (2.) – Admiral Vladivostok (7.)

Tím zo sibírskeho mesta dlhodobo patrí k najkvalitnejším celkom KHL. S výnimkou jednej sezóny v play-off nechýbal a na jeho konte svieti aj jedna finálová účasť a päť semifinálových sérii. V sezóne 2010/2011 Omsk vyhral základnú časť. Na ľade súperov bol Avandgard najlepším tímom Východu. Je pomerne prekvapivé, že napriek vysokému umiestneniu sa úspešnosť jeho presiloviek a oslabení nachádza až v tretej desiatke, v presilovke je to dokonca až 25. miesto.

Ústrednou postavou útoku je už tretiu sezónu český center Vladimir Sobotka. V NHL má odohratých vyše 400 zápasov a pre svoj tím je veľmi platným všestranným hráčom. Už siedmy rok oblieka dres Omsku dvojnásobný majster sveta a víťaz KHL Alexander Perežogin a skúsenosti priniesol aj Maxim Pestuško, predtým hráč Dynama Moskva a kapitán Nižnekamsku. Prekvapením v útoku je 31-ročný Nikolaj Lemtjugov, ktorý bol ešte pred dvoma rokmi poslaný do nižšej VHL a v produktivite nikdy zvlášť nevynikal. S 31 bodmi (19+12) mu však patrí prvenstvo v tímovom bodovaní. Lídrom obrany je kapitán Jevgenij Medvedev, ktorý minulý rok premiérovo okúsil NHL v drese Philadelphie a je dlhoročnou oporou ruskej reprezentácie. Brankárska jednotka je už druhú sezónu jasná. Pražský rodák Dominik Furch sa môže pochváliť gólovým priemerom 1,98 a úspešnosťou 92,7%.

Najvýchodnejší tím KHL nazrie do vyraďovacej časti tretíkrát počas svojej štvorročnej existencie a pokúsi sa o premiérový postup prvým kolom. Hoci Admiral nie je favoritom tejto série, má svoju nespornú kvalitu. V národnostne pestro zloženom kádri nájdeme okrem Rusov aj Kanaďanov, Kazachov, Lotyša, Slovinca a Američana, ktorým je kapitán Jonathon Blum, bývalý obranca Minnesoty a Nashvillu.

Legionárov nájdeme aj na popredných priečkach tímového bodovania. Najproduktívnejším je opora slovinskej reprezentácie Robert Sabolič, ktorého si slovenskí fanúšikovia pamätajú aj z pôsobenia v Poprade. Tvrdosť a produktivitu do útoku priniesol aj bývalý hráč Winnipegu a Tampy Bay James Wright. V bráne by mal začínať niekdajší juniorský majster sveta Igor Bobkov.

Prečítajte si tiež: V klube mám smolu, ale v reprezentácii mi to padá zo všetkého, hovorí Martin Gernát

Ak Bars Kazaň (3.) – Salavat Yulaev Ufa (6.)

Ak nejaká séria na Východe nemá jasného favorita, potom je to táto. Víťaz prvých dvoch ročníkov KHL Ak Bars Kazaň vyzve šampióna z roku 2011 Ufu. Dva kluby, ktoré to majú k sebe na pomery vzdialeností v KHL celkom blízko, patria medzi najúspešnejšie v histórii súťaže a v play-off nechýbali ani raz. V základnej časi nazbierala Kazaň o 21 bodov viac, doma je po Magnitogorsku druhým najlepším tímom.

V mužstve bývalého reprezentačného kouča Zinetulu Biľaletdinova nájdeme hviezdy ako Justin Azevedo, Michail Varnakov či mladú pušku Vladimira Tkačiova. Obrovskú kvalitu možno nájsť na každom poste a produktivita je rozložená v podstate do všetkých útokov. Obaja gólmani disponujú rovnako výbornýmí číslami, prednosť pred Stanislavom Galimovom by ale mal dostať Emil Garipov, ktorému sa v základnej časti ušla takmer dvojnásobná porcia zápasov.

V prvých dvoch rokoch existencie KHL sa Ufa stala víťazom základnej časti a rovnako sa tak stalo aj v roku 2008, vtedy ešte v ruskej lige. Okrem titulu z roku 2011 má klub z Baškirska na svojom konte aj ďalšie tri neúspešné finálové účasti. Napriek nie práve najlepšiemu umiestneniu v základnej časti má stále tie najvyššie ambície. Avšak výrazný škrt cez rozpočet by mohli Ufe narobiť absencie kľúčových hráčov.

Zranený je najproduktívnejší hráč tímu Linus Omark aj ďalší člen prvého útoku Teemu Hartikainen. Na listine zranených je i ďalší dôležitý útočník Igor Makarov a zoznam uzatvárajú Alexander Nesterov a Sergej Soin. Vpredu sa tak bude tím nepochybne spoliehať na 19-ročného Kirilla Kaprizova. Kapitán Ruska na poslednom juiorskom šampionáte pozbieral v 49 zápasoch základnej časti 42 bodov (20+22). Zo zadných radov spomeňme tretieho najlepšieho strelca medzi obrancami Denisa Kuľjaša a skúseného fínskeho zadáka Samiho Lepista.

Prečítajte si tiež: Najlepší hráči, ktorí môžu byť k dispozícii pred uzávierkou prestupov (2.časť)

Traktor Čeľjabinsk (4.) – Barys Astana (5.)

Čeľjabinsk to v play-off zatiaľ najďalej dotiahol do finále v roku 2013. Z tímov postupovej osmičky na Východe nastrieľal najmenej gólov, zároveň však najmenej inkasoval. Výborná defenzíva a schopnosť vyhrávať zápasy tesnými rozdielmi by mu tak mohli priniesť úspech. Za dobrou obranou stojí nemenej spoľahlivý český gólman Pavel Francouz, ktorého úspešnosť 95,3% je najlepšia v lige. Presilovky Traktoru za veľa nestoja (25. miesto), no v oslabeniach je lepší už len Magnitogorsk. Jeho hráči sa ale na trestnej lavici príliš neobjavujú, Čeľjabinsk je druhým najmenej vylučovaným tímom. Vďaka pevnej defenzíve a disciplinovanosti by to v play-off mohol dotiahnúť ďaleko.

Skúseným obrancom je 34-ročný Kirill Kolcov. Rodák z Čeľjabinska už Gagarinov pohár získal s Ufou a je jedným z najproduktívnejších bekov v histórii ligy. Lídrom produktivity je so 41 bodmi bývalý útočník NHL Paul Szczechura, ktorý je platný na vhadzovaniach i v defenzívnej činnosti. Ďalšími skúsenými hráčmi v kádri sú Maxim Jakuceňa, Dmitrij Pestunov či Alexander Černikov.

Tím z hlavného mesta Kazachstanu možno nepatrí k špičke ligy, no rozhodne dokáže prekvapiť aj silnejšie tímy a byť minimálne vyrovnaným súperom. Astana je súčasťou KHL od jej vzniku a odvtedy nepostúpila do play-off len raz, minulý rok jej postup ušiel o pár bodov. Treba však aj poznamenať, že okrem jednej sezóny vždy skončila už v prvom kole.

Kazažský celok už tradične ťahá kanadská enkláva Brandon Bochenski, Nigel Dawes a Dustin Boyd Dopĺňa ich obranca Kevin Dallman, ktorý je po hráčoch ako Radulov, Mozjakin, Šipačov a Zaripov piatym najlepším nahrávačom v histórii KHL. Brandonovi Bochenskimu patrí rovnaká priečka v historickom bodovaní a Nigel Dawes je štvrtým najlepším strelcom. Aby Kanaďanov nebolo málo, štvrtým najproduktívnejším hráčom tímu je bývalý útočník NHL Martin St.Pierre a zo Slovana do Astany v lete zamieril obranca Cam Barker. Brankárom čislo jeden je 33-ročný Švéd Henrik Karlsson, ktorý predošlé dve sezóny hájil farby Jokeritu.

FOTO: facebook.com/KHL