Vodnopólový reprezentant Slovenska, aktuálne pôsobiaci v Holandsku, v rozhovore pre Presilovku priblížil svoje vodnopólové kroky, situáciu v zahraničí a svoj pohľad na tento šport na Slovensku.
Neprehliadnite: Od Zápasu hviezd k oslave hokeja
Bolo pre vás vodné pólo športom číslo jeden od detsva?
Skúšal som aj iné športy. Ako každý malý chlapec futbal, potom som dal krátku šancu karate, ale našiel som sa až vo vode a zamiloval si tento tvrdý a veľmi náročný šport od začiatku. Milujem ho dodnes.
Ako osemnásťročný ste odišli do zahraničia. Bolo to ťažké rozhodnutie?
Pravdupovediac nie. Prišla príležitosť odísť a ja som vždy chcel vyskúšať zahraničie. S odstupom času som prišiel na to, že som mohol počkať na niečo lepšie, ako je druhá francúzska liga. Ale človek sa učí na vlastných chybách. Dostal som sa odtiaľ do Barcelony, takže to beriem pozitívne.
V ktorom z vašich doterajších pôsobísk sa vám páčilo najviac?
Jednoznačne v Barcelone. Veľké mesto, krásne počasie, úžasné jedlo, skvelí ľudia a aj kvalita ligy. Taktiež sicílska Messina, je síce menšia, ale spoznal som tam množstvo výborných ľudí a priateľov.
V hokeji je NHL, vo futbale Premier League alebo La Liga. Má aj vodné pólo svoju elitnú súťaž?
Najlepšou ligou na svete je zrejme tá maďarská, kde hrá 90 percent najlepších hráčov sveta. Taktiež si myslím, že talianska má veľkú kvalitu. Ďalej chorvátska, ktorá má síce finančné problémy, ale základnú školu vodného póla nenájdete nikde lepšiu. Nemožno zabudnúť na Srbsko, odkiaľ vychádzajú hotoví hráči, ktorí sú pripravení pôsobiť v najlepších mužstvách sveta.
„Prial by som si vedecký výskum, ktorý by porovnal desať najtvrdších a najťažších športov na svete. Zaujímalo by ma, na akom mieste by sa umiestnilo vodné pólo. No nemám obavu, že by skončilo v prvej trojke, ak nie aj na prvom mieste.“
Samuel Baláž, slovenský reprezentant vo vodnom póle
Prečítajte si tiež: Zo sna sa stal líder konferencie. Nováčik z Vegas naďalej ohuruje?
Ak porovnáte zahraničie a Slovensko, nájdu sa veľké rozdiely v podmienkach či popularite vodného póla?
Záleží na tom, o akej krajine hovoríme. Slovensko je síce malé, ale podmienky sú tu podľa mňa vytvorené viac než dobre. Hlavne v Košiciach a v Novákoch. Popularita na Slovensku nie je najväčšia, to je pravda, no je to možno len otázka reklamy.
Nájdu sa oblasti, v ktorých sme lepší od iných, nemyslíme len špičkových krajín?
Je ťažké porovnávať nás a vodnopólové veľmoci, kde je tento šport národný. Myslím si, že na to, aký sme drobný štát a aké máme podmienky na trénovanie, má naše vodné pólo určitú kvalitu.
Je podľa vás podpora štátu pre vodné pólo dostačujúca? Keďže vidíme, že iné zväzy napríklad budujú štadióny s pomocou vlády.
Nevidím až takto dovnútra, ale viem, že spojením našej vodnopólovej federácie s tou plaveckou si veľmi neprilepšíme. Plavci totiž majú lepšie výsledky, takže dostávajú viac príležitostí a financií.
Dokáže sa profesionálny vodnopólista na Slovensku uživiť?
Povedzme, že áno. Kluby ako KVP Nováky a SK Hornets dokážu vytvoriť také podmienky, že je možné žiť z vodného póla.
FOTO: Iveta Vaculová/kosicednes.sk