Prioritnou úlohou hokejových brankárov je gólom zabraňovať. Za takmer samozrejmú súčasť ich schopností sa však dnes považuje aj kvalitná práca s hokejkou. Mnohí ju majú zvládnutú na vysokej úrovni, no len hŕstka vyvolených počas svojej kariéry okúsi, aké je to - tešiť sa zo streleného gólu.

Dva typy gólov

Gól, ktorý vsieti brankár, je v hokeji obrovskou raritou. Ešte väčšou ako vo futbale, kde mnohí gólmani zbierajú strelecké zápisy vďaka zahrávaniu priamych kopov či penált. Strážcovia hokejových svätýň podobnú možnosť nemajú, keďže sa len s ťažkosťou predstavuje, ako by vyzeral samostatný nájazd v podaní hokejového brankára.

Prakticky jediná šanca mužov v maskách na skórovanie preto prichádza vtedy, keď sa ich náprotivok poberie za nepriaznivého stavu na hráčsku lavicu, aby pustil na ľad šiesteho korčuliara. Za týchto pomerov na ľadovej ploche je však brankár tímu, ktorý háji tesné vedenie, väčšinou v ohni striel a myšlienka, že sa zmocní puku, pošle ho cez celú dĺžku klziska do opačnej brány, mu často ani nemá čas napadnúť. Na gól hokejového brankára je teda potrebná súhra viacerých okolností – dostatok času a priestoru na zakončenie, odvaha a palicová technika brankára na vysokej úrovni.

Prečítajte si tiež: Ivan Švarný o predĺžení sezóny: Ak by to bola Tipsport liga, veľmi rád by som išiel do Nitry

Rozlišujú sa dva typy gólov od brankárov – tie, ktoré gólmani sami vsietia a tie, ktoré padnú ako vlastné, ale sú pripísané im, keďže sa ako poslední zo skórujúceho tímu dotkli puku (v hokeji totiž pojem vlastný gól neexistuje). Samozrejme, pri druhom variante je to najmä otázka šťastia. Tak či onak, oba typy presných zásahov majú v štatistikách rovnakú váhu. Ale priaznivci i celá hokejová verejnosť, pochopiteľne, vzdávajú hold najmä tým, ktoré brankári strelia sami.

Prvý gól brankára NHL z roku 1979

smith.jpg

FOTO: nhl.com

Prvým brankárom, ktorému bol v NHL pripísaný gól, sa stal v roku 1979 Billy Smith z New Yorku Islanders. Bol to ten prípad presného zásahu, na ktorom brankár až taký podiel nemá. Iste, Smith musel predviesť pri signalizovanom vylúčení svojho tímu úspešný zákrok, no o ostatné sa už zaňho postaral protihráč Rob Ramage, ktorého nepresný pas si našiel cestu až do odkrytej svätyne jeho tímu. „Ramage vystrelil, puk sa odo mňa odrazil a on ho získal v rohu klziska. Bez toho, aby sa pozrel, ho prihral pod seba a puk sa dokĺzal po ľade až do bránky. Kto bol posledným hráčom opačného tímu, ktorý sa dotkol puku? Bol som to ja,“ spomínal štvornásobný držiteľ Stanleyho pohára po rokoch pre oficiálny web NHL.

Prečítajte si tiež: Záhadný muž Georges Vezina

V NHL skórovalo jedenásť brankárov, rekordérom Brodeur

V najprestížnejšej hokejovej lige sveta sa zo skórovania tešilo vrátane spomínaného Billyho Smitha jedenásť gólmanov. Prvýkrát sa podarilo poslať puk priamou strelou do siete v decembri 1987 Ronovi Hextallovi. Strážcovi svätyne Philadelphie Flyers sa rovnaký kúsok pošťastilo zopakovať aj v play-off nasledujúcej sezóny.

Honorom strelec gólu v NHL sa okrem spomínaných borcov môžu popýšiť aj Chris Osgood, Damian Rhodes, José Theodore, Jevgenij Nabokov, Mika Noronen, Chris Mason, Cam Ward a Mike Smith, ktorý je nateraz posledným skórujúcim brankárom v NHL.

Jeho zásah z roku 2013 je o to špecifickejší, že padol v čase 59:59.

Smith demonštroval kvalitu svojej práce s hokejkou v plnej paráde aj počas minulotýždňového All-stars víkendu NHL, na ktorom sa cez celé klzisko trafil do malého otvoru.

Križan okorenil čisté konto gólom

Medzi brankárov-strelcov sa radí aj Karol Križan. Skúsený slovenský matador, ktorý v aktuálnej sezóne pomáha svojmu materskému tímu HK 32 Liptovský Mikuláš, si urobil skvelé meno v elitnej švédskej lige, kde bol niekoľko sezón oporou MoDo Hockey. V sezóne 2006/07 dotiahol tento tím až k titulu. Ešte predtým sa zapísal do jeho histórie neuveriteľným počinom – v stretnutí s Timrou vychytal nulu a pri záverečnom tlaku súpera bez brankára dokonca sám skóroval. „Mal som veľkú radosť. Po zápase nasledovalo veľa otázok od novinárov, náš tréner sa dokonca vyjadril, že ma nabudúce využije pri presilovej hre na modrej čiare. Gól však prišiel s prispením veľkého šťastia, inak sa to ani nedá nazvať. Súper nastrelil na mňa puk, ktorý som chytil do lapačky, hodil som si to pred seba a pomedzi všetkých hráčov som to strelil smerom na bránku. V podstate som nemieril, iba som ho vyhadzoval z vlastnej tretiny,“ hovoril účastník olympiády v Turíne pre rádio Twist o svojom góle, ktorý oslávil výskokom na ľade.

O premiérový gól brankára v najvyššej slovenskej súťaži sa postaral miláčik bratislavských tribún

Hoci prvý gól brankára padol na slovenskom ľade už v roku 2004, keď skóroval Miroslav Rečičár zo Spišskej Novej Vsi v zápase slovenskej I. ligy, extraliga naň čakala až do sezóny 2007/08. V prvom semifinálovom zápase play-off medzi Slovanom Bratislava a Duklou Trenčín potvrdil gólom do prázdnej bránky víťazstvo belasých fínsky gólman Sasu Hovi.

Prečítajte si tiež: Max Talbot: Chára aj Šatan sú legendy

Legionár z krajiny tisícich jazier odchytal v Bratislave tri sezóny, Slovan priviedol k dvom majstrovským vavrínom a na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu sa stal obrovským miláčikom. Svoj presný zásah okomentoval bezprostredne po skončení zápasu s trenčianskou Duklou pre denník SME takto: „Je to sen každého brankára, mne sa splnil. Vždy som chcel spoznať pocit strelca gólu, chcel som dvíhať ruky nad hlavu. Už viem, aké to je. V príprave na ľade často trénujem rozohrávanie puku. Ale nedá sa nacvičovať strela do bránky súpera. To musí prísť situácia v zápase a musia sedieť všetky detaily. Tak ako teraz.“

Okrem Hoviho sa v najvyššej slovenskej lige tešil zo svojho figurovania v streleckej listine aj Marek Čiliak. Ten v zápase svojej Nitry proti Košiciam vyrovnával na 1:1, keď pri avizovanom vylúčení svojho spoluhráča vyrazil ramenom puk, ktorý sa dokĺzal až medzi tri žrde opustenej svätyne oceliarov. Nitra napokon duel prehrala 3:6. Čiliak sa tak mohol tešiť aspoň zo špecifického kariérneho momentu. „Bol to môj vôbec prvý gól v kariére. Košický hráč zboku vystrelil, ja som puk ramenom vyrazil. Myslel som si, že ho ešte domáci hráč dokorčuľuje, ale nestihol to. Aj to sa v hokeji stáva. Musím priznať, že ten puk som tlačil očami, ako sa len dalo,“ uviedol v novembri 2011 pre denník Korzár.

Prečítajte si tiež: Richard Lintner: Winter Classic je na Slovensku absolútne reálne

Podobné šťastie mal Marek Čiliak aj po svojom presune do českej ligy. Tam bol v roku 2014 takisto označený za strelca gólu, keďže bol posledným hráčom Komety Brno, ktorý sa dotkol puku predtým, ako ho pri avizovanom treste nešťastne nasmeroval do vlastnej brány Roman Vlach.

FOTO: nhl.com