Hoci sa profesionálni športovci zvyčajne nevenujú nadstavbovému štúdiu - keďže všetok voľný čas obetujú športu - nájdu sa aj výnimky. Títo futbalisti sú dôkazom, že je možné dosiahnuť úspech na ihrisku aj na katedre.

Génius Frank Lampard

Jeho zaradenie je samozrejmosťou. Nepatrí len medzi najmúdrejších športovcov, no vďaka IQ testu z roku 2009, ktorý absolvoval v Mense, teda v spoločnosti, ktorá združuje nadpriemerne inteligentných ľudí, ho môžeme uvádzať medzi takými osobnosťami, ako boli Albert Einstein alebo Bill Gates. Frank Lampard dosiahol skóre viac ako 150 - pre porovnanie, je to len o desať bodov menej ako spomenutí páni.

Prečítajte si tiež: Wrestling, tenis či džiu-džicu. Päť bývalých futbalistov, ktorí sa venujú inému športu

„Lampard zaznamenal jeden z najvyšších výsledkov vôbec, ako sa uskutočňujú takéto testy," povedal na margo bývalého anglického záložníka vtedajší doktor Chelsea Bryan English. Okrem inteligenčných testov napísal Frank Lampard dokonca aj niekoľko kníh pre deti.

Vysokoškolský diplom má Lampard taktiež, vyštudoval latinčinu.

frankie.png Prednášajúci Frank Lampard FOTO: Instagram/Frank Lampard

Novinár Juan Mata

Hráč Manchestru United Juan Mata vyštudoval žurnalistiku na Universidad Politecnica v Madride. Počas angažmánu v Chelsea sa venoval externému štúdiu športovej vedy, telesnej výchovy a marketingu. Odbor, ktorý Mata absolvoval, využíva tiež v praxi - na internete má vlastný blog.

„Nemyslím si, že futbal a štúdium sa navzájom vylučujú. Zameriavam sa na vlastnú kariéru, ale bavia ma tiež iné veci - ako napríklad študovanie," vysvetlil španielsky záložník pre The Independent.

mata.png Titulná strana blogu Juana Matu FOTO: screen/juanmata8.com

Matematik Glen Johnson

33-ročný pravý obranca Stoke City je matematickým výskumníkom. Diplom má z The Open University a podľa dostupných zdrojov Glen Johnson pred absolvovaním štúdia venoval výuke dve hodiny denne. Matematike a riešeniu matematických problémov sa oddával už odmala. „Hoci som bol v matematike dobrý, myslel som iba na futbal. Učitelia mi zvykli hovoriť, že to nedokážem. Ja som si však povedal, že im to ukážem," zaujal viac než správny postoj Johnson a po štúdiu je odborníkom na trigonometriu, teda matematickú vedu súvisiacu s uhlami a trojuholníkmi.

Prečítajte si tiež: Veľký futbalový kvíz. Zahrajte sa na rozhodcu

„Mám rád výzvy, rád hľadám niečo nové, vďaka čomu sa môžem stať lepším," citoval vtedajšieho hráča Liverpoolu oficiálny klubový profil na Facebooku.

Screenshot-2017-10-22 Glen Johnson ( glenj8) • Fotky a videá na Instagrame.png Glen Johnson so synom FOTO: Instagram/Glen Johnson

Robert Lewandowski o Robertovi Lewandowskom

V októbri tohto roku dokončil 29-ročný Poliak štúdium telesnej výchovy spojené s trénerstvom a manažmentom na Varšavskej akadémii športu a vzdelania. Ako píše goal.com, trvalo mu to desať rokov, no napokon sa mu to podarilo. Jeho práca sa zameriavala na jeho futbalovú kariéru, niesla názov „RL 9 - Cesta k úspechu".

Prečítajte si tiež: Sebavedomé aj drzé. Legendárne výroky Zlatana Ibrahimoviča

„Excelentné," tak zhodnotil odpovede a celkovú prácu Lewandowskeho Marek Rybinski, jeden z jeho profesorov. Zaujímavosťou je, že útočník Bayernu Mníchov deň pred obhajobami ešte nastúpil na kvalifikačný zápas v drese Poľska proti Čiernej Hore. Lewandowski sa dokonca strelecky presadil a Poliaci zvíťazili 4:2. Na druhý deň sa však presadil opäť, ale už na akadamickej pôde.

Manažér Giorgio Chiellini

Ďalším vysokoškolsky vzdelaným futbalistom je stopér Juventusu. Tomu sa podarilo úspešne ukončiť manažment prácou s názvom „Biznis model Juventusu v medzinárodnom kontexte". Turínsky klub zverejnil na svojom webe verejnú gratuláciu. „Chceli by sme ti zablahoželať, Giorgio, za tvoje výborné výsledky a celkový úspech," uvádza sa v stanovisku klubu.

Sám absolvent Turínskej univerzity na Twitter napísal. „Až do konca. Toto heslo ma sprevádza na ihrisku, no podporovalo ma aj počas štúdia. Som šťastný, že sa mi to podarilo," oslavoval titul Chiellini.

Návrhár Andrey Arshavin

Ruské krídlo sa akoby vytratilo z pozornosti médií a svetového futbalu, jeho súčasným zamestnávateľom je Kairat Almaty. Arshavin má titul z módneho návrhárstva v Petrohrade. V rámci svojej práce sa sústreďoval na športové oblečenie. A podľa pulse.com je jeho móda veľmi populárna najmä v Rusku.

„Keď som mal sedemnásť, rozhodoval som sa, ktorú univerzitu budem navštevovať. Išli sme aj s kamarátmi na technológie a dizajn, pretože tam bolo veľa dievčat a nemuseli sme študovať príliš veľa," opisuje začiatky 36-ročný Rus pre Dailymail, ktorý musel zmeniť odbor po niekoľkých absenciách v škole. Presunul sa tak na katedru módneho návrhárstva. „Niekoľko kusov oblečenia som sám aj navrhol," pochválil sa Arshavin.

arshavin-fashion-1488125425-800.jpg Andrey Arshavin ako model a návrhár FOTO: sportskeeda.com

Obchodník Vincent Kompany

Obranca Manchestru City sa v roku 2012 vydal na vysokošolské štúdium, zapísal sa na obchodnú administratívu v Manchestri. Tá mu podľa jeho slov dodávala pokoj a oddych, pri ktorom mohol relaxovať.

„Každý je iný. Niekto si potrebuje oddýchnuť tak, že bude doma. Ja som sa len potreboval sústrediť na niečo iné ako futbal," komentoval Kompany pre The Independent rozhodnutie ísť na vysokú školu.

Screenshot-2017-10-22 vincent-blog jpg (Obrázok JPEG, 2448×3264 bodov) - Zmenšený (20%).png Vincent Kompany pri rollupe jeho školy FOTO: shauryaround.wordpress.com

Študent Gerard Pique

Aktuálnym študentom je barcelonský obranca, ktorý odštartoval vysokoškolskú dráhu na Harvarde. Tam sa venuje biznisu zábavy, médií a športu. Ako tvrdí Pique, raz by sa chcel stať klubovým prezidentom Barcelony.

Napriek tomu, že je študentom, má za sebou videoprednášku, v ktorej objasňoval a približoval svojim kolegom na Harvarde Barcelonu ako klub, jej identitu, štruktúry, mládežnícku akadémiu La Masia a podporu značke, akou je v jeho prípade katalánsky veľkoklub.

Stojí za pozornosť: Nepodľahli ani obezite. Najtučnejší futbalisti sveta (2. časť)

Aj toto si pozrite: Futbalové pravidlá, ktoré ste (ne)poznali

FOTO: Facebook/Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie