Futbalovo vyrástol v Nitre. Prestúpil do francúzskej ligy, kde obliekal dres St. Etienne aj Bastie. Krátkodobo pôsobil v nemeckom Duisburgu, odkiaľ zamieril do Celticu, ktorý ho neskôr vymenoval za člena siene slávy. Okrem futbalových gólov a ligových či pohárových úspechov je niekdajší obávaný strelec z priamych kopov držiteľom viacerých významných ocenení. Dnes sa 52-ročný Ľubomír Moravčík venuje trénerstvu, aktuálne pomáha MFK Zvolen. Futbal sleduje stále, ako reprezentačný, tak i svetový a hovorí, že na Slovensku rastie silná futbalová generácia a čiastka za prestup Neymara je úplne normálna.

Zaslúžili sme si postúpiť na majstrovstvá sveta?

Určite sme boli druhí najlepší v skupine, čo zodpovedá našej kvalite. To, že sme skončili deviati, nie ôsmi, za to si môžeme sami. V posledných minútach sme stratili zápas so Škótskom. Keby sme boli jedenásti, som si na 100% istý, že to zvládneme. Škótsko nás stálo baráž... A v nej sme mali na to, aby sme bojovali o majstrovstvá sveta.

Nezabudnite si prečítať: Marketingový manažér HKM Brumerčík: Chceme, aby mali zážitok diváci aj hráči

Páčil sa vám herný prejav reprezentácie?

Myslím, že najmä hra v posledných zápasoch sa skvalitnila - bolo to vďaka príchodu Lobotku. Hrali sme technickejšie, viac sme kombinovali.

Slovenskí fanúšikovia stáli pri tíme aj v zápasoch alebo chvíľach, keď sa nedarilo. Je to zmena oproti minulosti, že keď to nešlo, každý iba nadával? Je to vďaka novým, mladým hráčom?

Určite sa to zmenilo. Noví chlapci vytvorili silnú generáciu, ktorá je naozaj kvalitná a fanúšika potešila. Ten mal byť na čo hrdý.

_DSC0034.jpg FOTO: Jozef Pikula/Presilovka

Dá sa povedať, že nová generácia nahradí aktuálnych členov základnej zostavy?

Ťažko povedať, či nahradia. Sú to skôr generačné veci. Je však veľmi dobré, že máme z čoho vyberať, že máme kvalitnú náhradu.

Zoskupenie mladých futbalistov okolo Škriniara zatienilo výkony Weissa či Stocha. Na ich adresu ste v jednom rozhovore vyhlásili, že sú to „drzí zasrani, ale v dobrom". Tolerovali by ste Weissovo správanie v reprezentácii?

Všetko je to vec komunikácie. Tréner Kozák to vyriešil k spokojnosti, Vlado sa do reprezentácie vrátil a podal dobré výkony. Všetko si vydiskutovali a ide sa ďalej. Čo sa týka Stocha, je to škoda. Má ešte vek na to, aby mohol pomôcť národnému tímu. Uvidíme, či do budúcna zmení tréner Kozák názor. Všetko však zostáva v jeho kompetencii.

Neprospel by Weissovi angažmán skôr v Európe ako v Katare?

Čo sa týka výkonnosti, hráč vie alebo nevie. Ak vie, pripraví sa na reprezentáciu a odvedie v nej maximum. Niekedy je lepšie hrať katarskú ligu, ako iba sedieť na lavičke.

Prečítajte si tiež: Futbalistka Škorvánková: Sú ľudia, ktorí si myslia, že ženy nemôžu hrať futbal

V prípade Hamšíka je dobré, že zostáva v Neapole? Nemal by ísť do lepšieho klubu?

Je to vec dopytu a ponuky. Keď ho niekto bude chcieť a klub bude súhlasiť, tak odíde. V Neapole má navyše platný kontrakt. Možno ho na druhý deň kúpi Real Madrid alebo odíde do Hellas Verona, lebo nebude mať výkonnosť, ťažko povedať. V Neapole je kapitán, čo je veľká vec.

Vidíte počas sledovania zápasov slovenských sokolov hráča, ktorý vám pripomína vás?

Neviem, tiež som sa vyvíjal. Zo začiatku som hrával krídlo, vo Francúzsku som bol taká typická 10-ka. To porovnanie je náročné. Keď som bol krídlo, mohol by som sa porovnávať s Weissom, ale neskôr som bol iný hráč.

_DSC0080.jpg FOTO: Jozef Pikula/Presilovka

Čo znamená rekordný prestup Neymara pre futbal?

Pre Francúzsko je to skvelá správa. Majú potenciálneho víťaza Ligy majstrov, liga sa z toho môže iba tešiť. Každý chce hrávať v PSG, lebo tam sú fantastické podmienky. A pokiaľ majú médiá záujem o Paríž, automaticky aj o francúzsku ligu a pre Francúzov je to len dobrá správa.

To, že ide o rekord, je normálne. Keď má niekto peniaze, kúpi si za 100-tisíc, kto nemá, za tisíc. Ak na to niekto má podmienky a možnosti, prečo by si nemohol kúpiť hráča aj za vyššiu sumu? Pretože ten hráč zabáva miliardu ľudí za jeden večer.

Je teda možné „kúpiť" si úspech vďaka peniazom?

Samozrejme, že kto má peniaze, si môže dovoliť tých najlepších hráčov. Potom je to už otázka hry.

Objemné finančné toky sa týkajú mnohých veľkoklubov, kde sa míňajú milióny. Skúsim byť odvážny. Kedy niekto zainvestuje na Slovensku?

Každá investícia musí mať zmysel. Zápasy PSG sleduje na štadióne 60-tisíc ľudí, plus miliarda vo svete. Neviem si predstaviť, že by mal niekto záujem o slovenskú ligu. Kto by tu investoval, keď chodí tisíc ľudí na futbal... O tom sa ani nedá snívať. Najmä štát by sa mal zaujímať o túto situáciu a poskytnúť hlavne klubom dotácie, ktorými by financovali mládež. Ale deti sa rodia, vždy sa nájdu futbalisti, ktorí budú nadpriemerní.

Mohlo by vás zaujímať: FIFA rozhodca Ivan Kružliak: Vítam techniku vo futbale

Štát by mal podporovať viac mládež...

V prvom rade. Bez mládeže sa to nedá. Vo Francúzsku som pôsobil v regióne, v ktorom žilo šesť miliónov obyvateľov, a skladal sa z troch miest - Grenoble, St. Etienne a Lyon. Minimálne poslední dvaja menovaní majú rozpočet dokopy 250 miliónov. Je pre štát Slovensko problém rozdať 10 miliónov, aby fungovala mládež? Keďže naša liga nefunguje na komerčnom systéme, musí ju dotovať štát. Takže skutočne je pre Slovensko problém 10 miliónov? Podľa mňa sú to smiešne peniaze. A toľko by na mládež skutočne stačilo - aby fungovala. Kde je vôľa, tam je aj cesta.

Znamenalo by to aj otvorenú cestu do Európy?

Nemyslím si, že by to zásadne zmenilo slovenský futbal. Rozhodne by však bola práca pre ľudí, pôsobiacich pri mládeži, motivujúca. Mali by peniaze načas... Šport by mal byť vizitka krajiny.

01.jpg FOTO: Jozef Pikula/Presilovka

Aktuálne ste asistentom trénera v druholigovom MFK Zvolen. Dlho ste komunikovali s vedením o tejto pozícii?

S hlavným trénerom som spolupracoval aj v Seredi, takže ani nie. Boli sme dohodnutí, že pokiaľ bude vo Zvolene voľné miesto asistenta, prídem.

S akými cieľmi ste vstúpili do sezóny?

V prvom rade udržať druhú ligu. Mesto Zvolen je dostatočne veľké na to, aby sa hrala druhá liga. A má aj pekný štadión. Túto súťaž je potrebné hrať tak dobre, aby chodilo čo najviac ľudí. Vyššia liga nie je potrebná, keďže by si to vyžadovalo ďalšie investície...

Vo vašej aktívnej kariére ste si vyskúšali škótsku, nemeckú, francúzsku aj japonskú ligu. Je niečo, čo ste si počas futbalového pôsobenia nesplnili?

Samozrejme, že keď chce človek niečo v živote dosiahnuť, musí mať sny. Ale keby som povedal, že chcem hrať za Barcelonu, to by bola hlúposť. Lebo som sa narodil v Nitre na Slovensku, to by som sa musel niekde inde. Vyrastal som v slovenských podmienkach, ktoré neboli extra super, a hral som tu až do 25 rokov. Ešte som mal šťastie, že som vo futbale niečo zažil. Je lepšie odísť do zahraničia v 18 alebo 19 rokoch, pretože okolo 25-ky sa už otvárajú svetové veľkokluby.

FOTO: Jozef Pikula/Presilovka