Je jedným z dvoch slovenských arbitrov, ktorí sa predstavia na hokejovom šampionáte v Dánsku. Jozef Kubuš sa zúčastnil troch majstrovstiev sveta, no nechýbal ani na olympijskom turnaji v Pjongčangu. Okrem toho rozhodoval zápasy na Slovensku, v Česku, v Rusku, vo Fínsku aj vo Švédsku. Začínal ako hokejista, ktorý sa však od 15 rokov venuje pískaniu. Dnes tvrdí, že kultúra na slovenských štadiónoch chýba a Slovensko by si malo brať príklad z Česka. Okrem toho slovenský rozhodca v rozhovore pre Presilovka.sk hovorí o priebehu majstrovstiev sveta (MS) z pohľadu arbitrov.
Ak sa mužstvu nedarí, fanúšikovia na Slovensku často obviňujú rozhodcov. Platí to aj na medzinárodných podujatiach?
Nepovedal by som, že obviňujú rozhodcov, keď sa ich družstvu nedarí, skôr je to tak, že prehrajú zápas a fanúšikovia majú pocit, že je to „vďaka“ rozhodcom. Samozrejme, že rozhodcovia robia chyby - je to jednoducho ľudský faktor, ktorý sa musí brať do úvahy, ale môžem vám s istotou povedať, že žiadny arbiter neurobí chybu naschvál.
Hokej je veľmi rýchla hra a veľakrát máme na rozhodnutie pol sekundy, v priebehu ktorej sa musíme rozhodnúť. Ak je to rozhodnutie nebodaj nesprávne, fanúšikovia za tým hneď vidia úmysel. Priaznivci veľmi radi obviňujú rozhodcov po prehratom zápase u nás na Slovensku; je to tak aj na podujatiach ako MS alebo ZOH, ale tam je to omnoho zriedkavejšie.
Bude vás zaujímať: Mentálny kouč Bielik: O správaní fanúšikov na Slovensku nikto nehovorí
Nadávky a urážky sú smutnou súčasťou športu a veľakrát smerujú voči arbitrom. Jeden rozhodca sa raz vyjadril, že mu neprekáža urážanie, ale tykanie. Čo dokáže najviac nahnevať vás?
Máte pravdu, u nás na Slovensku je tento problém dosť výrazný. Verte mi, že nie je príjemné, ak dvetisíc ľudí na štadióne kričí vaše meno v spojitosti s nejakým vulgarizmom. Nadávky a urážky sa stali už viac-menej súčasťou zápasov a berieme ich ako prirodzenú vec, čo je však veľmi smutné. Mňa tykanie neuráža, skôr mi prekáža, keď vidím, že na hokeji sú mnohokrát aj rodiny s deťmi a niektorí „fanúšikovia“ sa aj napriek tomu správajú veľmi nevhodne. Takto kultúru na zimné štadióny nedostaneme.
Mám osobnú skúsenosť, keď som videl, ako mi chlapec, ktorý mohol mať 13 rokov, vulgárne nadával a otec stojaci vedľa neho sa usmieval a dobreže ho za to nepochválil. Aká generácia nám potom vyrastie? Kiežby sme si vzali príklad zo susedných Čiech, kde začali za takéto vulgárne urážky, či už na adresu rozhodcov alebo hráčov, finančne trestať daný klub. Osobne si myslím, že je to jedna z ciest, ako proti takémuto správaniu bojovať.
FOTO: archív J. K.
Vidíte nejaký rozdiel v správaní hokejistov zo zámoria a hráčov z Európy?
Veľký rozdiel tam nevidím - či už v Európe, tak aj v zámorí sú hráči, s ktorými je komunikácia výborná a, naopak, hráči, s ktorými je to ťažšie. Skôr vidím rozdiel v komunikácii na klubovej a reprezentačnej úrovni. Na MS sa málokedy stretnem s nejakými prejavmi nešportového správania alebo nejakej nevhodnej komunikácii s hráčmi. Tam sú všetci profesionáli a každý sa sústredí na svoju prácu, čo - naopak - na klubovej úrovni nie je vždy pravidlom.
Prečítajte si tiež: Sedem statočných. Tipsportligisti v reprezentácii
Pozeráte sa na vlastné zápasy na počítači?
Keď som bol mladší, zvykol som si zápasy pozerať a vyhodnocovať. Teraz je to sporadické, pozriem si iba niektoré sporné situácie, ak sa vyskytnú, poprípade spolu s kolegami konzultujeme niektoré situácie, ktoré sú neštandardné a snažíme sa nájsť správne riešenia.
Máte už rozpis stretnutí na MS, na ktoré vás delegovali?
Delegácie na zápasy sa dozvedáme až priamo v dejisku MS, a to spravidla 48 hodín pred zápasom. Jedinú informáciu, ktorú doposiaľ mám, je, že po spoločnom mítingu, ktorý budeme mať 1. mája v Kodani, sa presuniem do Herningu, kde začnem MS.
Medzi duelmi počas MS mávajú reprezentácie tréningy, platí to aj pre arbitrov? Ako vyzerajú?
Nie, neplatí. Všetci rozhodcovia sa stretnú na ľade pred začiatkom šampionátu jedenkrát, kde absolvujeme spoločné fotenie. Program MS je dosť nahustený, v priemere rozhodujem zápas každý druhý deň a počas dní, keď nie som v akcii na ľade, som väčšinou v pozícii náhradného rozhodcu. Preto využívam každú voľnú chvíľu na regeneráciu a oddych namiesto tréningu.
FOTO: archív J. K.
Pôjdete sa pozrieť počas voľna na nejaké zápasy?
Určite áno. Chcel by som sa ísť pozrieť aspoň na jeden duel našej reprezentácie. Okrem toho budem sledovať zopár zápasov v pozícii „stand by referee“, keď som ako náhradný rozhodca pripravený v prípade, ak by sa zranil niektorý z kolegov, ktorí rozhodujú zápas na ľade. Tých zápasov v konečnom dôsledku uvidím dosť.
Dávate si v priebehu MS pozor aj na životosprávu?
Samozrejme. Životospráva je veľmi dôležitou súčasťou v procese prípravy, ako aj počas MS a dávam si na ňu pozor. Zápasy na šampionátoch sa hrávajú vo vysokom tempe a nasadení, a tak, ako aj hráči, aj rozhodcovia musia byť pripravení čo najlepšie a podať najlepší výkon.
Aké miesto obsadí slovenská reprezentácia na MS 2018 – váš tip?
Postup do štvrťfinále by bol výborným výsledkom, ale ja tipujem 10. miesto.
Máte aj civilné zamestnanie? Zvyknete sa v práci rozprávať o zápasoch? Nerobia si z vás niekedy žarty?
V civilnom živote pracujem ako riadiaci pracovník letovej prevádzky na oblastnom stredisku riadenia v Bratislave. Keďže mnohí z mojich kolegov sú fanúšikovia hokeja, o zápasoch sa rozprávame dosť často, hlavne po návrate z medzinárodných akcií ako ZOH či MS.
Otestujte sa: Hokejové pravidlá, ktoré ste (ne)poznali
Prečítajte si tiež: Títo hráči sa predstavia na MS 2018
FOTO: archív Jozef Kubuš