V play-off ide o všetko. Hráči podávajú stopercentný výkon, niektorí nastupujú do zápasov aj napriek bolestivým zraneniam. No v boji o najcennejšiu trofej neváhajú občas prekročiť pomyslenú hranicu fair-play. Dôkazom je séria niekoľkých nečistých zákrokov či nešportových provokácií, ktoré sme pre vás vybrali.

Bude vás zaujímať: Neprekonaný rekord NHL - nekonečné striedanie Alexeia Kovaleva

Prešermoval sa ku gólu

Sean Avery (NYR) vs. Martin Brodeur (NJD)

Play-off 2008 prinieslo hneď vo svojom úvode dynamický súboj dvoch newyorských rivalov. Zosobnením klubovej neznášanlivosti bol útočník Rangers Sean Avery a hviezdny brankár Devils Martin Brodeur. Ich spor nabral nový rozmer po tom, ako Avery poslal do vedenia Rangers v treťom zápase. Zo strany útočníka Rangers to však nebola žiadna ukážková strela. Brodeurovi clonil svojským spôsobom. Provokačne mu niekoľko sekúnd intenzívne mával hokejkou pred tvárou. Po vypadnutí si brankár diablov podal ruku so všetkými okrem Averyho.

Karma je zdarma

Jeff Carter (LAK) vs. Duncan Keith (CHI)

Ani konferenčné finále Západu sa v roku 2013 nezaobišlo bez nečistých zákrokov. Obranca Chicaga Duncan Keith si chcel za jazdy zdvihnúť rukavicu z ľadu. Útočník Kings Jeff Carter si neodpustil drobnú sekeru na nechránenú ruku Keitha. Ten neváhal a zákrok oplácal úderom hokejky do tváre. Rozhodcovia potrestali iba Keitha. Los Angeles zápas vyhralo, ale dlho sa neradovalo. Bolo to ich jediné víťazstvo. Chicago pokračovalo až do finále, kde si vydobylo Stanley Cup.

Vyčistil bránkovisko ranou medzi nohy

Ed Belfour (DAL) vs. Martin Lapointe (DET)

Nie vždy sú brankári obeťou. V úlohe provokatéra a iniciátora bol v roku 1998 Ed Belfour, brankár Dallasu Stars. Vo finále Západnej konferencie poslal k ľadu útočníka Detroitu Martina Lapointa, ktorý sa previnil tým, že mu clonil vo výhľade. Belfour dostal dve trestné minúty. Z víťazstva zápasu, série, ale i Stanley Cupu sa napokon radoval Martin Lapointe.

Dostal po zadku

Mike Smith (ARI) vs. Dustin Brown (LAK)

Bránkovisko si svojsky upratal aj Mike Smith z Arizony. Na cloniaceho útočnika Kings Dustina Browna sa zahnal hokejkou. Kings presilovku využili a gól ich posunul k víťazstvu v zápase. Postúpili až do finále, v ktorom sa tešili zo Stanley Cupu.

Schladil ho

Henrik Lundqvist (NYR) vs. Sidney Crosby (PIT)

New York na ceste do finále 2014 natrafili v druhom kole na Pittsburgh. Rangers si v každom zápase svedomito chránili bránkovisko. Rešpekt nemali ani pred hviezdnejšími menami. Dobiedzanie hráčov Penguins preto občas skončilo menšou šarvátkou. Do jednej z nich sa symbolicky zaplietol aj brankár Henrik Lundqvist, keď oblial Crosbyho vodou.

Bude vás zaujímať: Smiešne vlasy, vydesené výrazy. Hokejisti vtedy a dnes

Bergeron bol na zahryznutie

Alexander Burrows (VAN) vs. Patrice Bergeron (BOS)

V prvom finálovom zápase si Canucks pochutnali na Bruins. A nielen víťazstvom. Útočník Alexander Burrows sa zahryzol do Patricea Bergerona. Uhryznutie od Burrowsa zrejme prinieslo Bostonu šťastie, keďže Stanley Cup skončil u nich.

Marchand labužníkom

Brad Marchand (BOS) vs. Leo Komarov (TOR) a Ryan Callahan (TBL)

Kanibalské praktiky z roku 2011 pochytil útočník Bruins Brad Marchand. V tohtoročnom play-off však tromfol Burrowsa a pochutnal si hneď na niekoľkých súperoch. Prvým bol Leo Komarov z Toronta Maple Leafs.

V druhom kole sa predmetom Marchandovej degustácie stal útočník Tampy Bay Ryan Callahan.

Na Marchandovu premenu z „medveďa“ na „psa“ zareagovalo vedenie NHL. Hráči ostatných sérií dostali upozornenie, že za olizovanie súpera im bude udelený desaťminútovy osobný trest.

FOTO: Twitter/Sporting News Canada