Na olympijských hrách v Pjongčangu sa predstaví aj slovenská slalomárka Petra Vlhová. Jej kondičný tréner Šimon Klimčík prezradil, ako bude vyzerať príprava v Južnej Kórei a či bude rodáčka z Liptovského Mikuláša siahať na zlato.

Pred odletom bola Peťa v Bratislave. Skloňovala sa vo vašom tíme počas pár dní na Slovensku olympiáda pravidelne alebo išlo najmä o relax pred Pjongčangom?

Olympiádu sme, samozrejme, vnímali, ešte sme si však v utorok odskočili na preteky do Štokholmu (posledné preteky pred štartom na ZOH ) a po návrate sme sa venovali už kondičnému tréningu, smerujúcemu k olympijským hrám.

Mohlo by sa vám páčiť: Lašák: Osem kíl. Rozdiel medzi olympiádou vtedy a dnes

Petra napokon odlietala do dejiska s Veronikou Velez-Zuzulovou. Je vaša zverenkyňa v kontakte aj s inými slalomárkami?

To sa musíte opýtať Petry, ale myslím si, že nie. To skôr tréneri sú medzi sebou v kontakte, kedže spolu riešia možnosť spoločných tréningov na kopci.

IMG_6068.JPG FOTO: Igor Stančík

Aké špecifiká obsahovala fyzická príprava Petry Vlhovej pred ZOH?

Kondičná príprava pred ZOH už neobsahovala žiadne špecifiká, venovali sme sa veciam a cvičeniam, ktoré máme overené a zaužívané počas celej sezóny. Myslím, že pred ZOH nie je ten správny priestor na skúšanie nejakých nových vecí. Cieľom bolo dobiť baterky. Preto boli tréningy trocha náročnejšie, no zároveň spojené s kvalitnou regeneráciou, takže sme spokojní.

Ako bude vyzerať príprava priamo v dejisku? Budete s Petrou na telefóne, keďže do Južnej Kórey sa nechystáte?

Príprava priamo v dejisku bude v spočívať hlavne v lyžiarskych tréningoch a vylaďovaní posledných technických detailov, kondičná príprava bude už len doplnková. Na lyžiach, tak ako aj v kondičnej príprave, sa už zameriame skôr na kvalitu ako kvantitu.

Na čom potrebuje slovenská slalomárka ešte popracovať?

Myslím, že ja aj Livio spokojní nikdy nebudeme. Stále je čo zlepšovať, či na lyžiach alebo v kondičnej príprave. Vieme, kde nás tlači topánka viac a kde zase menej.

IMG_6067.JPG FOTO: Igor Stančík

Vyjadrili ste sa, že Petra môže Mikaelu Shiffrinovú zdolávať, ak zájde dve dobré jazdy. Je forma (fyzická i slalomárska) Petry Vlhovej na takej úrovni, aby získala najcennejší kov na ZOH?

Ťažko povedať, ja si myslím, že aj tak to bude najviac o hlave. Mikaela vypadla, myslím, trikrát z posledných štyroch pretekov, takže určite necestuje na ZOH v nejakej mentálnej pohode, čo je pre nás dobre. Petra na druhú stranu vyhrala slalom v Lenzerheide, skončíla tretia v Štokholme, kde síce s Taliankou Curtoniovou bola už na pokraji vypadnutia po chybe na štarte, ale zabojovala a nakoniec prešla do dalšieho kola.

To sú veci, ktoré pozitívne ovplyvnia psychiku športovca a Petra cestuje na ZOH v dobrom mentálnom nastavení. Boj o zlato bude tesný.

Neprehliadnite: Časy minulé v NHL: Rýchly Bondra, tvrdý Chára a ostrostrelec Gáborík

Shiffrinová si svojimi výkonmi vydobyla rešpekt a prvenstvá. Ktorú zjazdárku považujete za najväčšiu konkurenciu okrem Američanky?

Myslím, že do boja o zlato budú mať čo povedať najmä Švajčiarka Holdenerová, Švédka Hansdotterová a netreba zabudnúť ani na Veroniku, ktorá druhé kolo v Lenzerheide dobre napálila a ukázala, že s ňou treba počítať.

5a5e6948a81e5830470946.jpg FOTO: Daniel Vojtech/Red Bull Content Pool

Avizovali ste, že do Pjongčangu sa nechystáte, lebo nosíte smolu. Znamená to, že sa môžeme tešiť na pódiové umiestnenie Petry?

Na olympiádu cestujú moji talianski kolegovia, ale je pravda, že Petre sa pódiové umiestnenia vyhýbajú, ked som s ňou (bol som len pri dvoch), preto verím, že mi prinesie zo ZOH „dárek".

Berie si vaša zverenkyňa do Južnej Kórey aj nejaký talizman? Alebo na podobné veci neverí?

Myslím, že Peťa veľmi poverčivá nie je a bude sa spoliehať len a len na seba.

FOTO: Igor Stančík