Najvyšší hráč v histórii ligy, najstarší v konferencii, najvyťažovanejší v tíme a nezabudnuteľný pre slovenský hokej. Kapitán Bostonu Bruins Zdeno Chára oslavuje dnes 41. narodeniny. Prinášame vám prehľad pamätných okamihov z jeho viac ako 20-ročnej kariéry.

Prinavrátil Bruins Stanley Cup

Svet veľkého hokeja poznával v New Yorku a svoje kvality dokazoval už v drese Ottawy Senators. No najžiarivejšiu a najúspešnejšiu časť kariéry prežil ako „medveď". Po podpise zmluvy s Bostonom a jednom letnom tréningovom kempe bol Chára vymenovaný za nového kapitána Bruins. Zo šikovného obrancu vyrástol líder a základný pilier celej defenzívy. V najbližších šiestich rokoch neklesol jeho priemerný čas na ľade pod 25 minút. Rovnako ako výdrž, aj jeho produktivita bola na najvyššej úrovni. Trikrát prekonal hranicu 50 bodov a šesťkrát 40 bodov. Osobné maximum si vytvoril aj v počte strelených gólov. Iba jeden presný zásah ho v sezóne 2008/2009 delil od okrúhlej dvadsiatky.

Vrchol formy sa pretavil aj do výkonu mužstva. Spolu s Bostonom získal ocenenie pre najlepší tím základnej časti a dvakrát trofej pre víťazný tím Východnej konferencie. O najcennejší pohár sa úspešne pobil so spoluhráčmi v roku 2011. Po napínavej finálovej sérii s Vancouverom sa Chára stal prvým slovenským a druhým európskym kapitánom, ktorý získal Stanley Cup. Do Bostonu ho priviezol naspäť po takmer 40 rokoch.

Bude vás zaujímať: Medvede sa prebudili. Získa Chára ďalší Stanley Cup?

Ocenený za špičkovú obranu, ale aj líderstvo

Okrem niekoľkých významných kolektívnych trofejí bol ocenený aj individuálne. V roku 2009 získal Norris Trophy pre najlepšieho obrancu ligy. O dva roky neskôr si do zbierky zaradil aj Mark Messier Leadership Award, cenu pre hráča s najlepšími vodcovskými schopnosťami. V drese Ottawy sa stal najvyťažovanejším hráčom v lige s časom 27 minút a 56 sekúnd. V ceste za prvým Stanley Cupom vzorne zbieral len plusové body, čím ovládol túto štatistiku nielen v základnej časti, ale i v play-off.

Celkovo úspešne odohral viac ako 1400 zápasov, v ktorých získal 627 bodov a už iba päť presných zásahov delí Cháru od hranice 200 gólov. Nezaostal ani v defenzívnej činnosti. Počas svojej kariéry rozdal 2150 hitov, zablokoval 1419 striel a vďaka niekoľkým desiatkam bitiek si pripísal 1837 trestných minút. Vzorne strážil bránkovisko aj v početných nevýhodách. Počas oslabení bol na ľade celkom 5092 minút. V prepočte na zápasy je to jedna sezóna základnej časti, plus dve stretnutia. Popritom všetkom stihol občas zaskočiť aj za brankára.

Chára sa vďaka výkonom a statusu elitného hráča prezentoval v Zápasoch hviezd, do ktorých ho päťkrát nominovali. Pre fanúšikov sa stal pamätný najmä víkend hviezd 2012. V súťaži zručností stanovil slovenský obranca nový, doteraz neprekonaný, rekord o najtvrdšiu strelu. Chára si taktiež ako jeden z kapitánov výberu volil hráčov do tímu. V jeho mužstve boli ďalší nominovaní Slováci, napríklad Marián Hossa a Marián Gáborík, ale aj spoluhráči z Bostonu.

Prečítajte si tiež: Neprekonaný rekord NHL - nekonečné striedanie Alexeia Kovaleva

Strieborný kapitán a olympijský vlajkonosič

Keď v rovnakom čase nehral play-off, Chára neváhal reprezentovať Slovensko. Zúčastnil sa siedmich majstrovstiev sveta, na ktorých odohral 55 zápasov so ziskom 14 bodov. Dvakrát sa dostal do výberu hviezd MS a raz ho vyhlásili za najlepšieho obrancu. A hoci nebol pri výhre jediného zlata, tešil sa „aspoň“ z dvoch strieborných medailí. Slovensko doviedol k tej druhej ako kapitán.

Trikrát cestoval s hokejovým tímom na zimnú olympiádu. Dvakrát ako kapitán a raz aj ako vlajkonosič slovenskej výpravy. V 17 zápasoch si pripísal 6 bodov.

Nechýbal ani na turnajoch Svetového pohára. V roku 2004 v drese Slovenska a tiež na tom poslednom v tíme zvyšných krajín Európy. Zmiešané mužstvo nebolo o nič slabšie, práve naopak. Prebojovalo sa až do finále, kde napokon v dvojzápase podľahlo dominantnej Kanade. Chára dodal tímu nádej, keď poslal „Európu“ do vedenia.

Bude vás zaujímať: Mentálny kouč Bielik: O správaní fanúšikov na Slovensku nikto nehovorí

FOTO: Twitter