Futbalové veľkokluby majú fanúšikov po celom svete, rovnako to platí o ich oficiálnych komunitách. Na Slovensku však ide o vzácnosť. Jedným z mála slovenských oficiálnych fanklubov je La Peña Madridista de Eslovaquia od roku 2013. Patrí doň 130 priaznivcov Realu Madrid primárne na Slovensku, o ktorých záujmy sa stará aj viceprezident fanklubu Vladimír Dančík. Ten v rozhovore pre Presilovku objasňuje rivalitu s Barcelonou, hovorí, prečo je Zinedine Zidane iný ako jeho predchodcovia a vysvetľuje výhody členstva.

Vidíte rozdiel v správaní medzi fanúšikmi svetovo známych klubov a podporovateľmi slovenských alebo lokálnych tímov?

Skôr by som povedal, že vidím rozdiel vo vyspelosti celého národa. Skúsim to vysvetliť na príklade: keď sme boli nedávno v Madride, navštívili sme aj druholigový zápas Rayo Vallecano - Oviedo, po ktorom sa spolu fanúšikovia spoločne fotili, neboli sme svedkami žiadnej potýčky. Na Slovensku si neviem predstaviť, že by panovala takáto atmosféra medzi podporovateľmi klubov, ktoré práve dohrali vzájomné stretnutie.

Prečítajte si tiež:

Zaujímavosti z histórie a súčasnosti Realu Madrid

Dominujú Angličania, ale kraľuje Španiel. Desať klubov s najvyššou návštevnosťou

FIFA rozhodca Ivan Kružliak: Vítam techniku vo futbale

Bolo to skôr priateľské...

Áno, bolo to o futbale. Navyše, fanúšikov hostí prišlo noazaj veľa, a to majú do Madridu okolo 500 kilometrov.

Mal by sa fanúšik narodiť s klubom, ktorý uznáva?

Určite nie, i keď priamo v Madride asi áno. Vo všeobecnosti ho ku klubu môžu priviesť rozličné situácie alebo podnety, napríklad dobré výsledky, prípadne prestup známeho hráča.

26685480_10213836502820141_4884918996741125279_o.jpg FOTO: archív V.D.

Vo vašom prípade ide o náklonnosť k Realu Madrid. Oficiálnym fanklubom je La Peña Madridista de Eslovaquia, no v čom je oficiálny? Čo to znamená?

Sme v priamom kontakte s Realom Madrid a všetky činnosti riešime priamo s nimi. Ide o lístky alebo rôzne suveníry, ktoré dražíme alebo darujeme. Najbližšie bude dražba o dres a loptu s podpismi futbalistov Realu a výťažok poputuje Svetielku nádeje.

Darom sme však potešili aj Jána Ďurovčíka, čestného člena, ktorému sme venovali plagát s jeho menom a podpisom priamo od Cristiana Ronalda. Neoficiálny fanklub sa k Realu nedostane, keď im napíše, zareagujú možno po dvoch mesiacoch. My na to máme v Madride pani, ktorá je poverená takýmito záležitosťami, odpoveď trvá zvyčajne dva-tri dni.

Ktoré ďalšie oficiálne fankluby pôsobia na Slovensku okrem vášho?

Barcelona, AC Miláno je skôr česko-slovenský. To je v podstate všetko. Okrem toho má Villareal zastúpenie v Michalovciach, kde sa nachádajú španielski zakladatelia fanklubu.

To znamená, že ich nie je veľa. Aké sú teda podmienky udelenia statusu „oficiálny"?

Treba byť občianskym združením, riadne scháleným ministerstvom vnútra, ktoré má svoje stanovy. Tie sa následne posielajú do Madridu v španielčine a tam sa rozhodne, či je všetko v poriadku. V našom prípade trval schvaľovací proces asi tri mesiace.

Máte prehľad, koľko je ostatných oficiálnych fanklubov Realu Madrid na celom svete?

Okolo 2500. Samozrejme, tie fankluby pôsobia už aj v rámci ostatných kontinentov.

Bude sa vám páčiť: Osem bizarností, ktorými lákal dedinský klub Schweinsteigera

Aký je cieľ fanklubu? O čo sa snažíte?

Primárnym cieľom je šíriť dobré meno klubu a priblížiť fanúšikom na Slovensku veľký futbal, keďže na väčšine domácich strenutí máme svojich členov, to platí i o Lige majstrov. Zároveň organizujeme turnaje alebo spoločné sledovania zápasov v rámci El Clásica či výjazdy na zápasy.

DSCN2564.JPG FOTO: archív V.D.

Tým, že ste oficiálny fanklub, máte ešte nejaké výhody od Realu?

Pre náš web halamadrid.sk môžeme preberať fotografie z oficiálnej stránky Realu Madrid. Dostávame exkluzívne miesta na štadióne, vďaka čomu môžu naši členovia vidieť svoj klub z prvého alebo druhého radu, to je skutočný zážitok.

Komunikujú oficiálne fankluby Realu Madrid medzi sebou?

Áno, ale lepšie to má poriešené napríklad Barcelona. Jej členovia majú každoročné stretnutia priamo v Barcelone spolu s novými posilami a ide o dobrú organizáciu. Niečo podobné chceme rozbehnúť aj my, čo sa zatiaľ nedarí, no sme v kontakte s ostatnými...

Fankluby tvoria členovia. Aké sú predpoklady a čo môže fanúšik vďaka členstvu získať?

Musí byť fanúšik Realu Madrid... Nový člen po uhradení poplatku dostane uvítací balík a čerpá výhody. Môže sa zúčastňovať akcií v rámci Realu Madrid, zájazdov na zápasy klubu bez akejkoľvek prirážky, čiže ide len o cenu lístku na exkluzívnych miestach. Vďaka členstvu sa fanúšik môže dostať na Real za naozaj výborných podmienok. Registrácia je však po novom možná najbližšie v novembri.

Vo svojich radoch máte aj známe mená, ktoré sa netaja madridskou krvou. O koho ide?

Medzi prvými bol Ján Ďurovčík. Nachádzajú sa tam tiež kapitánka slovenskej reprezentácie Dominika Škorvánková a Erik Jendrišek. Najnovším členom je Dušan Pašek.

Screenshot_2018-01-28-11-09-05_1.jpg FOTO: archív V.D.

V súvislosti s vaším fanklubom sa skloňoval ambasádor Luka Modrič...

Aktuálne to však nie je. Snažili sme sa to s Chorvátmi a Slovincami riešiť, no nevyšlo to. Lebo platí, že ak hráč pochádza z krajiny, ktorej fanklub ho osloví v basketbalovom alebo futbalovom tíme, neodmietne a stáva sa ambasádorom. Výhodou je, že ak sa fanklub nachádza v Madride, ich ambasádor sa s nimi stretne, donesie nejaké veci, pofotí sa...

V rámci vášho fanklubu sledujete aj iný šport ako futbal, v ktorom účinkuje Real Madrid?

Áno, ešte je to basketbal. Teraz sa plánuje zakladanie aj ženského futbalu. Keď sme boli nedávno v Madride, navštívili sme aj basketbalové zápolenie. Aj v tomto smere sa dajú zabezpečiť lístky pre členov.

S barcelonským fanklubom ste sledovali viackrát spoločné zápasy. Medzi vami panuje asi taká priateľská rivalita, je to tak?

Presne, berieme si príklad od vyspelých fanúšikov zo Španielska a okrem klasických podpichovačiek je to v kamarátskej rovine.

Ktorého hráča z Barcelony by ste si vybrali do Realu, ak by to bolo možné?

Pravdepodobne najnovšiu posilu, ktorou je Coutinho, ten mi je najviac sympatický.

Mohlo by vás zaujímať:

Latinčina či návrhárstvo. Futbalisti s vysokou školou

Ľubomír Moravčík: Rekordná čiastka za Neymara je v poriadku

Futbalistka Škorvánková: Sú ľudia, ktorí si myslia, že ženy nemôžu hrať futbal

Platí pre viceprezidenta fanklubu Realu Madrid, že Ronaldo je najlepší futbalista sveta?

Áno, platí. Nehovorím, že aj Messi nemá niečo do seba, ale Ronalda považujem za najlepšieho v tom, že si to musel skutočne „odmakať". Messi má talent a Ronaldo je „makač". Z tohto hľadiska ho obdivujem.

IMG_2951.JPG FOTO: archív V.D.

Je vaším snom vidieť naživo El Clásico?

Viac by som si cenil finále Ligy majstrov medzi Realom a Barcelonou, v ktorom Real vyhrá.

V Lige majstrov čaká Real Madrid PSG. Asi ste ich nechceli dostať...

Nechceli... Človek si nevyberie. Nie som fanúšik, ktorý ma nasadené ružové okuliare, Real teraz nehrá dobre a myslím si, že cez nich neprejde.

Takže Paríž bude až vo finále?

Myslím, že pri ich forme je to možné, silným kandidátom bude tiež Barcelona.

Bude v tom čase kormidelníkom Zidane?

Naši španielski kolegovia sa vyjadrili, že keby nebol takou klubovou legendou, akou je, už by nebol súčasťou Realu. Bude zaujímavé sledovať, ako sa to vyvinie po PSG, lebo Zidane sám povedal, že z klubu nikdy neodíde, bude to rozhodnutie klubu, ak sa ho zbaví, čo si uvedomuje.

Prečítajte si tiež:

7 tipov ako tipovať

Slovenský hokejista prekonal dve rakoviny. Má jasný odkaz pre všetkých

FOTO: archív Vladimír Dančík